• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ljubo

Za dark kalibraciju koristi snimak aparatom s poklopcem, iste ekspozicije, na istoj vanjskoj temperaturi i za svaki snimak posebno (ili prosto čekiraš dark kalibraciju u DSS-u). Sve drugo će ti dati loše rezultate.
E sad, flat može sintetički kao što si pokušao s darkom...

Interesantno je da su boje zvijezda dosta dobro ispale na originalnom steku. Je li to na 15 sec ili... ?
Bilo bi dobro da probaš s nekim reducerom da snimaš ovakve objekte. Dobija se: veća svjetlosna moć; manja žižna daljina (pa praćenje može ovol'ko da šeta), a uz to dobijaš više fotona traženog objekta u kraćem vremenskom intervalu (što je presudno za tvoj sistem rada).
Da li si probao da produžiš ekspoziciju tom C560?
Na kraju, koliko maksimalno možeš pratiti bez većih tragova?

Yagodinac

Ovako. Canon sam oduzima dark posle svakog light framea, čak ne možeš ni da ga isključiš  kao kod Nikona npr pa da ga pređeš. Probaću da posebno snimam darkove pa da ubacim ali sumnjam; njemu svaki light ispadne sa skroz različitim šumom; nije to do fabričke mane čipa pa da pravi horizontalne pruge na jednom mestu.

Sve je na 15sec, još nisam produžavao ekspoziciju na više od toga jer i na 15sec zbog grešaka praćenja (labave montaže, periodične greške na svakih 1min) moram da odbacim oko 60%. Kad budem uzeo još jedan teleskop mogao bih ovaj da koristim za praćenje pa da probam 1min ali  i to je nategnuto. Već imam ideju da okular sa končanicom iz tražioca stavim u barlow i dobijem efektivnih 120x, centriram i defokusiram zvezdu i korigujem ručno.
Na 1min on otprilike beži obavezno u dec osi jer nema polarni tražilac i useveravanje je slaba tačka. Ra osu da ne pominjem...

Ljubo

Pa usjeveravanje možeš riješiti driftanjem (pomoću okulara sa končanicom).

Da, nosivost EQ3 je mala, i tu leži najveći dio problema. A i afokalno snimanje deep-sky objekata nije baš predodređeno na sjajne rezultate. Mislim da je ipak bolje onda snimati objekte sunčevog sistema i dvojne zvijezde, jer će ti deep-sky tražiti puno truda bez očekivanih rezultata.

Yagodinac

May 21, 2009, 07:41:33 pm #603 Last Edit: May 21, 2009, 08:05:44 pm by Yagodinac
Tako je Ljubo, čekam Jupiter  ;D a u međuvremenu probam ponešto. Usput me Photoshop uvek iznenadi kad od brljotine izvuče nešto.

Ovo je ustvari dobra zabava i priprema za bolju opremu. Onako usput, šta misliš o EOSu 500D? Snima klip u hd rezoluciji i možda bi mogao i planete da uhvati.

Mala dorada M27

sale11472

Quote from: Ljubo on May 21, 2009, 07:25:05 pm

Da, nosivost EQ3 je mala,


Mislim da bi Yagodinac bio srećan da ima EQ3 ako se ne varam on koristi EQ2.....

Quote from: Yagodinac on May 21, 2009, 06:50:38 pm


Sve je na 15sec, još nisam produžavao ekspoziciju na više od toga jer i na 15sec zbog grešaka praćenja (labave montaže, periodične greške na svakih 1min) moram da odbacim oko 60%. Kad budem uzeo još jedan teleskop mogao bih ovaj da koristim za praćenje pa da probam 1min ali  i to je nategnuto.


Ako imaš neki od podržanih modela obavezno koristi CHDK ako ne zbog produženja ekspozicije onda zbog RAW formata ....
Što se vođenja kroz sadašnji teleskop tiče šta znam verovatno bi ti bolje poslužio neki malo lakši .... doduše ako kupiš neki ED (APO) od 80 mm i neku jaku montažu verovatno bi ta kombinacija radila odlično, za sada možda da probaš da vodiš širokougaone snimke tako što aparat montiraš "na krkače" (ko kaže da nema prevoda za astrofoto tremine poput piggyback ;) ) na teleskop ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

May 21, 2009, 08:43:11 pm #605 Last Edit: May 21, 2009, 08:54:41 pm by Ljubo
EOS 500D? Dobar za te pare svakako.
Snimanje klipova na 30 fps ti neće mnogo koristiti u astrofotografiji, osim prosječno do solidnih rezultata kod planeta, što mogu i jeftiniji modeli, na primjer 450D. Evo, da navedem jedan skoriji dobar rezultat: http://gedas.cc/v/Deep+Space/Saturn+2+sets-1.jpg.html

Snimanje klipova u Full-HD je još problematičnije kod ovog modela, jer ide sa 20 fps. Ali, imati HD rezoluciju snimanja za svakodnevne snimke je svakako poželjno! (Još kad bi se bolje ponašalo ovo snimanje u low-light uslovima, ali, bože moj, ne može se sve imati)

Problematično za astrofotografiju je i tih 15 megapiksela, jer je to sve nagurano na APS senzor (15mm), pa su pikseli premali. To je, u smislu osjetljivosti,  kompenzovano 14-bitnim snimcima, i to je prava prednost novih modela DSLR aparata.

Ni veliki ISO koji je fingiran kozmetičko-tehničkim napumpavanjem na preko 11000 (možda da bi prešišao SBIG STL, xe-xe :)))), nije od presudne važnosti - mada, vidjećemo kako će se u praksi pokazati....

Sve ostalo vezano za Canonovo novo čedo je dream machine: Live View, novi, brži DIGIC IV procesor, veliki LCD ekran, itd, itd.

Neke preliminarne komentare za astro primjenu, našao sam odranije ovdje:
http://www.astropix.com/wp/2009/03/25/canon-500d-announced/#comments

Ali, sada ih sigurno ima po netu znatno više.

Zaključak: Vrijedi svakako, posebno ako je nećeš modificirati, jer ne vidim čemu će ti služiti HD-video na mod. EOS-u (makar i s korekcionim staklom za dnevno snimanje).

EQ3 je svakako dosta bolja opcija od EQ2, i ako nećeš skoro nabavljati nešto jače, onda bi to bio logičan upgrade (nije loše ni za kasniju upotrebu, kao popratna (i lakša) montaža za wide-angle astrofotografiju).

Yagodinac

Ajd ja prvi da povučem nogu. Mislim da će nas Jupiter usrećiti prilično ove jeseni.
Ovo je snimano na oko 25 stepeni visine tako da je atmosfera brljala sliku već na 90x. Uhvaćeno je negde oko 1000 frejmova ali je iskorišćeno oko 70%. Ostatak u Photoshopu.


POSEYDON


Yagodinac

Tek će biti lepo kad ljudi sa većim teleskopima iste okrenu ka jugu ;D i kad se Jup malo podigne..
Ne smem da zamislim šta će tek snimiti nečija Toucam

Igor

Odlična fotografija!
Deluje da je baš zahvalan za snimanje.
Inspirativna slika, pokušaću i ja prvom prilikom... Bravo, Yagodinac!

Danijel

Fotka super izgleda, bravo :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

hrast

Quote from: Yagodinac on May 23, 2009, 01:31:45 pm
Ajd ja prvi da povučem nogu. Mislim da će nas Jupiter usrećiti prilično ove jeseni.
Ovo je snimano na oko 25 stepeni visine tako da je atmosfera brljala sliku već na 90x. Uhvaćeno je negde oko 1000 frejmova ali je iskorišćeno oko 70%. Ostatak u Photoshopu.


Mozes mi reci setup?

cola

Lepo, i mislim da ce ti biti jos bolji  kad se digne!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kocha

Uvek je lepse kad se digne!!!

Yagodinac

Quote from: kocha on May 23, 2009, 08:29:39 pm
Uvek je lepse kad se digne!!!


Uvek je lepo od starijeg i iskusnijeg dobiti savet.

Quote from: hrast on May 23, 2009, 04:21:39 pm

Mozes mi reci setup?



Skywatcher 130/900, Canon A560 klip na Plosslu 10mm