• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ljubo

Mislim da bi Yagodinac više nego dobre rezultate postigao webcam-om. Tu bi došle do izražaja njegove neskrivene sposobnosti da iz postojećeg izvuče maksimum. Ova osobina je poželjna za svakog astrofotografa, jer se kod astro obično snima u kritičnim uslovima, pa su ovakve sposobnosti koje Milan ima više nego dobre.

Dakle, Milane, probaj nabaviti webcam, i s ovim teleskopom koji imaš (dok ne nabaviš novi, veći, koji planiraš) napravićeš dobre fotose, u to sam siguran.

Opticar

Slazem se ali ipak treba ici postepeno. Pravi astrofotograf mora da se prvo upozna sa filmom, klasikom, pa tek onda kada savlade te osnove, predje na digitalu i digitalnu obradu, Isto kao u muzici. Nijedan ozbiljan muzicar nece poceti da svira dok ne nauci note...

Ljubo

June 11, 2009, 09:08:59 am #632 Last Edit: June 11, 2009, 09:16:39 am by Ljubo
Slažem se da je film klasika... Medjutim, danas je teško učiti astrofotografiju preko filma. Zahtjevi po pitanju osjetljivosti emulzije, kontrole dobijenog snimka, te njegove naknadne obrade su izvodljivi uz mnoštvo poteškoća  u astrofoto primjeni.
Treba dosta prostora da se opišu sve one zavrzlame oko nabavke osjetljivih filmova (najbolji za astrofoto, Technical Pan je odavno prestao da se proizvodi), kako podesiti optimalno ekspoziciju, izvesti praćenje, a o naknadnoj obradi je teško i pričati ako nemate vrhunski skener (preporučljivi su svakako oni za negative)... Jednom rječju, jednačina sa mnogo nepoznatih.

Ono što Optičar ima na umu su, vjerovatno, opšta pravila u fotografiji, a to se može, i za astrofoto, naći u knjigama. Od istih preporučujem dvije: "Wide-Field Astrophotography" (Roberta Reevs-a) i "Astrophotography for the Amateur" od Michael A. Covington-a.
Iako se djelimična razna uputstva nalaze na Internetu, sveobuhvatnost ovakvih knjiga čini ih nezamjenjivim na polici svakog astrofotografa. Šteta što ne postoji nijedna takva knjiga domaćih autora. ("Astrofotografija" od Ace Tomića je odavno "out-of-date", mada ima i ponešto korisnih informacija, uglavnom za crno-bijelu astrofotografiju).

Kada je Internet u pitanju, nešto je bolja situacija što se tiče primjene alatki za obradu astro fotki.

hrast

Astrofotografija na film, osim WF i to na veliki format, jaaaako tesko i svakako nepreporucljivo za pocetnike jer;

QuoteSlažem se da je film klasika... Medjutim, danas je teško učiti astrofotografiju preko filma. Zahtjevi po pitanju osjetljivosti emulzije, kontrole dobijenog snimka, te njegove naknadne obrade su izvodljivi uz mnoštvo poteškoća  u astrofoto primjeni.
Treba dosta prostora da se opišu sve one zavrzlame oko nabavke osjetljivih filmova (najbolji za astrofoto, Technical Pan je odavno prestao da se proizvodi), kako podesiti optimalno ekspoziciju, izvesti praćenje, a o naknadnoj obradi je teško i pričati ako nemate vrhunski skener (preporučljivi su svakako oni za negative)... Jednom rječju, jednačina sa mnogo nepoznatih.



QuoteIako se djelimična razna uputstva nalaze na Internetu, sveobuhvatnost ovakvih knjiga čini ih nezamjenjivim na polici svakog astrofotografa. Šteta što ne postoji nijedna takva knjiga domaćih autora. ("Astrofotografija" od Ace Tomića je odavno "out-of-date", mada ima i ponešto korisnih informacija, uglavnom za crno-bijelu astrofotografiju).

Obuhvaceni tutorijali na hrvatskom i uglavnom digitalija.. http://www.zvjezdarnica.com/index.php?akcija=dnm&id=693

Yagodinac


Quote from: Opticar on June 10, 2009, 11:55:38 pm
Decko, a zasto se ti ne ostavis tih lowclass digitalnih aparata i astrofotografije njima i lepo ne uzmes neki Zenit sa 50mm socivom, 400ASA film i napravis dobru astrofotku. Sva ova pokusavanja sa digitalcem jednostavno ne mogu da daju ni priblizno dobre rezultate dok bi sa filmom mogao da napravis vrlo ozbiljne fotke Mlecnog puta i tako sebe konacno uveo u svet astrofotografije...

He, he... dobra ideja. Ministarstvo zdravlja se trenutno nešto ne slaže sa dobrom idejom, fale mi dve plate uz još neke probleme. Inače znam i ja šta mi sve treba...
Imam Zenit ali je 44 Helios objektiv pa ću uskoro probati piggyback s tim što mislim da uzmem samo 100 ili 200 ASA i da krenem sa 5-20min ekspozicije. Brine me 400 i 800 ASA koji je moguće naručiti zbog šuma koji bi napravio na dužim ekspozicijama.
Ljubo, Mislim da tek posle motaže i EOSa uzmem webcam jednostavno zato što mi web nije prioritet u odnosu na deepsky. Naprosto ko da slika planete uz sve te M i NGC objekte.

Ljubo

Da slažem se, i ja preferiram deep-sky. Za webcam sam mislio jer kad podješ od onoga što već imaš, to je najjeftiniji upgrade.

SUPERHEROJ

Kizzo ne izgleda ti lose "Grom",malo je neostro ali se vidi :)

Yagodinac

Recimo da Hrast ima dobre ideje. DeepSkyStacker sa SigmaClippingom je mnogo bolje odradio posao.
Picoodle se pravi pametan pa evo link na Picassa:

http://picasaweb.google.com/lh/photo/g8rRqGmmJ4uz_SWrJjZl3w?authkey=Gv1sRgCP6cx_DEnvy4bQ&feat=directlink

Yagodinac

June 14, 2009, 02:03:06 pm #638 Last Edit: June 14, 2009, 02:14:49 pm by Yagodinac
Moram ovo da objavim makar me svi pljuvali (šalim se ;D) zato što je objekat vrlo sjajan i idealan za slikanje (i gledanje). Omega nebula - uprkos Mesecu sinoć i visini od 25-30 stepeni. Prva slika je 5x15 sec u DeepSkyStackeru.



Druga je crop obrade u NoiseNinja i Photoshop. Nebo je bilo vrlo svetlo pa je i to problem.


cola

SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Ljubo

Yagodinac, ako okačiš još koju sliku mislim da ćemo je onda zvati Šišmiš nebula!
Šalim se, naravno... Slika je OK imajući u vidu čime si slikao (zanemarićemo komu koja daje zumirajući, pomalo fascinantan warp efekat, ili je možda tome doprinio i DSS?).
Uzgred, kad si već imao u planu sjajan objekat, čudno je da se nisi opredijelio za znatno sjajniji M8 (Lagunu), koji je samo malo južnije (nadam se i dovoljno visoko da ga uslikaš).

POSEYDON

Super je...ja nažalost nisam još uvek našao ni jedan M objekat na nebu...imam neke karte al ne vredi kad ne znam da ih čitam:((

cola

June 14, 2009, 04:51:09 pm #642 Last Edit: June 14, 2009, 05:53:55 pm by cola
Pazi samo se orjentises na osnovu poznatih zvazda i sazvezdja, uopste nije tesko...
Reci sta mislis da je problem, pa da ti pomognemo?
Sigurno mozes da nadjes, mozda ne fokusiras lepo ili nesto pa se onda objekat ni ne vidi, jer se zamutio i utopio s okolinom  :-\ .
I trazi neke svetlije tipa M13(to je relativno laka meta)
Mozda ti je problem oko raspoznavanja sazvezdja pa onda "uocis" neko sazvezdje tam ogde nije  :-\ . U Beogradu si, dodji u planetarijum ako je to problem, eto subotom ti je ja mislim od 19h
I posle na kulu da vidis kako se traze objekti :) .
Vidimo se
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

POSEYDON

Važi se,dok mi neko ne pokaže ništa:)

Yagodinac

Mnogo je niska Laguna - jedva se nazire; koma je teleskopska (ima je na svakom pojedinačnom light frameu) ali mene je fasciniralo što je uopšte uhvaćen sjajniji deo nebule. A ni praćenje nije baš...
Moram da dignem kredit na jedno 2-3000 eura. Ne vredi.