• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

sale11472

Quote from: POSEYDON on June 14, 2009, 05:03:55 pm
Važi se,dok mi neko ne pokaže ništa:)

Imaš PP ;)
TW ja sinoćke malo posmatrah M57, 56, 29, 39 čisto da vidim kako to kroz teleskop (moj) izgleda mada je vreme bilo buđavo bar kod mene ono bacio sam pogled na Albireo i video dve žutljikave mrljice... :(
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

abrasax

Hajde da i ja nešto priložim.
Ovo je deo labuda sa M29. 9 minuta expozicija iso 200, kobajagi oduzet dark. Nikon D70s.

Mesec, stack od 7-8 fotki 1/200 expozicija iso 200. teleskop skywatcher ED80 i nikon D70s.


Tek sada počinjem da učim astrofotografiju. Zadovoljan sam prvom fotografijom iz prostog razloga što je slikana iz novog sada. Tvrdjava u mraku ovih dana, ne znam zašto ali zahvaljujem se odgovornima :)

Kizza

E kad se primeni Nemački sistem gašenja svetla otvaraju nam se vidici....... :o
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

sale11472

UUUUuuuu el se to neko ponovio sa opremom????
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

abrasax

Nažalost nisam se ponovio. Oprema je od ADNOS-a.

Yagodinac

Nema veze, ispalo je potpuno OK. I svaka čast što te nije mrzelo da okidaš fotku za fotkom Meseca  ;D , meni to dosadi skoro čim ga nađem...

abrasax

Pa za mesec mi je najlakše. Okida po 3 odjednom. Nego mene smara čekanje po 10 minuta za ove vanlunarne fotke :)

Yagodinac

Aaaaaaaaaaa... kako sam se noćas oduševio! Seeing neverovatno stabilan, Jupiter kontrastan, slobodno sam stavio 9.6x zoom (4x optički i 5.6x digitalni - sa vrlo stabilnom slikom!). Složeno oko 700 sličica u Registaxu i tjunirano u Photoshopu. Sve to na 10mm Plosslu i 130/900.


POSEYDON

Super Jagodinac...kaži mi kad odprilike "izlazi" jupiter...vraćao sam se jutros oko 4 sa posla i bio je super,al nisam imao snage da iznesem teleskop na terasu da ga malo posmatram.

Yagodinac

Pa ne znam, izlazi možda oko 11 ali se najbolje gleda od 2 do 4h. Oko 4 bi trebalo da je najviši i najbliži jugu a tad nastupa i zora pa kvalitet osmatranja ekstremno brzo opada u smislu kontrasta. Mada sam čuo da su ga neki ludi ameri posmatrali i usred bela dana - ali su znali tačno šta i gde da traže.

POSEYDON

OK..večeras grickalice,pivo i čekam...ako ne navrnu neki oblaci.

hrast

pitanje oko pravila tu u temi astrofotografija... vi sve  astrofotke stavljate iskljucivo tu? Nije li to malo nepregledano?
Pitam samo

@ Yagodinac
Ti das ovako nevjerojatno veliku verziju jupitera, ali nije li to malo prewvelika verzija? Detalji se gube i povecavanjem... odmaknuo sam se 3 metra od ekrana i tek sada mogu uociti  malo vise detalja
I zasto obrada u PS? Zar nije u Registax dovoljan? Meni jest, no, malo se bavim Suncevim sustavom, tako da en znam

@ abrasax
super... a biti ce jos bolje uz flatove! Imas malo vinjetiranja + crnih tocaka od prasine

hrast

I onda, ako je politika foruma da se fotke stavljaju iskljucivo u ovu temu, evo mojega od jucer

Posudio sam Vidov halpha 12nm, pa sam se odlucio za malo ekshibicionizma
Napravio
300D 12x480sec @ ISO1600 hAlpha i sa 400D 10x240sec @ ISO800 za G i B kanal
EQ6 SkyScan, Maksutov 90/1250 + 0,5x + QHY5 za vodjenje
DSS, PI LE, PS CS4

Uglavnom, ovo za hAlpha kanal na modificiranom 300D, suma ko sodra! Nemodificirani 400D sam upotrijebio pod pretpostavkom da ima manje suma od 300D.
I malo sam zeznuo rotaciju kamere izmedju frejmova sa 300D i 400D, tako da sam morao dosta cropati

Ocekivao sam nekako vise

http://www.hrastro.com/NGC6888_CrescentNebula/

Yagodinac

Pa znam ali... Da ne otvaram ja novu temu "fotosi planeta", neka administratori povuku inicijativu.
Verzija jeste prevelika ali to je da bi ste svi uočili detalje koje pravi Registax oko rubovima; drugim rečima da vidite koliko sam preterao. Nisam ljubitelj smanjivanja da bi se sakrile brljotine.
Registax apsolutno nije dovoljan za fina podešavanja finalne slike: Unsharp mask, gaussian blur, median, curves, brightness/contrast, ponekad replace color za hot pixele - naravno ne sve i ne odjednom. To uostalom rade i ljudi koji su vrh u planetarnim fotosima.
Suština priče je da sam dobio mnogo bolji rezultat nego što sam očekivao a da sam imao neki Philips Toucam tek ta slika bi bila zapanjujuća. Ova slika je zapravo suviše dobra za kategoriju digitalaca - ko ne veruje neka proba.

hrast

Zasto unsharp mask u PS, ako registax ima podesavanje waveletsa? Mislim da je to najveca poanta Registaxa?
QuoteNisam ljubitelj smanjivanja da bi se sakrile brljotine.

Mislim da je u ovom slucaju, da bi se lakse uocili detalji