• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

sale11472

Quote from: Yagodinac on June 19, 2009, 08:38:24 pm
Pa znam ali... Da ne otvaram ja novu temu "fotosi planeta", neka administratori povuku inicijativu.


Zašto bi administratori otvarali bilo kakve teme ??? Nije to njihov posao to treba da rade korisnici, admini i moderatori samo paze na "čistoću" i "lepo ponašanje" oni su tehnička lica a ne Bogovi foruma


@hrast: dakle slobodno otvaraj tema koliko ti volja ako hoćeš za svaku fotku posebnu... ovde su pravila labavija  nemamo policijota za gazdu ko na nekim astro forumima ;D

[/offtopic]
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

POSEYDON

Pošto u BG ne mogu da nadjem Philips Toucam koju obično preporučujete....tražio sam bar mesec dana po netu i radnjama,koja kamerica bi bila adekvatna zamena??

hrast

QHY - QHY5v Guider / Planetary camera

Ultra fast planetary / Guider camera with upto 54fps

CMOS sensor: Micron MT9V032 (Mono version)
Resolution: 752x480
Pixel size : 6µm x 6µm
Image area: 1/3inch
USB 2.0
Download speed: 54FPS maximum
Image Save Speed: 20-54FPS depending on PC speed
Electric Shutter type: Global shutter
Other features(see the sensor datasheet for reference)
12bit companding mode
High Gain Boost
High dynamic mode




Nešto je skuplja, ali radi fenomenalno
http://www.hrastro.com/saturn2009/
http://www.hrastro.com/ClaviusCrater/
To je par mojih fotki, ali  fotkano starijom verzijom te kamerice (postoji i color verzija)

Yagodinac

Quote from: hrast on June 19, 2009, 09:00:36 pm
Zasto unsharp mask u PS, ako registax ima podesavanje waveletsa? Mislim da je to najveca poanta Registaxa?


Zato što kombinovani daju bolji rezultat. Nisam ekspert ali čisto sumnjam da su algoritmi waveletsa i unsharp maska isti. Imaju slične efekte i unekoliko slična podešenja, ali... Probaj ispod 1000 frejmova da u Registaxu oteraš sve slajdere desno i videćeš o čemu pričam. Bolje je opreznije sa slajderima a ostalo Photoshop popravlja.

Quote from: sale11472 on June 19, 2009, 09:48:32 pm
Zašto bi administratori otvarali bilo kakve teme ??? Nije to njihov posao to treba da rade korisnici, admini i moderatori samo paze na "čistoću" i "lepo ponašanje" oni su tehnička lica a ne Bogovi foruma



Zato što vas često smaram lošim fotosima (prvenstveno zbog loše opreme, rekao bih) pa još da otvaram nove teme za astrofotografiju... Mnogo bi bilo. Jednog dana ali pre toga Eos+EQ6+veći njutn, verujem uskoro.

Ljubo

Milane,
Mislim da verzije programa Registax od 4 pa na ovamo imaju odlična podešavanja wavelets-a već po defaultu, a ako treba izoštrit onda se mogu fino podešavat slajderima. Photoshop je tu onda samo za finalnu doradu tipa blur ili slično. Nisam ekspert za webcam fotografisanje, ali to su moja iskustva. Mislim da bi ti to lakše uočio da snimaš webcam-om; ovako svaka čast na onome što uspijevaš izvući običnim digitalcem - to još nisam sretao, pa praktično takoreći ni van ovih naših balkanskih prostora.
Takodje, Matijin predlog za resize (u ovom slučaju kod tvog Jupitera na nekih 50 pa do 100% umanjeno) svakako će pojačati detalje i sveopšti utisak.

@POSEYDON, može se nabaviti ToUcam preko Mravika, mislim. Provjeri. QHY ili Imaging Source su kvalitetniji izbor, ali i skuplje kamerice...


Yagodinac

Ma naravno, nisam ja ni mislio da izbegnem slajdere na Registaxu - oni su najveće dostignuće planetarne fotografije ikada. Ponekad uglavnom probam unsharp mask prvenstveno na Mesecu i rezultati su odlični ali to ne umanjuje značaj waveletsa. Pre će da su komplementarni.
Imam na blogu i umanjenu sliku, nego da ne trpam baš sve ovde. Radio sam na velikoj rezoluciji pa zaboravio da smanjim nego samo kropovao. A dobro je i da se vide nesavršenosti  ;D

Danijel

Spadate li među one koji nemaju mrcinu od teleskopa i nemate glavaboli fotoaparat i mislite da sa svojom skromnom opremicom ne možete snimati objekte dubokog svemira, moram vam reći da se grdno varate!

Spadate li među one gore, a mislite da ne možete snimati niti stanovnike Sunčeva sustava, e pa, opet se jelte, gadno varate  ;D
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

E ako si im pokazao šta se može ;D ;D ;D
Doduše Yagodinac ima bitno slabiju montažu ali mu dobro ide ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Hval, hvala... Evo Lagune od preksinoć (4x15 sec, ISO 1600) koja je bila na niskih 15-20 stepeni, znači posle tranzita.


hrast

odrezao si (clipnuo) histogram u crnome i to žestoko

koju opremu imas?
cime stackiras?

Yagodinac

Ma mnogo sam ga preterao ali to je eksperiment. Uglavnom curves, curves i curves a pre toga Noise Ninja i to takođe mnogo. Evo ti light frame pa da vidiš da bolje nije moglo: http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2009/06/laguna-nebula.html

hrast

inace, u obradi pokusavas sve napraviti u sto manje koraka..
i algoritmi  za uklanjanje suma tek na kraju

preporucam PixInsight za rad sa histogramima i curves.. ona komercijalna verzija i za sve ostalo

abrasax


Ovo je Orion Maglina :)
Slika je od ranije (Čini mi se mnogo ranije)
Nije oduzet flat tako da se vidi prašina. Ne sećam se ama baš ničega u vezi expozicije i takvih stvari ali mislim da je bio stack od dosta slika po 2s expozicije.

Yagodinac

Suviše lepo za 2sec... Ajde seti se bar kamere i teleskopa, ovo je krajnje interesantno.

abrasax

Meade 6" šmit-njutn na lxd75 montaži. Meade dsi ccd kamera. Prilično sam siguran da je 2 sekunde expozicija pošto sam tada pokušavao sa 2 sekunde i sa 10 i evo gledam sada, sa 10 sekundi je bila preeksponirana. A stack je od nekih 130-140 slika u registaxu. I naravno vidi se da teleskop nije kolimisan.