• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Igor

Odlično!
Vidi se stalni napredak...

sale11472

Da, da, odlično ti ide samo tako nastavi....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Skontao sam šta je problem. Fokuser. Skoro sve ostalo je eliminisano.
Znači kad okinem Canona obavezno se pomeri fokus (makar malo, a malo na 300-400x je mnogo) tako da sad imam taktiku da fokusiram dok snimam klip, umirim sliku i odsečem nepristojno loše delove. Ipak na tom uvećanju slika nikad ne može da mi bude kao u nekom C8 pa je to razlog ovakvih klipova. To se naročito vidi na Mesecu gde sve preko 360x daje mutan fokus. Da je do atmosfere razbistrilo bi se na sekundu zadnjih meseci...

sale11472

Quote from: Yagodinac on August 08, 2009, 11:28:33 am
.... sve preko 360x daje mutan fokus.....


Hmm nisam siguran da bih sa teleskopom od 130mm prečnika uopšte pokušavao da idem na toliko uvećanje ...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Ljubo

Obzirom da je optički zum koji koristi 4x, to je realno uvećanje 90x (podnošljivo za njegov scope). Naravno, gubi na rezoluciji s 4x zumom (koji pri tom ne bi trebalo da mu utiče na fokus, osim ako gubitak na rezoluciji ne vara oko pri gledanju u Jupiter).

Naravno, praksa će pokazati da li ima još mjesta za napredovanje, iako je i ovo priličan uspjeh imajući u vidu sa čime se snima. Pa, poželimo Milanu još uspjeha u snimanju, bitno je da je on uporan, a rezultati će doći već sami po sebi.

sale11472

Aj videćemo dal je snimio (snima) pegu večeras.... u stvari što mi svi sedimo na forumu kad Velika Crvena pega upravo tranzitira ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Jeste, snimao sam. Graševinu i Knjaza. A i atmosfera je bila za cooliranje sa ortacima na terasi a ne za planete, oblačići (nimbostratusi) na sve strane i tako do ujutru.

Evo još jednog primera kako unaprediti slike planeta. S obzirom da mi Registax ne prihvata AVI fajlove (cant start avi decompresser) uvek je moralo to prebaciti u MPEG. Sada sam digao quality na 1700kb/s i evo stare u poređenju sa novom slikom:



Nova:



Primetio sam da mi ranije po 5-6 slika MPEG kompresija nabije u jedan frejm; realno tu ostaje mnogo manje za stakiranje. Uhvatio sam se za glavu jer moj čuveni klip od 2700 frejmova biva kompresovan na realnih 500... >:(. Mislim da će sad biti bolje.

Ljubo

Odlično Milane! Vidi se i po veličini satelita, kao i po količini detalja na Jupiterovom disku da si na dobrom putu - vjerujem da bi sada mogao registrovati na nekom narednom snimku i Crvenu Pjegu!

Što se tiče 2700 frejmova, koliko ti je to u sekundama? Ja ne uspjevam s ToUcamom preći 2000 fps, jer se moramo držati ograničenja za Jupiter do 90 sekundi zbog planetine rotacije...

hrast

A zasto ne pretvoris Virtualdubom taj tvoj avi u jeg slicice... to je sigurno najkvalitetnije rijesenje

Yagodinac

Taj klip od 2700f ima minut ipo; više od toga ljudi ne preporučuju jer se hvata rotacija (mada sa ovako lošim kontrastom... mogu i 10 min!). Jupiter je baš sjajan i slobodno pustim 30fps umesto 15 na Saturnu.

Quote from: hrast on August 09, 2009, 10:36:35 pm
A zasto ne pretvoris Virtualdubom taj tvoj avi u jeg slicice... to je sigurno najkvalitetnije rijesenje


Sećam se te fore i imam Dub pa ću probati, samo treba vremena ovih dana.

Yagodinac

Majku mu, samo ja ovde kačim slike  ??? Ajde još neko...

M11 ili divlje guske, kako hoćete; 11x10sec, ISO1600, newton 130/900 i canon a560. Nasuprot svim pravilima prvo sam skidao sa svakog pojedinačnog light framea šum (NoiseNinja) pa stakirao. Zašto? Zato što kad sam probao lege artis DSS je pronašao oko 30000 zvezda na svakom snimku, tačnije ubrao je i šum. Ovako je stakiranje trajalo deset puta kraće a i nekako lepše je ispao finalni rad.




Yagodinac

Evo i pojedinačnog light framea, bez skidanja šuma i bilo čega - samo smanjenje na 1024x768. Vidi se distorzija rubova, meni vrlo drag zaštitni znak mog teleskopa  ;D


kruska

Quote from: Yagodinac on August 14, 2009, 01:09:52 pm
Evo i pojedinačnog light framea, bez skidanja šuma i bilo čega - samo smanjenje na 1024x768. Vidi se distorzija rubova, meni vrlo drag zaštitni znak mog teleskopa  ;D




malo su se deca igrala fudbala blizu teleskopa,ili postoji gravitaciono socivo u okolini jata :D
🌠

Yagodinac

Quote from: kruska on August 14, 2009, 03:57:23 pm

malo su se deca igrala fudbala blizu teleskopa,ili postoji gravitaciono socivo u okolini jata :D


Postoji gravitaciono sočivo, ali je veće u tvom teleskopu. Pošalji nam.

goranm

Slikano 8.avg sa Fuji 5600, 10x zoom iz ruke. Mrljavo je ali sta da se radi. :(