• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Šta bre mrljavo, pogledaj taj kontrast... Mnogo lepo ti je ispalo.
Ili ti je Fuji mnogo dobro odredio parametre ili si doradio u Photoshopu. Meni Canon to nema šanse da slika tako, bar bez teleskopa  ;D

spadej

Mozes li da prosledis parametre?

goranm

Nije to bas tako izgledalo u originalu, evo i originala. Malko sam se poigrao sa ACDSee picture editor-om. Original je imao sledece parametre.

ISO 100
Exposure 1/200s
F 3.2
auto focus

Posle je radjeno podesavanje srednjih tonova, unsharp mash i jos neke sitnice, ne secam se vec.



spadej

Evo jednog od mojih prvih pokusaja (28.jul 2005).

Mesec, kroz Optisan 600/60, sa fotoaparatom HP R507.Povecanje je bilo 50x (samo taj okular sam imao), aparat sam samo prislonio uz okular.

ISO 200
EXP 1/60
F2,6

Malo sam korigovao kontrast i osvetljaj, i odsekao neke cudne senke (verovatno aparat nije bio u osi)
   

spadej


Yagodinac

Aparat očigledno nije bio u osi ali dobro, dobar kontrast za 60mm.

Yagodinac

Iiiiiiii konačno... malo bolji Jupiter. U prvom planu je tranzit senke nekog od meseca ali je primetno da se detalji vide bolje nego dosad. Uzeo sam jedan od mojih starijih klipova, rađen i sa optičkim i sa digitalnim zumom, nasuprot svim pravilima. U Registaxu je stakirano 25% od oko 1000 frejmova; Mpeg koji je korišćen je bio veći od originalnog AVI-ja (što je sigurno sigurno je, tako je izbegnuta kompresija); slajderi su oterani do daske (prva četiri, uprkos tome što je prvi zadužen uglavnom za šum).
Potom je vrlo šumovita slika otvorena u Photoshopu, resize na 3000x2000 i inspekcija svih detalja. Satelit desno je tretiran sa unsharp mask, jeste malo veći ali to je do fokusera (drago mi je što će uskoro u penziju). Jupiteru je odrađen median, gaussian blur i destauracija a zatim je slika smanjena.


Igor

Stalno nas iznenađuješ novim načinima obrade i izvlačenjem detalja... Odlično!
Senke od tranzita uvek daju utisak plastičnosti i treće dimenzije na fotografiji.

Danijel

Prekrasna fotkica Yagodinac, zaista lijepa slika 8)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Miro

Krasna slika, puna detalja!!!!

marino

najs! evo upravo komentirah i jednu fotku na zvjezdarnica.com forumu nacinjenu skromnom opremom...bravo za yagodinca!!
m
Vidulini Observatory

r2d2

August 20, 2009, 09:03:27 am #746 Last Edit: August 20, 2009, 09:37:32 am by r2d2
Bas lepo, svaka cast. Mora da je dobar osecaj uloviti ovaku lepoticu-slicicu  licno. Eh...

goranm

Fantasticno, svaka cast!

Yagodinac

Puno hvala, kad čujem ovakve komentare dođe mi da sebe šutnem u čelo što sinoć nisam snimio tranzit dva meseca preko Jupitera  >:( . Inače imam snimak početka tranzita ali sam oštroumno zaključio da satelit ide iza Jupitera pa sam u 12h otišao na spavanje...
By the way ovo poprilično zaostaje za radovima ostalih ljudi tako da teorijski ovo su verovatno najgore slike Jupitera na forumu.

Yagodinac

Gledao sam neke NGC po Kasiopeji i jedan mi je zapao za oko. Na 37x liči na sportski avion sa elisom (Phi Cass, najsjajnija - 5mag koja nije član skupa igra ulogu elise) mada na slici se vidi više zvezda pa se prvobitni oblik gubi. NGC457 je prečnika 13 minuta, slikano je 17x10sec na ISO 1600. Naravno kropovano zbog raznoraznih deformacija.  Granična magnituda u centru jata je 13-14mag tako da sam zadovoljan zasad; ovako objekat verovatno izgleda u 250mm njutnu na oko 65x.