• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Lepo je što si razlučio trapez. Jedino što boje vuku na crveno, verovatno to nadalje može lako da se dotera. Koji f si koristio?

Miro

Sve je ovo jedna proba, jedino je nebo bilo pravo.Fokalna duljina 2032mm=neadekvatno, ISO 3200-neadekvatno (mogao sam dobiti ljepšu sliku sa ISO 800), u obradi početnik, osim stakiranja obrade i nema.
Slikano u 04i40sati ujutro poslije problema sa praznom baterijom.Stvarno stoji da je priprema i planiranje pola uspjeha za dobru fotku.

hrast

Quote from: Yagodinac on August 27, 2009, 12:30:09 pm
U uslovima kad imate očajno praćenje možete probati ove zezancije; u uslovima kad neko ima EQ6 i dSLR ovo je nedopustivo - ja sam ispravio SVAKU božiju zvezdicu na slici.


Ok, ispravljati zvjezdicu po zvjezdicu.... no, zasto bi nesto bilo dopustivo ovdje, a drugdje ne? Jer svaka, ama bas svaka oprema ima svoju gresku!
+ oni koju su protiv neke i neke obrade, znajte da vec vas fotoaparat vrsi neku obradu... tako da hocete ili necete, vasa fotka je uvijek obradjena

Ljubo

Matija je u pravu. Digitalnu sliku treba shvatiti kao skup podataka (data), i on u sebi osim onoga što se vidi realno, ima i bias i dark šum, i razne aberacije. Ako tome dodamo stanje atmosfere i ono što utiče na optički izgled, onda je jasno da sliku treba obraditi (pogotovu kada se snimaju planete). E sad koliko, to je već drugo pitanje. Što manje isforsiranih poteza, to je slika realističnija. Mada, treba imati u vidu da to ni u slučaju klasične fotografije nije bilo prilagođeno oku, tj. spektralnoj osjetljivosti oka, već emulzije.
Estetski posmatrano može se ići i u dublju obradu kada to ima smisla, ali (postoji ono ali)... Ali bitno je da astro slika nosi u sebi bit, srž onoga što objekat snimanja reprezentuje - crvene boje pobudjeni vodonik, zelene - jonizovani kiseonik, žute - sumpor, itd.

bear

Quote from: hrast on August 27, 2009, 02:15:23 pm
+ oni koju su protiv neke i neke obrade, znajte da vec vas fotoaparat vrsi neku obradu... tako da hocete ili necete, vasa fotka je uvijek obradjena


Mislim da niko nije bio protiv obrade. Pitanje je bilo jedino uvodjenje/promena elemenata koji nisu bili u originalnoj slici radi postizanja boljeg izgleda slike. Sa druge strane, ako uzmem neki mega-plugin koji je u stanju da prepozna sliku, i na osnovu kataloskih podataka i snimaka sa superteleskopa napravi 1:1 rekonstrukciju (zameni uslikane zvezde i objekte racunarski generisanim, adaptirane na magnitude i druge parametre originalne slike) koja je bolja od onoga sto valjda i Habl moze da snimi, onda mi rec fotografija ne pada prvo na pamet, iako je polazna 'osnova' i tamo fotografija. Malo sam konfuzan, ali ko razume shvatice.

Yagodinac

August 27, 2009, 09:09:10 pm #770 Last Edit: August 27, 2009, 09:14:12 pm by Yagodinac
Mislim da treba abolirati sve nas sa EQ2, za nas je i napravljena kolekcija plug-inova za PS  ;D

Ustvari, izgleda da jedino ja na ovim prostorima kao nešto slikam sa EQ2  ??? Abolicija za mene...

O čemu se radi: ove alatke rešavaju pomak po jednoj osi (ali vrlo blago, uz proždiranje niže magnitude) i što je bitnije zaokrugljuju zvezde po rubovima. To prvo sve treba selektovati, kao i svaki drugi filter u PS-u, onda podesiti nekoliko parametara. Ako ima stotinak zvezda onda je to intervencija od nekoliko sati - a to se zove ljubav prema hobiju. Jeste da zvezde nisu kao u originalu ali šta da se radi. To je diktirano montažom.

spadej

Nadam se da i mene necete pogresno shvatiti: zbog cega bi mi sa klimavim montazama morali da na silu pravimo slike poput Habl-ovih? Zar nije bolje, i lepse, ostaviti fotku onakvu kakva je, sa izduzenim zvezdama, mutnim planetama itd? Uz komentar da je upotrebljen neki fotic digitalac od 100-ak Evra, u kombinaciji sa rucno radjenim teleskopom, bez skupocenih filtera, okulara i kojecega jos... takva slika ce uvek, barem kod mene, izazvati mnogo vece uzbudjenje i odusevljenje od tamo nekih drugih, maksimalno izhakerisanih.




hrast

Ja bi rado kakvu motoriziranu EQ2 pa raditi WF fotke... sve postapajati u ogroman mozaik nocnoga neba
Yagodinac, evo ti ideje

Yagodinac

Za to ne mora čak ni sa motorima - ako si mazohista uzmeš i ručno motaš; pratiš kroz neki teleskop koji imaš. Nemam dobro nebo u svim pravcima da bih uvek složio mozaik, mada mi je padalo na pamet. A možeš i ti piggyback, verovatno će EOS dati bolju sliku, ja i dalje mogu samo 15sec...

A propo klimavih montaža: Šumaher je počeo sa kartingom  8)
Obrađivanje nikakve slike u nešto prihvatljivo je čarolija i izazov sam po sebi. Ekstra što ponekad mi se montaža uzjoguni pa prihvata 15-20% slika za stak (mada pre neki dan sam iskoristio 90%). I još nešto sam primetio: RA zupčanik mora stalno da bude podmazan. Postoji deo na kom odlično prati uz dobar balans a posle sat-dva naiđe na nerazrađen deo pa kasni. Dođe mi ponekad da pojedem RA motor.

Sve u svemu: lepo je na početku se mučiti. Kasnije kad stigne profi oprema (i nemoj neko da kuka kao je skupo - ako se 5 ili 10 godina baviš gledanjem onda ništa nije skupo!) drugačije se gleda na nju. Sa poštovanjem.

hrast

Pa, i ja trebam putovati sat i pol do tamne lokacije... po cetri fotke po segmentu mozaika + sto ces napraviti drastican resize, takav mozaik bi mogao biti jaaako dobar cak i za tih 15sec ekspozicije

QuoteSve u svemu: lepo je na početku se mučiti. Kasnije kad stigne profi oprema


Sto vise opreme to veca mogucnost da negdje zapne.... koliko puta ja odem razocaran ne napravivsi nista!
Frend ima opremu za cca 15000 eura, i isto ode razocaran doma... LUTRIJA ;D
(a svi smo poceli klimavim montazama)

spadej

taj tvoj RA motor... je step ili obican DC motor?

Yagodinac

Ma najobičniji DC6v motor. Ako misliš na Direct Cuplung ide preko zupčanika mada sam ga ja "modifikovao" pa ide preko gumenog kaiša. Tako ide glatko i ne pravi oštre preskoke zupčanika.

Yagodinac

Evo i Neptuna, konačno. Trenutno je 7.9 magnitude i ima prečnik od 2.4 sekundi. To je pravi test za Canona! Stack od 3 slike na ISO 200 i 1sec ekspozicije. Malo dignuta saturacija ali nisam zadovoljan:
1. Ne vidi se disk nego spajkovi njutna
2. Mnogo hromatske aberacije pa je Neptun sve samo ne plavozelen.



Ukratko, ovo je posao za maxutov ili refraktor a ne njutnov teleskop.

Yagodinac

Pošto je došao 27. avgust rešim da slikam M27. Šum nije bilo moguće skinuti i kad vidite ovoliki šum prvo se setite da su to sličice sa ISO1600 i 15sec. Ukupno 39 njih. Nisam zadovoljan bojama ali sam sam kriv. Ovoga puta nisam dirao oblik nijedne zvezde.


hrast

nema ni potrebe da diras zvijzde... dosta dobro! Treba izbalansirati špozadinu iz te plave u sivu