• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

U pravu si, urađeno. Tek kad sam okačio sliku video sam saturaciju neba. Nema potrebe baš svaku izmenu da kačim   :)

Danijel

Mjesec, snimljen 28.08.2009. u 19:52, Canon EOS 450D, exp. 1/50 sec, ISO 100, f 5/6, FL 250 mm. U PS malo levelsa, Neat Image i unsharp mask.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Danijel

Evo jedna "umjetnička", snimljena noćas, neposredno nakon zalaska Mjeseca iza Bilogore ;D
Canon EOS 450D, 31.08.2009. u 00:44:15, exp: 90 sec, f/5.6, ISO 100, FL 55 mm.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

abrasax

http://i299.photobucket.com/albums/mm287/abrasax_deity/jup-LRGB.jpg?t=1251714786

Evo učenički pokušaj nas adnosovaca.
200/1200 +barlow 2.5x + meade dsi pro
ne znam tačno koliko frameova za svaki kanal (lrgb) ali bilo je u proseku oko 200-300. Jutros shvatih da je previše jer se jupiter okrenuo dok smo mi sve uslikali.
Sateliti sa leva na desno: Io, Ganimed, Europa

Ljubo

Fino! Nazire se dosta detalja, sateliti su fini i mali ispali, taman kako treba... A za sljedeći put dajte malo veći Jupiter (možda kroz 3x ili 4x Barlow?)

I za Jupiter ne više od 90 sekundi zbog rotacije planete. Izgleda da niste koristili UV/IR Blocking filter? Barem mi se tako čini po bojama koje ste dobili.

abrasax

Možda je bitno napomenuti da ja imam blagi oblik daltonizma, pa dok se ne pojavi neko ko razlikuje boje bolje od mene bude ovakvih slika. Npr:
http://i299.photobucket.com/albums/mm287/abrasax_deity/jup-LRGB-1.jpg?t=1251723425
Isto sve samo druga rezolucija (iz nekog razloga program za kontrolu ccd-a sabija slike po širini). Obradu je uradila Ivana Marjanović (IMO code: MARIA)

Miro

Baš krasna slika Jupitera!!!!

Ljubo

Da, sad je bolje. Možda ima malo više gain-a, ali količina detalja je impresivna, i pored rotacije planete. Mislim da bi vam onaj UV/IR block filter ipak dobro koristio za ubuduće - ako ništa drugo, olakšaće vam balans boja pri stekiranju - to jest, dobije se slika prirodnijih boja, a smanje se neželjeni efekti koje kamera usput pokupi.

Yagodinac

Stvarno lep Jupiter. Koja je rezolucija te kamere, s obzirom da postoji više meade dsi pro varijanti?

abrasax

Rezolucija je 640x480. Koristili bi mi i UV/IR block i barlow 10x :) ali moramo da se snalazimo sa opremom koju imamo.

Yagodinac

Kad smo već kod kamera, evo nečega što sam snimao sa Logitec Quickcam DeLuxe koja je sve samo ne de luxe.
Prvo, nije modifikovana pa snima u nekom siromašnom formatu, valjda wmv ili tako nešto. Drugo, atmosfera jeste bila očajna ali to nije opravdanje (Canon A560 ima više frejmova po sekundi i veći opseg podešavanja uz istu rezoluciju). Fokus sam pogodio ali nije do fokusa...
Uglavnom, držaću se odsad Canona.


Yagodinac

September 02, 2009, 02:31:37 pm #791 Last Edit: September 02, 2009, 02:37:17 pm by Yagodinac


Uglavnom nisam zadovoljan ni Jupiterom, webcam se izuzetno teško izoštrava i podešava. Vidite i sami. Ovo je malo cropovano u PhotoShopu, ali je generalno Jupiter dosta manji. Da sam stavio 2x barlow bilo bi zadovoljavajuće ali atmosfera, montaža i fokusiranje to čine nemogućim. A i fokusiranje Jupitera je podvig sam po sebi (trebalo je naći satelite).
Da li mi je, bre, teleskop stvarno dobro kolimiran? Skoro sam proveravao i beše OK. Kad god pogledam na 180x sateliti su kružne tačkice. Dobro, ne baš tačkice... ali nisu asimetrični.

hrast

A mozda samo nemas srece sa seeingom
na tvoj mjupiteru se vidi kako seeing "zvace"  fotku

Yagodinac

Nemam pojma. Probaću još nekad, ali je već sad evidentno da sami klipovi preko ove kamere imaju mnogo veću kompresiju od canona; to znači manje detalja.

Yagodinac

Evo dosad najbolje slike Jupitera sa mog starog 130/900. Seeing je bio osrednji samo je teleskop hlađen 3 sata... Koristio sam 4x optički i 3x digitalni zum (uprkos tome što mi svi kažu da to ne radim) jer je na 360x Jupiter ipak mali. Gore levo se vidi neki satelit, stvarno me mrzelo da pogledam program da vidim koji.