• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

cola

Jel to u stvari double Cluster iz Perseja?
Odlične su vam fotke (i jednom i drugom), čestitke!
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Jaro

Jeste, moze i tako da se kaze. Hvala

hrast

EEee, to se trazi... puuuno dobrih fotki u zadnje vrijeme

mravic

Evo i slika Jupitera od sinoć, mada, sam snimao sat vremena i niako da postignem zadovoljavajuću oštrinu, i ustanovim da mi je teleskop raskolimiran. Činilo mi se ne jako i da to nije do toga, ali posle grubog podešavanja slika je bila 50% bolja...Ovo je slika posle kolimacije, da sad ne kačim i onu lošiju...jer mi se i ova čini jako mutna. Pokušaću večeras ponovo...kolimacija pa snimanje...

Eh da...nisam stavio podatke...
Teleskop Celestron 150/750 na eq6 sky scan i ToUcam pro web kamera. 500 snimaka stakirano u registaxu 4.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Igor

Lepa fotka, sinoć je Jupiter bio baš zanimljiv, Io je bio u tranzitu, a potom i senka.
Iako dugo imam teleskop, ovo je bio prvi put da sam video senku nekog od galilejskih satelita na Jupiteru.
Na žalost, nisam bio u mogućnosti da snimam, a ne bi se ni videla senka, zbog skromne opreme...

cola

Skromne opreme, hoces da kazes dobson montaze?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Miro

Evo mog Jupitera, na kojem se lijepo vidi tranzit Io i njegove sjene. Slikano kroz skop u potpisu negdje u 8 mjesecu.Obradu mi je napravio Boris Štromar.


Gugi

Dobre su vam slike Jupitera! Što koristite dsa dobijete tako veliku fotku? Da li je Barlow u pitanju i koji ili rezolucija kamere, ako da koja je to?

Ja vam pak šaljem crno bijelu fotku Jupitera koju je načinila ALLccd5 web kamerica, Barlow 2.5 APO i Skywatcher 800/600 APO. Nisam podesio najveću rezolciju snimka nego sam na 800X600 fotkao. A slika Jupitera je uvećana na 150% od stvarne veličine.

Igor

September 22, 2009, 10:22:16 pm #833 Last Edit: September 22, 2009, 10:35:46 pm by Igor
Quote from: cola on September 22, 2009, 07:58:17 pm
Skromne opreme, hoces da kazes dobson montaze?


Ne, nego fotoaparat držim u ruci, pa mi videoklipovi liče na EKG...
To na kraju izgleda ovako, i ovu fotografiju postavljam u edukativne svrhe, kao primer šta ne treba raditi, kad nemaš čime.


Skywatcher 200/1200 Canon PowerShot A580 okular plossl 6mm uvećana je fotka, ali se ne sećam koliko.
Snimljeno je 15. avgusta ove godine

Gugi

Čekao sam da se ovaj tekst i slike objave u AM-u, no vjerojatno imaju puno posla pa ću ipak ovdje postaviti svog "prvijenca"

M31

Izazovan je objekt kojega sam tek sada prvi put odlučio fotkati. Koristio sam istu opremu i digitalac canon EOS 450D (nemodificiran). Nisam imao autoguiding tako da je najduža expozicija snimanja bila do 50 sekundi. U protivnom ako sam pokušao dužu ekspoziciju, zvijezde ne bi bile više točkice...Određen broj snimaka sam načinio i uz to 7 dark frejmova i sve je to ukupne expozicije 12 min 58 sekundi.

Za prvi put nije loše! Obrada je naravno bila experimentiranje sa bezbroj opcija uređivanja fotke u Photoshopu CS3. Stackiranje je odradio Deep Sky Stacker.
Seeing je za M31 bio dosta loš (svjetlosno zagađenje od uličnih lampi...) ali se ipak moglo fotkati.

Bit će bolje kad dođe nova montaža, OBEĆAJEM!!!

Miro

Odlična fotka, dosta čista i jasna, samo joj nedostaje još ekspozicije.Bilo bi dobro barem 30 min.Bravo!!!

hrast

Quote from: Gugi on September 23, 2009, 02:34:55 pm
Čekao sam da se ovaj tekst i slike objave u AM-u, no vjerojatno imaju puno posla pa ću ipak ovdje postaviti svog "prvijenca"

M31

Izazovan je objekt kojega sam tek sada prvi put odlučio fotkati. Koristio sam istu opremu i digitalac canon EOS 450D (nemodificiran). Nisam imao autoguiding tako da je najduža expozicija snimanja bila do 50 sekundi. U protivnom ako sam pokušao dužu ekspoziciju, zvijezde ne bi bile više točkice...Određen broj snimaka sam načinio i uz to 7 dark frejmova i sve je to ukupne expozicije 12 min 58 sekundi.

Za prvi put nije loše! Obrada je naravno bila experimentiranje sa bezbroj opcija uređivanja fotke u Photoshopu CS3. Stackiranje je odradio Deep Sky Stacker.
Seeing je za M31 bio dosta loš (svjetlosno zagađenje od uličnih lampi...) ali se ipak moglo fotkati.

Bit će bolje kad dođe nova montaža, OBEĆAJEM!!!



Skidao si sum nekime od algoritama PSa? Lijepse mi je da ima malo suma, negoli artefakata od skidanja suma
Plavi kanal je malo prejak
Inace, cim iam detalja u M110, znaci da je fotka super

Igor

Fotografija večerašnjeg tranzita senke Ganimeda preko diska Jupitera, 24.9.2009. oko 22:40 h
Oprema i obrada skromni, Newtonian dobson 200/1200 Plossl 6mm Canon PowerShot A580
4x optički zum, obrada Registax, samo wavelets sa raznim postavkama (diadic i linear)
Snimljeno samo radi dokumentovanja zanimljive pojave.




Yagodinac

September 25, 2009, 06:11:50 am #838 Last Edit: September 25, 2009, 06:18:14 am by Yagodinac
Generalno Igore, imaš interesantnte rezultate. Dobson 200/1200 je nešto najbliže univerzalnom instrumentu pa je odličan i za planete. Jedina stvar je što bi kačenje preteškog aluminijumskog adaptera i samog digitalca izbacilo teleskop iz ravnoteže. Možda da probaš sa nekom webcam? One su lake i nemaju tih problema.
Onda ti doduše ostaje pitanje praćenja ali ni to nije problem; uvek imaš bar 10 sec planetu u vidnom polju (posle spojiš klipove). Inače taj teleskop bi na EQ dao sliku da ceo forum padne  ;D

Inače ovo je slika od pre par dana, desno se vidi (naravno) Io. Slika nije nešto jer je teleskop kolimiran tu i tamo. Zadovoljavajuće. Jeste da malo podseća na ulja starih majstora...
Da! Umesto crvene mrlje otkrio sam dosad nepoznatu Belu mrlju.  :)



Ups, Skywatcher 150/750, 10mm+Canon A560 4x; Jupiter standardno preeskopiran na tim podešenjima. To ubija detalje između ekvatorijalnih pojaseva.

spadej

Yagodinac, kako podesavas pracenje? Brzina motora zavisi od povecanja, zar ne?