• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

hrast

Quote from: spadej on September 25, 2009, 08:33:28 am
Yagodinac, kako podesavas pracenje? Brzina motora zavisi od povecanja, zar ne?



bez obzira koje ti povecanje imao, brzina motora je ista.... jedino sto ces ga trebati podesiti tocnije za vece povecanje

Yagodinac

Ma jok, brzina rotacije nebeskog svoda je uvek konstantna. Recimo da se Jupiter zadržava kod mene 15-20-ak sekundi na 150x (prividno vidno polje 52st, na 150x računaj koliko sekundi pa računaj koliko sekundi u sekundi ???) tako da je praćenje motora uvek približno tom brzinom. Ako nešto malo pobegne ti ga pojuriš tasterima (0.5x i 2x, odnosno levo i desno) tako da je upotrebljiv ponos kineske astro-industrije, RA motor.

spadej

e stvarno nemam pojma. Hvala puno na resenju veeeelike zagonetke.

Gugi

QuoteSkidao si sum nekime od algoritama PSa? Lijepse mi je da ima malo suma, negoli artefakata od skidanja suma
Plavi kanal je malo prejak
Inace, cim iam detalja u M110, znaci da je fotka super


Thanks!...
Skidao sam šum opcijom BLUR...Meni je ovog puta bilo ljepše da se šum izbjegne koliko je to god moguće. Naravno, malo ŠUMA ima ŠARMA na slici :-)
Plavi kanal je naglašen ali malo. Jednostavno, tako mi je odgovaralo ali nadalje kad se expozicija fotkanja poveća vjerojatno ću težiti za pravim bojama M31. Međutim, koje su prave boje? Što je kriterij? Kako da znamo u stvarnosti koja je prava boja određenih objekata? Neki od astrofotografa "vole kemijati" kako to netko od astro amatera iz HR jednom prilikom reče...Da li su Hubble-ove slike mjerilo? Mislim ipak da će to uvijek biti individualno s težnjom da se boje manje više poklapaju-"kako kod drugih, tako i kod mene".

Meni je neka vrsta uzora ova fotka! Čovječe, zahvaljujući ovom načinu obrade fotka postaje kao umjetničko djelo nekog slikara!
Vidi na http://www.flickr.com/photos/rnicola/3181588883/sizes/l/

bear

Quote from: Yagodinac on September 25, 2009, 01:21:13 pm
Ma jok, brzina rotacije nebeskog svoda je uvek konstantna.


Samo da primetim jedan bitan momenat - brzina ROTACIJE nije isto sto i prividna brzina pojedinih TACAKA tog svoda. Citaj na nebeskom ekvatoru ce ti najbrze 'bezati' objekti.

Yagodinac

U pravu si. To se najbolje primeti dobsonom. Međutim na EQ montaži svejedno je da li okrećeš točak ti ili motor; na Severnjači ili jugu - brzina je konstantna zato što je montaža tako konstruisana.

Yagodinac

Možda nije predmet teme rasprava o kolimaciji ali za dobre slike podešavanje primarnog i sekundarnog ogledala je od izuzetne važnosti. Moj 150/750 i nije nešto ekspertski podešen (pre svega zbog nestabilne atmosfere zadnjih mesec dana) ali za dobro podešenje zvezda mora biti centrirana u vidnom polju. Staviti Severnjaču u centar može biti veseo poduhvat, naročito na velikom uvećanju.
Ovde je zvezda pobegla levo gore pa nije merodavno ali generalno prosečno raskolimirani njutn daje ovakvu sliku:


hrast

Quote from: Gugi on September 25, 2009, 03:28:45 pm
Thanks!...
Skidao sam šum opcijom BLUR...Meni je ovog puta bilo ljepše da se šum izbjegne koliko je to god moguće. Naravno, malo ŠUMA ima ŠARMA na slici :-)
Plavi kanal je naglašen ali malo. Jednostavno, tako mi je odgovaralo ali nadalje kad se expozicija fotkanja poveća vjerojatno ću težiti za pravim bojama M31. Međutim, koje su prave boje? Što je kriterij? Kako da znamo u stvarnosti koja je prava boja određenih objekata? Neki od astrofotografa "vole kemijati" kako to netko od astro amatera iz HR jednom prilikom reče...Da li su Hubble-ove slike mjerilo? Mislim ipak da će to uvijek biti individualno s težnjom da se boje manje više poklapaju-"kako kod drugih, tako i kod mene".

Meni je neka vrsta uzora ova fotka! Čovječe, zahvaljujući ovom načinu obrade fotka postaje kao umjetničko djelo nekog slikara!
Vidi na http://www.flickr.com/photos/rnicola/3181588883/sizes/l/



Ne blurom skidati sum... PS CS3 i 4 imaju bas algoratiam za skidanje suma! Ili probaj noise ninja ili neat image
Ja onu boju koju imam na fotki, to nije namjestana boja, ili ne daj boze, tako obojano... ja tu boju dobijem za fotografiranja objekta
(osim kada fotkam sa halpha, no procedura je takva da krajni rezultat boja koja nije dobivena manipulacijom)

Yagodinac

U sazvežđu Andromede se nalazi jedna vrlo interesantna planetarna maglina. NGC7662 je malog prečnika, oko 17 sekundi (to je pola Jupitera) ali je vrlo sjajna tako da svaki iole normalan teleskop prikazuje mutnu zvezdicu plave boje. Ukupna magnituda je 8.6, dok okolne zvezdice idu i ispod 12mag.
Pošto sam slikao 6x15 sec na većem uvećanju (110x) praćenje je bilo problem ali ne toliko koliko sam očekivao. S obzirom da DeepSkyStacker nije prepoznavao nijednu zvezdu (možda zbog praćenja?) bio sam primoran da stakiranje odradim u PhotoShopu.



newton 150/750, Canon a560, ISO1600 6x15sec


Yagodinac

Evo malo eksperimentisanja sa prethodnim objektom. Umesto jurnjave na 110x upotrebio sam standardnih 30x i tako snimio 11 sličica, pola na ISO400 a pola na ISO1600. Kropovano tako da daje približno uvećanje kao slika gore. Primetite da se granična magnituda poboljšala (eto šta znači manji f):



Ovo dole je cela slika na 30x:




hrast

SH-155 ili Cave nebula
Pogledao sam par fotki na netu, no izgleda da je to malo tezi objekt za dSLR, a i nije bas bilo nest nebo jucer


Petrova gora
Skywatcher ED80 + WO II 0,8x, Canon EOS 300D 25x480sec @ ISO1600 za hAlpha, Canon EOS 400D 14x240sec @ ISO800
Guiding with Maksutov 90/1250 + QHY5 guiding camera (PHD Guiding)
EQ6 SynScan

Mislim da sam i malo fulao postavke za 400D, tako da nisam mogao izvuci neku boju zvijezda

http://www.hrastro.com/SH-155CaveNebula/

hrast

September 27, 2009, 05:57:36 pm #851 Last Edit: September 27, 2009, 06:26:52 pm by hrast
Moglo je biti kojih jos 1.5h ekspozicija na Cave, no jednostavno sam morao okrenuti teleskop prema m42

http://www.hrastro.com/Comet217pM42/

Pogledajte lijevo od Running man...  DAAA, mali komet!!! Mucim se cijeli dan normalno stackirati komet i nikako (za stackirati komet postoje algoritmi u DSSu). Koristim li za to DSS, samo mi razmuti fotku Confused
Bilo je to pred jutro tako da nisam mogao fotkati vise frejmova, a i vlaga u zraku je znatno narusila kontrast u fotki

Petrova gora
Skywatcher ED80 + WO II 0,8x,Canon EOS 300D 10x240sec @ ISO800 + 6x60sec @ ISO800
Maksutov 90/1250 + QHY5 guiding camera (PHD Guiding)
EQ6 SynScan

Gugi

Hrast, pohvale za fotke a odlična stvar da si i kometicu uhvatio!
Budi ljubazan pa kaži što ti činiš da ti srce magline ne bude jako osvijetljeno kao kod mnogih? Je li osnovno riješenje u kratkim expozicijama od 15 sek. ili je pak u pitanju malo složenija obrada fotke odn. tog samog jezgra gdje su one tri zvijezde?...

hrast

Rješenje jest u HDR tj. u kombiniranju različitih ekspozicija
http://www.astropix.com/HTML/J_DIGIT/LAYMASK.HTM (bas primjer an M42)

Yagodinac

Video sam i ja foru u DSS-u za komete ali mislim da ti i light frejmovi onda moraju biti praćeni na kometi (kako?). Na jedan minut kometica napravi pomak ali na 4 minuta se sva razmuti, verovatno je do toga. Ili da koristiš gomilu kratkih ekspozicija na velikom ISO i kometicu da pratiš na okularu za praćenje?