• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

hrast

Quote from: Yagodinac on September 28, 2009, 12:41:53 pm
Video sam i ja foru u DSS-u za komete ali mislim da ti i light frejmovi onda moraju biti praćeni na kometi (kako?).

Pri snimanju pratis normalno na zvijezdu.. DSS ce posebno pratiti pri stackiranju komet, a posebno zvijezde
Komet bi trebao biti malo razmucen, ali ne bitno.. no, meni je, kao konacni rezultat, kompletna fotografija mutna

Yagodinac

Evo još malo eksperimenata. U trenutku dosade opalio sam dve ekspozicije M15 po 15 sekundi na ISO1600. Na prvoj slici sam prilično zaglibio u zatamnjenje pozadine da bi se sakrio šum.



Druga slika je, sem primarnih podešavanja slajdera u DSS, podešavana u PhotoShopu bez zatamnjivanja, samo je skidan šum. Sama slika nosi realniju sliku neba ali je nivo šuma prilično veći. Ljudi sa SLR aparatima nemaju ovakvih problema ali jeftiniji (idijoti!) imaju mnogo šuma na svim vrednostima ISO, tako da je ovo generalno veliki problem kod slikanja aparatima koji nisu SLR.


Gugi

Nedavno je bilo izuzetno vedro pa sam se okušao malo sa Canonom EOS 450D i sa njegovim kit objektivom EF-S 18-55 IS. Koristio sam najobičniji stativ za fotoaparat a ova je slika kompozicija nekoliko slika do 30 sek. koje su složene u DSS-u, obrađene u Photoshopu CS3 uz skidanje šuma sa Noise Ninjom. Bila je vedra noć ali i svjetlosno zagađenje oko mene...Sve mi se čini da se vidi svjetlosni snop reflektora preko slike..
Riječ je o Mliječnoj stazi u Orlu a zvijezda Altair se nalazi na pola puta od centra do kraja lijeve strane.




Yagodinac

Baš lepa slika, kad se uzme u obzir kratka ekspozicija. Boje su vrlo realne. Uostalom mogao si piggyback da snimiš brdo ekspozicija na tom tvom Zmaju...

Sinoć sam pogledao nebo iznad moje kuće i zaprepastio se. Mlečni put je bio geometrijski prava traka! Sutradan sam saznao da se otvorila 26-a benzinska pumpa u okolnih 15 km. Naravno - sa reflektorom  :'(

kruska

Quote from: Yagodinac on September 09, 2009, 05:50:53 pm
Evo dosad najbolje slike Jupitera sa mog starog 130/900. Seeing je bio osrednji samo je teleskop hlađen 3 sata... Koristio sam 4x optički i 3x digitalni zum (uprkos tome što mi svi kažu da to ne radim) jer je na 360x Jupiter ipak mali. Gore levo se vidi neki satelit, stvarno me mrzelo da pogledam program da vidim koji.




kako si podesavao osvetljenje , meni je jupiter cesto ispadao kao svetla zuta mrlja, ali ponekad ispadne i kao dobar  pa vidim da ne kapiram podesavanja
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Peca

e Yagodinac jel ces fotkati jupiter sa svojim BD-om ovih dana da mozemo da uporedimo rezultate koje si postizao sa 130/900 i ovim.. :)

Yagodinac

Neverovatno ali Jupiter bolje ispada u 130/900, a evo i zašto. U BD 150/750 Jupiter je suviše sjajan i to prelazi opseg podešavanja klipa na Canonu kad koristim okular 10mm. Kad stavim barlow 2x planeta je taman toliko sjajna da ništa ne diram ali je slika prilično mutnija (šta će mi mutan Jupiter) i puna lažnih boja - ekvatorijalni pojasevi su crveni, npr.
U 130/900 stavim plossl, Canon i uživam. Samo je fora dobro pogoditi fokus a jednom u 10x ispadne dobro.

Quote from: kruska on October 02, 2009, 12:08:26 pm
kako si podesavao osvetljenje , meni je jupiter cesto ispadao kao svetla zuta mrlja, ali ponekad ispadne i kao dobar  pa vidim da ne kapiram podesavanja


Na Canonu A560 kad snimaš klip pritisneš kružni taster na gore koji normalno služi za ISO. Smanjuješ levo.

bear

Quote from: Yagodinac on October 02, 2009, 02:48:58 pm
Neverovatno ali Jupiter bolje ispada u 130/900, a evo i zašto. U BD 150/750 Jupiter je suviše sjajan i


Nije neko iznenadjenje, kod planeta nema puno mudrosti, f, f, i samo f :) Naravno preterujem ali RFT-ovi prosto pate na planetama... Tamo vladaju SCT, MCT i slicna bratija (sa svojim 1500-2700mm ziznim daljinama), samo treba imati dovoljno vremena da se ohlade ta burad :)



kruska

Quote from: bear on October 02, 2009, 04:00:09 pm
Quote from: Yagodinac on October 02, 2009, 02:48:58 pm
Neverovatno ali Jupiter bolje ispada u 130/900, a evo i zašto. U BD 150/750 Jupiter je suviše sjajan i


Nije neko iznenadjenje, kod planeta nema puno mudrosti, f, f, i samo f :) Naravno preterujem ali RFT-ovi prosto pate na planetama... Tamo vladaju SCT, MCT i slicna bratija (sa svojim 1500-2700mm ziznim daljinama), samo treba imati dovoljno vremena da se ohlade ta burad :)



Jes vala izgledaju kao bure za pivo sa sve ogledalom unutra :P
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Između ostalog na f5 teleskopima (pogotovo onim manjim) fokusiranje je složen posao. Čak i sa Crayfordom opseg oštre slike je neverovatno mali. Inače 150/750 daje neuporedivo bolju sliku na 150-300x od 130/900 samo fali mogućnost redukcije 1:10. Fokusiranje je jedina prava mana f5 teleskopa (pod uslovom da je optika kvalitetna).

Svako od nas bi voleo po jedno burence za planete... Ipak prioritet su mi galaksije. Možda jednog dana neki maxutov.

Što se tiče kamere za planete znam da EOS 500d snima klip u velikoj rezoluciji ali mnogo je bolje uložiti par stotina eura u planetarnu kameru. Ona ima veći opseg podešavanja, oštrinu zbog RAW i sutra može da posluži za guiding. To ne znači da sa 500d ne možeš da snimaš planete - možeš i to ohoho.  :o

Yagodinac

Pre neki dan sam snimao tranzit pege preko Jupitera. Ovo je klip od nekih 30-ak sekundi sa 150/750:



Obrada je uobičajeno oštra tako da se GRS lepo vidi (a i manja tamnija mrlja desno od nje). Međutim kad sam krenuo da je "mekše" obrađujem dobio sam ovo:



Fora je u insistiranju na skidanju šuma u Photoshopu njegovim filterom. Slika jeste lepša ali je mrlja manje naglašena.

spadej

Rekao si da je Jupiter bolji u 130/900 nego u 150/750.
Naterase me klinci veceras da gledamo "zezde". Zbog stvarno ogromnog LP-a, mrzelo me je da sklapam montazu i Celestron-a pa iznesoh vec odavno zaboravljenog Optisana 600/60. Prepravio sam mu fokuser tako da moze da prihvati okulare od 1,25" pa sad i moze nesto sa njim da se vidi.

Ako zanemarim klimanje postolja, sa 60x povecanjem sasvim lepo se vide sare. Lepa, zuta,okrugla loptica,sa 3 "zvezdice" sa jedne i jednom sa druge strane. I sa sarom po sredini. Vidi se sasvim lako,cak i oni koji nisu znali sta treba da vide primetili su sare. Posto se skupilo drustvance morao sam da iznesem i "tesku artiljeriju". Prvi cilj mi je bio bas Jupiter. Na 20x slika je bila kristalno cista, skoro da bole oci, ali umesto zute sarene loptice vidi se bljestava bela kugla sa 4 male zvezde.I sa vecim povecanjima je skoro slicna situacija, sare se vide tek kada se dobro zagledas. Ne znam u cemu je fora ali se secam da sam Jupiter gledao i sa 16" Meade-om, i nije tako bljestao.

U stvari, nema ni potrebe da ja to istrazujem, ima ko ce. Evo buducih clanova ovog foruma na delu.


Ljubo

Fino, fino... za svakoga po teleskop. Još tata sebi da nabaci neku budžu ;) :)

Pa F/5 je razlog tolikom sjaju. On se okularnom projekcijom kod manjeg teleskopa samo uvećava. Jedno dobro rješenje je Barlow 2x, ili još bolje 3x za taj scope. Drugo rješenje je aperturna maska - daje dobre rezultate na odredjenim teleskopima, samo treba voditi računa o tome da Njutn već ima opstrukciju u vidu sekundara i spajdera.

spadej

Hvala ti Ljubo, tek sad vidim koliko ne znam. Gledao sam sa Barlow 2x i video da je slika nesto tamnija, skoro kao kod Optisan-a. Ni na pamet mi nije palo da tako treba, vec sam pomislio da je u pitanju los kvalitet barlow-a.

     








sale11472

Heh znam neke koji Jupiter posmataju sa f13 teleskopom i barlowom 2.5x ;)

A šta 150/750 može na planetama sasvim sam lepo video na Letenki, dakle Omni XLT, moj pomenuti barlow i Vidov bino (zbog koga je i korišten barlow pošto bez njega bino nije mogao da dođe u fokus).... povećanje preveliko i za teleskop i za atmosferu (nekih 500-600 puta) ali je slika na momente bila  :o :o :o :o probao posle slično suludo povećnaje tj u barlow ubacio 6mm okular i slika je opet bila korektna tj na momente se videlo podosta detalja u ekvatorijalnim pojasevima samo što taj okular ima jako malu izlaznu pupilu pa baš i nije udoban za posmatranje u ovoj kombinaciji ....

Nego bre dosta kvarimo temu o astrofotografiji  ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D