• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Evo još Jupitera sa 150/750. Sjaj planete prilično redukuje detalje u svetlijim oblastima. Ovo je klip od skoro 90sec, ima 2-3000 frejmova. Međutim - jedan VELIKI problem: promašio sam fokus zamalo. Tu onda možeš da stakiraš i milion frejmova, rezultat je uvek zabrljan.





A da sam malo bio pametniji mogao sam da uradim brdo kratkih klipova i da tako posle složim animaciju tranzita, eh

Yagodinac

Baš me hoće GRS. A i večeras je bila idealna prilika da se na okupu nađe dobar deo Jupiterove porodice.
Skywatcher 150/750, Canon a560 + 10mm; oko 1000 frejmova. Za stack odabrano 15%.


Kizza

Yagodinac,BRAVO za "Munju" a ostalo ti je ok  :)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Hvala, imam gomilu tih meteoroloških situacija ali je off topic da o tome diskutujemo. Možda neki novi blog padne...

cola

@ Yagodinac, lep je i Jupiter, cestitke!!!
Evo malo onlajn fotkanja za zainteresovane, meni fotke treba sutra da stignu... Fino je pogotove za one bez teleskopa...
http://mo-www.harvard.edu/microobs/guestobserverportal/
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Evo nečeg da ne bude da ništa ne radim. Orionovu maglinu sam snimao kroz neko drveće, tako da se vide tamne senke preko sredine (ne, nije do teleskopa!). Ukupno 6x15sec, ISO1600. Izazov je bio izvući nekakve detalje sa tako kratkom ekspozicijom.



Koga interesuje ovde je originalni TIFF, tj smanjen u JPG za web. Bez ikakve obrade.



Da, njutn 150/750, Canon A560

spadej

Na tako  kratkoj ekspoziciji ni pracenje ne bi trebalo da bude problem. Da li gresim? Koliko je bilo uvecanje?

Yagodinac

Ne bi trebalo sa normalnom montažom. Sa mojom je pomak postojao na nekim fotkama ali sam to korigovao tasterima, balans sam odradio najbolje što sam umeo. U principu montaža najčešće žuri (dobro razrađena...) pa nakrakto pritisnem taster 0.5x na svakih 5 sekundi. Nekad i prati kao luda, nikad se ne zna sa eq2.

Uvećanje je 30x (okular 25mm) i to je ok, toliko treba - ni manje ni više. Međutim ako je uvećaš videćeš da nema oštrinu ne samo zbog praćenja već i zbog skidanja šuma (ninja, photoshop). U svakom slučaju ovo je adekvatno za tip montaže i aparat-idiot, lično mislim da teško da može da bude bolje sa ovom opremom.

Ljubo

Hmm, a zar nije postojao neki programčić (hack firmware) da se produži elspozicija na Powershot-u? Doduše, to će tražiti i solidno praćenje, ali kad već sam kažeš da "nekad prati kao luda", možda bi ipak trebalo probati ovu varijantu (ako radi i za A560, ne sjećam se više). U svakom slučaju, količina tako dobijenih detalja na astro  objektima i s ISO osjetljivošču koju imaš, trebala bi biti mnogo veća.

spadej

ima programcic (CHDK) ali izgleda da ne radi na A560. Ja sam probao na A530 i imam eksopziciju od 100 sec, RAW format
i jos mnogo toga ali je ISO samo 800.


Yagodinac

Quote from: Ljubo on November 14, 2009, 09:53:49 am
Hmm, a zar nije postojao neki programčić (hack firmware) da se produži elspozicija na Powershot-u? Doduše, to će tražiti i solidno praćenje, ali kad već sam kažeš da "nekad prati kao luda", možda bi ipak trebalo probati ovu varijantu (ako radi i za A560, ne sjećam se više). U svakom slučaju, količina tako dobijenih detalja na astro  objektima i s ISO osjetljivošču koju imaš, trebala bi biti mnogo veća.


Postoji hack firmware zvani CHDK ali na A560 ne može više od 15 sekundi. Sem toga ovde nije problem ekspozicija, stakirao bih ja i 50 lightova kad bih ih imao  :'(
Ovde je problem pomak koji postoji (više-manje) na svakoj slici. Pomak uopšte ne mora da bude veliki da bi "obrisao" fine detalje u maglini i zato je slika takva. Tačnije, slika sa A560 bi mnogo oštrije ispala da sam koristio bolju montažu, npr HEQ5.

Mislim da nikad ne bih mogao da koristim exp od 30 ili 60sec na eq2. Kad kažem prati kao luda to znači nikakve intervencije u okviru 15sec  ;)

spadej

Yagodinac, tvoji radovi su fenomenalni. Ne treba traziti dlaku u jajetu. Uslikaj taj tvoj kucni "habl" i okaci ovde, ne verujem ti da to radis sa EQ2 i kineskim motorcicem :)
 

Yagodinac

Evo ga, jadnik, nasred blatnjave njive...





Kao što vidite, EQ2. Dole je detalj motorizacije, zbog lošeg zupčanika stavljen je prenos preko gume pa je prenos, onako, elastičan. I dosta precizniji.

spadej

Bolje znati neg' imati, vazdan bilo. Mnogo mocno deluje taj Crayford fokuser. Pitam se da li bih mogao da zamenim zupcasti fokuser na mom teleskopu jednim takvim?

sale11472

Quote from: spadej on November 21, 2009, 08:38:24 am
Mnogo mocno deluje taj Crayford fokuser. Pitam se da li bih mogao da zamenim zupcasti fokuser na mom teleskopu jednim takvim?


Pa sasvim sam siguran da bi mogao samo jepitanje isplativosti takvog zahvata.... možda da počneš da razmišljaš da kreneš Yagodinčevim stopama pa da pazariš jednog BD 150/750 ??? (Yagodinac kad ćeš konačno da pazariš montažu?)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D