• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Quote from: sale11472 on November 23, 2009, 10:09:41 am
(Yagodinac kad ćeš konačno da pazariš montažu?)


Kad mi svane.

Stojanov

     Pocetkom meseca jedna fotografija M57 je uzdrmala astrofotografski svet . Zahvaljujuci inovativnom nacinu snimanja, izuzetnim i minucioznim procesuiranjem snimljenog materijala, Vicent Peris & Team sa Calar Alto Observatory mogli su da objave dosada neprevazidjenu fotografiju ove planetarne magline kao i susedne IC 1296.
    Sa sajta opservatorije moze se preuzeti u TIFF ( 76,8MB ) i JPEG ( 5,1MB ) a posebno treba obratiti paznju na proces obrade. Isto na blogu PixInsight. Prilicno edukativno.      

Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Gugi

Evo par slika koje su načinjene dok se experimentiralo sa Syntrek HEQ5 Pro montažom koju konačno posjedujem. Mislim da nisu važni podaci o expoziciji jer nisam išao za tim da bude što bolja fotka nego da vidim kako radi montaža a ona fino radi uz pomoć PHD guiding programa...Čim bude vedrog neba bacam se na duže expozicije pa da vidimo kako će to ispasti.

Plejade-ovo je obrađeni snimak u Photoshopu CS4 od jedne jedine sirove fotke koju ispod vidite.



Plejade-sirov snimak


M42-pokušaj napraviti HDR fotku (od expozicije ima 2 od 3min, 3 od 1min i 3 od 30sek).



Yagodinac

Čim se tebi vide magline u Vlašićima to je extra snimak (još ako je jedna bez stakiranja...).

Što se tiče M42 da imam SLR koristio bih i ekspozicije od 15 i 30sec za sam centar magline i trapez, a za ostatak može i više minuta. Doduše tu sad treba i malo veštine u obradi (koju još nemam) ali ok. Ova je super, vide se dobro i periferni sektori.

Gugi

Pozdrav svima! Vjerujem da se svi patite sa mnom na isti način dok čekate jedno jedino vedro nebo u ovom 12. mjesecu! Za 24 noći ovoga mjeseca bila je vedra 1,5 noć. Ona jedna redovna je bila očajno hladna i nisam imao želju opet se razboliti na hladnoći...

Zato je ovih dana osvanuo divni sunčani dan i bacio sam pogled na slijedeći sajt da vidim ima li sunčevih pjega http://www.spaceweather.com/

Pošto sam vidio da ih ima izašao sam u dvorište, zadnje dvorište jer u prednjem mi jako smetaju grane drveća a Sunce se zaista nisko nalazi i u podne.

U zadnjem dvorištu duboki snijeg i vjetar koji je nemoguć bio. Vidio sam da se opet smrzavam pa sam po kratkom postupku na klimavaoj od jakog vjetra EQ-3 Syntrac montaži i uz pomoć Skywatchewra 80/600 APO+canon EOD 450D&Baader folije jedva uslikao jednu pristojnu fotografiju. Itekako to može biti bolje ali ovog puta nije išlo!





Kizza

Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Ja nisam imao volje da se smrazavam, svaka čast Gugiju. A palo mi je na pamet da bi Sunce trebalo slikati... eh...
Ako se setiš napiši parametre (ISO, eksp, koliko stakova).

spadej

Vedro pa jos i toplo vece... nisam mogao da odolim... Skinuo sam visemesecnu paucinu sa teleskopa. Prethodno sam pokusao da napravim neki drzac fotoparata pa evo reziltata.Znam da nije nesto ali.. Teleskop nije bio ohladjen ni kolimiran, fokus sam podesio "odokativno", drugim recima nisam se bas mnogo trudio. Nosac mi nije ispao onako kako sam ja hteo pa nisam imao volje ...

Yagodinac

Vidim da si (po šumu oko terminatora) verovatno aparat pustio da sam odredi parametre automatski. Nekad i ja tako slikam a kad imam vremena isprobavanje svih kombinacija je veselo. Držač je super stvar, 2x slađe je kad ga napraviš.

Laci

Pre izvesnog vremena sam pokušao da napravim nosač za svoj digitalac ali mi se ubrzo učinilo da je fotografisanje teleskopom nemoguća misija. Više problema koji se dešavaju u isto vreme nikako nisam uspeo da rešim: podešavanje ose optičkog sistema, pravilan položaj objektiva u odnosu na okular, sustizanje objekta tako da ostane u vidnom polju i njegovo postavljanje u centar optičkog sistema uz svo klaćenje montaže i čekanja da se slika smiri,... I na kraju šlag na tortu: baterije prazne  >:(! No, moram da priznam, ovo iskustvo mi je puno pomoglo kada sam nabavio fabrički nosač. On, doduše, ne rešava pomenute probleme ali ti znatno skraćuje muku zvanu 'preveliki broj stepeni slobode' i štedi vreme što je jako bitno jer ti je imperativ da ti digitalac što kraće radi u praznom hodu.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Stojanov

          Sinoc sam verovatno koristio najkracu ekspoziciju za duboko nebo uopste ! A razlog je da se nepun minut posle ovog pocetka snimanja naglo srucilo nevreme nad Novim Sadom. Taman da 25kg opreme sklonim na sigurno.
15 sekundi Orionove magline sa Mak , f/10 , 1250 ASA . Moze edukativno posluziti pocetnicima - ekspozicija jednog ili vise frejmova da bi se na finalnoj fotografiji video trapez magline.

spadej

Da ne poverujes, 15 sekundi !? Trebao sam da probam pre neko vece. Plasio sam se da nece moci bez pracenja i bar par minuta ekspozicije... jedva cekam da se razvedri...

Pravljenje opreme je neponovljiv izazov. I ogromno zadovoljstvo. Jeste da kosta zivaca i vremena, ali uvek treba probati. Na nosacu sam broj stepeni slobode ogranicio na dva ali je aluminijumska sina za vertikalu bila neznatno iskrivljena pa je dovodjenje aparata na okular bio jako tezak posao. Sliku sam najpre izostrio na teleskopu (Mesec na 20x i na 40x je bio ostar "da boli") a potom je automatika aparata preuzela stvar. Sum mozda potice od toga sto nisam sacekao da se aparatura aklimatizuje. Veliki problem mi je bio i mrak (ono malo sto mogu da nadjem u sumi okolnih sijalica). Nisam mogao dobro da vidim da li je aparat u osi, "komande" teleskopa su mi bile predaleko...  Moram po danu da sve pripremim, probam i uvezbam.

Yagodinac

Quote from: Stojanov on December 27, 2009, 01:10:57 am
          Sinoc sam verovatno koristio najkracu ekspoziciju za duboko nebo uopste ! A razlog je da se nepun minut posle ovog pocetka snimanja naglo srucilo nevreme nad Novim Sadom. Taman da 25kg opreme sklonim na sigurno.
15 sekundi Orionove magline sa Mak , f/10 , 1250 ASA . Moze edukativno posluziti pocetnicima - ekspozicija jednog ili vise frejmova da bi se na finalnoj fotografiji video trapez magline.


E sad znaš kako je meni sa 15sec isključivo :-[

BtW M42 je zahvalna za tako kratke ekspozicije, tj. njen trapez. Za kvalitetnu sliku M42 planiram da koristim i kraće ekspozicije od 15sec a onda da to ukomponujem sa dužim. Za one koji ne znaju tehnika se zove HDR imaging i postoji gomila alata na tu temu.

hrast

Pozdraf!

Jucer sam se nabrijao nest snimiti, tako da sam navionuo budlicu za 2h i poslozio setup, iako je na ocigled nebo kuhalo
Ajde, kao, malo cu eksperimentirati

EQ6, C10N, QHY5 + red filter, okularna projekcija sa SPL9mm + barlow 2x (iako tada nije davao 2x)
1500frejmova od 4000

Obije su fotke iste, samo je druga povecana za 2x
Ne kuzim kako u Registaxu drizzlati a da se ne pojave fragmenti od kao premalih pixela (valjda)

Probah i sa SPL6mm, ali seeing je kuhao da bi ista korisno dobio
Naravno, okrenuo na Mjesec i previse je kuhalo... vjerojatno sam za Mars jednostavno pogodio kada je seeing bio mrvicu bolji



http://www.youtube.com/watch?v=ib4WbctZtTM
Evo kako to izgleda prije registaxa.. sam youtube je samoinicijaivno povecao format filmica