• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ljubo

Svaka čast, dosta detalja si pokupio za ovakvu, ne baš veliku opoziciju.
Kod mene opet oblaci :(

Yagodinac

Da ti nije C10 newton malo preveliki, imaš beše i neki maxutov, refraktor?
Nema veze, nivo detalja kad se uporedi sa ostalim ljudima koji slikaju Mars zaista visok. Ipak koliko kontam tu treba više stvari da se poklope: sem atmosfere perfektna kolimacija, dobra obrada i tako to. Korisno očitati neku molitvu pre svega.

Igor

Lepo, bogato detaljima... Vidi se umeće velikog majstora.
Vizuelno, pre ponoći, slika je bila siromašna detaljima, a tek što je kuvala...
Vreme samo da se lepo smrzneš, jedina uteha jeste da je na Marsu hladnije.

hrast

Quote from: Yagodinac on January 04, 2010, 01:28:27 pm
Da ti nije C10 newton malo preveliki, imaš beše i neki maxutov, refraktor?


Imam maksutova 90/1250, ali njegov f/13 je poprilicno slabi prema f/4.7 u C10-N
A ovdje je bitno fotografirati sto manjom ekspozicijom.. ja sam fotkao sa 1ms
Imam i ED80, ali je njegova fokusna premala za planete/mjesec

C10-N bi mijenjao tek sa C8

Gugi

M42 i M45. Sinoćni uradak na temperaturi od NULE!
M42 i nije nešto jer se Mjesec već podigao iznad horizonta i tek par fotki sam načino (oko 18 minuta ukupna expozicija), a M45 nije loš ali mora se načiniti još više fotki da bi to bilo bolje (ekpozicija je 59 minuta). Koristio Skywatcher 80/600 APO+HEQ5 PRO, ALLCCD kamericu za vođenje+PHD guiding, Canon EOS 450D (nemodificiran).

hrast

jel to ED80 ili APO.. nije drasticna razlika, ali je razlika

daj stavi na neki vanjski image hosting jer su ti fotke, za ovu rezoluciju, drasticno komprimirane
jel u m42 primijenjen offset frame, jer primjecujem neke karakteristicne fragmente
svjetlije zvijezde su ti grubih neprirodnih rubova

m45 mi se svidja

Yagodinac

January 08, 2010, 12:52:20 am #906 Last Edit: January 08, 2010, 01:57:15 am by Yagodinac
Evo kako snima jedan prosečan idiot (aparat, ne ja):



To bi trebalo da bude M1, 17x10sec, ISO1600. Obrada je bila drastična i potpuno različita od one u literaturi, inače se ništa ne bi videlo od šuma.



Ovde M1 već malo liči na sebe; drugačiji pristup u obradi. Inače su stakirani JPEG snimci pa je obrada postala "obrada" zbog malog dinamičkog raspona.
Umalo da zaboravim: 150/750, Canon A560 na plosslu 25
Dole je jedan od 17 snimaka koji su stakirani. Dotični bez ikakve obrade, sami izvucite zaključak koliko je obrada morala da bude drastična sa ovakvim tipom kompakta.


cola

Druga je pun pogodak ;)
Svaka cast, samo napred ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

I zadnja izmena M1, izdaleka i liči na astrofotku:


cola

Jos bolja fotka!
Jel ti rade linkovi?
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

Yagodinac

Rade linkovi ka ovim manjim slikama a ove veće sam stavio onakve kakve su spremljene za web, tj 1024x768. Ka njima linkovi ne postoje  :-X. Tačnije samu M1 sam obrađivao iz kropova 1024 jer mi je objekt bežao po vidnom polju.

Laci

Yagodinac, svaka čast za M1  :)!
Ono što mi se dopada jeste držanje objekta blizu centra vidnog polja i to čitavih 10 sekundi na datom uvećanju (30X ili više?). Ovo vidim po obliku zvezda u blizini ruba vidnog polja usled ne korišćenja koma korektora. Interesuje me da li si pustio montažu samu da prati nakon podešavanja položaja objekta u centar ili si morao da vršiš korekciju. Ako si vršio korekciju, molim te da mi ukratko kažeš kakav uređaj si koristio (dodatni tražilac, kontroler) i postupak korekcije.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Nažalost, koristio sam. Balans očigledno nije bio baš najbolji, prvih par fotki su ispale super a nadalje je motor okrenuo ćurak naopako. Na svake 3 sekunde nakratko 0.5x taster i eto korekcije. Pogledaš na displeju i ako ima pomaka onda... Koriguješ ili na 4sec ili na 2.5. Ukratko mnogo sreće za dobru fotku; zato me je i koštalo toliko vremena da slikam 17 lightova.
Da imam HEQ5 i da ne moram nikakve korekcije da vršim - snimio bih 200 snimaka i ceo dan obrađivao  :)

Laci

Hvala ti na odgovoru!
Kažu: bez muke nema nauke ;). Kada ti stigne HEQ5 (a stići će!), imaćeš bogato iskustvo i rad će ti biti slađi jer ćeš shvatiti kroz šta si sve morao proći do dobre fotke  8). Samo nastavi i biće super :)!
Moram još dosta da eksperimentišem i pronađem optimalnu kombinaciju onoga što mi je na raspolaganju da bih sa svojom opremom bio u stanju da fotografišem objekte dubokog neba. Ova tvoja fotka uliva nadu!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Znam Laci, ali to je do obrade. Vidiš da su sjajne zvezde ogromne, mnogo veće nego na lightu a ako preteraš sa skidanjem šuma skineš i zvezde granične magnitude. Ovde je granična magnituda preko 14 verovatno ali može to i bolje - samo da nije šuma. Imam fotke gde grešni kompakt izbija 15.5mag, samo zahvaljujući ISO1600. Uskoro ću u pogon da stavim eosa koji ima neuporedivo manji šum, mada sam i tu ograničen dužinom ekspozicije.
Sve ovo služi samo kao priprema za baratanje opremom kad stigne montaža. To je onda prava astrofotografija.