• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

sale11472

Kad u pogon staviš EOSa baci ga malo na krkače, čisto da vidimo da li bi to ispalo malko bolje .... u stvari interesuje me kako bi ispalo da na tvoju nontažu montiraš onog Optisana pa mu na krkače staviš Eos .... slikaš wide field kroz aparat a vodiš (tj korekcije vršiš) kroz Optisana...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Ko kaže da nisam takvu podlost već planirao?
Ima jedan problem. Apertura 70mm stvarno nije nizašta, treba mečku da rodiš da nađeš neku sjajniju zvezdu koja se vidi i na 100 ili 200x. Međutim, postoji još veća podlost: 130/900 iskoristiti za praćenje. Ima dovoljan sjaj da pratiš i ti preko okulara i kamerica preko kompa, samo je mana što traži EQ6. A EQ5 bi bila na granici nosivosti. Ali zato uvek bi u vidnom polju bilo dovoljno zvezdica za praćenje, tj ne bih morao mnogo da šetam.
Što se eosa tiče: uskoro. Može s njim i brdo ekspozicija po 10-15sec da se stakira, sa mnogo manjim šumom nego u 560.

Gugi

Pozdrav svima!!!

Prvo da odgovorim na neka pitanja.

"...jel to ED80 ili APO.. nije drasticna razlika, ali je razlika"
http://www.teleskop.rs/teleskop/apohromati-samo-tubus-ota/80600-pro-skywatcher
To je taj teleskop.

"...daj stavi na neki vanjski image hosting jer su ti fotke, za ovu rezoluciju, drasticno komprimirane..."

- ovog puta neću uslišiti tvoju molbu jer smatram da su mi fotka slabe! Nisu ništa naročito, nisam dao sve od sebe. Kad se zaista nešto kvalitetno bude fotkalo, onda ću dati i veće rezolucije.

"...jel u m42 primijenjen offset frame, jer primjecujem neke karakteristicne fragmente
svjetlije zvijezde su ti grubih neprirodnih rubova..."
-nije. Deep Sky Stacker je složio tako fotke a fotke nisu posve iste jer sam se dva puta vraćao na isti objekat i nisam mogao teleskop usmjeriti posve na identičnu poziciju na kojoj jer prvi put bio. Crop nisam pravio od te fotografije pa su rubovi malo čudni kako dobro primjećuješ.

I još nešto: Yagodinac je nomad pitao nešto u svezi fotke Sunca...U pitanju je samo jedna fotka i to na vrijednosti ISO 100. Bilo je teško i tu jednu fotku načiniti jer je vjetar bio snažan...

Evo dvije nove fotke. Oprema: 80/600 PRO Synta-Skywatcher ED-APO, Canon EOS 450D (nemodificiran), monta\a HEQ5 PRO, ALLCCD kamerica za vođenje+PHD guiding.

I ove fotke nisu baš nešto. Kvalitetna će mi fotografija biti kada puno snimaka načinim od jednog objekta. Inače, svega nekoliko sati mogu se posvetiti astrofotografiji+nisam najboljeg zdravlja i svaki put rizikujem kad se duže zadržavam na hladnoći. Ovo je načinjeno u ponedjeljak na temperaturi 0.
Ovdje sam koristio tek nekoliko, čini se 4X5 min i 2X1 min. ISO vrijednost je 800. Ah da-koristio sam i FEN za "odmaglivanje"... :-)


M36


M37

CyberianIce

Eheheee, napokon sam uspeo nesto uslikati: Jupiter silazi - sumrak :D :D :D Dosta za pocetak!



Lens Aperture: F/2.8
Focal lenght: 5 mm
Exposure: 1/3 sec.
Date & Time: 11.01.2010. 17:01
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

hrast

http://www.hrastro.com/M42_OrionNebula/

Iz dosade sam pokusao iskombinirati podatke M42 prikupljene jos 2007. godine, koji su snimani sa canon 300D, sa podacima snimljenim prije koja dva mjeseca pri fotografiranju ove fotografije, http://www.hrastro.com/HorseheadAndOrionNebula/

Stara verzija, snimana jos sa dSLR se nalazi  ovdje, http://www.imagesforme.com/show.php/926205_OrionNebulaM421600x1065.jpg

Trebam izmijeniti podatke na stranici o fotografiji

Laci

Perfektan rad na mozaiku Hrast  :D!
Možeš li mi reći kako si izvršio slaganje slika. Dosada sam to radio u PhotoShop-u i problem mi je bio da se zvezde u preklopljenim fotkama potpuno slože po položaju. I drugo, ako imaš kakav savet u vezi usklađivanja nijanse pozadine da se preklop ne primeti.
Puno hvala unapred  :)!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

hrast

Quote from: Laci on January 18, 2010, 01:29:31 pm
Perfektan rad na mozaiku Hrast  :D!
Možeš li mi reći kako si izvršio slaganje slika. Dosada sam to radio u PhotoShop-u i problem mi je bio da se zvezde u preklopljenim fotkama potpuno slože po položaju. I drugo, ako imaš kakav savet u vezi usklađivanja nijanse pozadine da se preklop ne primeti.
Puno hvala unapred  :)!



Eh, da bar znam odgovor na tvoje pitanje :D
Trebas imati perfektan flat frame sto meni nije poslo za rukom :( .. Potpuno istim postavkama sam obradio sva cetri segmenta mozaika u PixInsightu! Zatim sam rucno odabrao tocke za spajanje mozaika u programu PtGui. Iako PtGui prilagodi kolko tolko vinjetiranje, boje itd. ja svejedno porihtam svaki segment posebno u PSu... Uzmem kapaljku velicine 5px i rihtam RGB kanale na nautralnoj pozadini dok sve nije kolko tolko zadovoljavajuce

Ovo moje nije bas savrseno preklopljeno

Ljubo

Odlično Matija!

Ovako na prvu (uz prikazanu rezoluciju) meni izgleda dobro poslozeno. Ne znam za nijanse boja, mozda treba malo jaci crveni kanal zbog HII regiona - ali to je samo moj dozivljaj M42, ne mora se dakako poklopiti vidjenje tog objekta.
Impresionira nivo prelaza i tu zaista kapa dolje, vidi se da je obrada bila jako, jako dobra. Ja se zaglupljujem još sa Maxim DSLR-om, pa ću vjerovatno ipak preci na DSS, i tada ću te morati priupitati kako vršiš podesavanja za stek. Pixinsight verzija koju koristiš u obradi je freeware verzija ili.... ?

hrast

PixInsight LE tj. free verzija... tamo vrsim samo igranje sa histogramom, curves i DBE
DSS... open light frames, open dark frames, dark light, offset i ostalo uglanom po defaultnim postavkama.. DSS automatski spremi autosave.tiff i to nastavljam obradjivati u PI

Sada sam presao, umjesto DSS, na Nebulosity.. pase mi jer ima funkciju bad pixel map + dopusta stackiranje fotografija razlicitih izvora i dimenzija
No, opet je zakinut nekim funkcijama

Laci

Zahvaljujem na odgovoru Hrast :)!
Nisam baš nešto našao informacija na netu za rad u ovoj tehnici. Ono što sam shvatio jeste da je ključ u dobrim polaznim frameovima inače ih je gotovo ne moguće uspešno preklopiti. Takođe, nisam se setio da koristim programe za slaganje panoramske fotografije.
Želim ti još puno uspešnih i predivnih astrofotografija i mozaika  :)!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Da ne bude kako se ništa ne radi... Ovo je od jesenas, ne znam ni šta je. Uporan sam bio da u VirtualMoonAtlasu nađem region po datumu ali bezuspešno. Znam samo da je 10mm na Skywatcheru 150/750 i 4x optički na Canonu.




Yagodinac

Pogodite šta je ovo:



Jeste da liči na Uran ali nije. To je moj pokušaj da snimim dve Sunčeve mrljice kroz tanke oblake (sad komotno mogu da budem optužen za astrofotomontažu). ISO400, 1/640sec, 150/750, 25mm okular. Onda sam snimio klip (koji takođe malo promašuje fokus) od 660 frejmova:



Najbitnije je, sem da sam promašio - jelte - fokus; da je to snimljeno dok je sunce bilo na 20-25 stepeni visine.

Laci

Quote from: Yagodinac on January 22, 2010, 06:23:42 pm
Ovo je od jesenas, ne znam ni šta je. Uporan sam bio da u VirtualMoonAtlasu nađem region po datumu ali bezuspešno.





Iz ovog razloga je najbolje da prvo fotografišeš ceo Mesečev disk pa se nećeš izgubiti u detaljima  ;).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Quote from: Laci on January 27, 2010, 01:54:27 am
Iz ovog razloga je najbolje da prvo fotografišeš ceo Mesečev disk pa se nećeš izgubiti u detaljima  ;).


Tako mi i treba kad ja hoću 100 stvari da završim odmah.
Dosad se nije desilo da nešto ne mogu da nađem na Mesecu ali ova struktura... ovo je neki reljef a ne gigantski krateri. Najobičnija varka.

Igor

Opozicija Marsa, i pun Mesec, juče , snimljeno oko 20:45, Canon PowerShot A580, kinesko postolje... Istočni vetar, četiri stepena ispod nule...

         


Shooting Mode         Manual     
Tv(Shutter Speed)   3.2
Av(Aperture Value)   2.6
Exp. Compensation   0
ISO Speed              100
Focal Lenght           5.8 mm
White Balance         Day Light

Kod druge fotografije je Shutter Speed 5, a ISO 200