• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 4 Guests are viewing this topic.

Laci

Hvala na komentaru, Zoli :)!
Tačno je to što si primetio za opadanje prečnika Marsa. Ako se ne varam, svaki naredni dan opadne za 0.1" što za 20 dana čini bar 2". Biće teže za snimanje ali evo prilike za nešto drugo. Tokom završetka ovog našeg druženja sa Marsom mogu se na kraju poređati sličice i pokazati kako se on polako udaljava od Zemlje ;).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

gilecais

Tako je o tome sam i ja vec duze raznisljao.

Laci

Quote from: gilecais on March 02, 2010, 09:29:20 pm
Tako je o tome sam i ja vec duze raznisljao.

Ne moramo da žurimo, imamo dve godine na raspolaganju ;D...
Naravno, šalim se :). Verovatno ćemo se sada baviti obradom prikupljenog materijala i izvući maksimum. Tvoje, inače super fotke, dobijaju ganz kad se još poradi na njihovoj obradi. Pokušaću da izvučem još po nešto iz prikupljenog materijala. Na primer, obratiću više pažnje na ravnomernost osvetljenosti pojedinih kadrova. Pozdrav, Laci.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Svaka vam čast za Marsove koje slikate  ;D
U međuvremenu (pošto meni Mars i ne ide baš od ruke) da okačimo i još nešto što se može snimiti kompaktom:



M47 u centru, dole je delimično upao u kadar i klaster NGC2423. Najsjajnija zvezda levo je 5.11mag.
Sever je dole, slikano sa Crnog Vrha na visini od 25-30 stepeni.
9x15sec, 150/750, canon a560 bez CHDK  ;), sve to na eq2.

Odmah da priznam: pošto nemam koma-korektor oblik zvezda na periferiji sam sređivao u PS-u. U centru ništa nisam dirao (vidi se, oblik nije savršen). I saturaciju sam digao.

Yagodinac

Evo i pojedinačne slike sa šumom koji učim godinama kako da skinem  >:(


CyberianIce

Yagodinac, zasto ne ubacis CHDK, osim duzih ekspozicija, dobices i RAW fajlove a oni se mnogo lakse se stakuiraju, cak i DeepSkyStacker radi posao, a tu vec i postoji smisao sa uklanjanjem shuma usled hot pixela za razliku od JPEG-a gde se takvi pikseli pojavljuju i kao posledica kompresije na mestima gde nisu ni postojali?
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Dobra ti je ideja, ali...

RAW su manji od TIFF koje obrađujem, tačno je; tačno je i za šum. Problem je zašto uopšte produžiti ekspoziciju ako imaš loše praćenje? Samo će zvezde biti duže crtice.
Kad stakiraš 9x15sec onda ti je to kao jedna ekspozicija od 135sec. Teorijski ako složiš 40x15sec to je deset minuta na ISO1600 a to je ... ohoho...

Drugi razlog ogromnog šuma je ISO1600. Ali da je ISO niži onda zbogom detalji i niže magnitude...

CyberianIce

Dobro to za ekspozicije, naravno da si u pravu, ali koliko se secam ti od nedavno bas imas dobro pracenje? A ja najvise i koristim CHDK zbog tog RAW fajla, isprobaj, videces da ces sumove uspeti mnogo efikasnije da otklonis i sa jednim jedinim RAW frejmom. Kod JPEG-a ti je uklanjanje sumova metodom substrakcije iz dark frejma skoro pa totalno besmisleno.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Stojanov

Milan
QuoteEvo i pojedinačne slike sa šumom koji učim godinama kako da skinem


Ako je vec u pitanju JPEG , onda koristim IRIS/Noiseware.   Broj i sjaj objekata je isti . Pri tome segmenti osvetljenje/kontrast uopste se ne koriste.

Yagodinac

Quote from: CyberianIce on March 03, 2010, 10:42:53 pm
Kod JPEG-a ti je uklanjanje sumova metodom substrakcije iz dark frejma skoro pa totalno besmisleno.


Nije. Aparat snima u memoriju u JPG formatu, ali to ne znači da substrakcija nije efikasna. Canon sam oduzima dark tako da posle nema potrebe ti da oduzimaš. Jedino ako koraistiš baš duge ekspozicije ili ih ima puno onda ima logike koristiti master dark frame.

Praćenje koje nema guiding je daleko od savršenog, makar to bilo na Losmandy  :-[

Stojanov, uglavnom sam koristio NoiseNinja i NeatImage a i DSS stakira sa median filterom. Sve to pomalo pomogne samo:
a) prilikom obrade zvezde postanu malo veće,
b) ako sam uporan najniže magnitude bivaju progutane.
Mogao bih da probam Iris...

CyberianIce

Uz svo duzno postovanje, mslim da nisi u pravu u vezi ove redukcije suma. CHDK tu omogucava i da iskljucis Canon-ovu funkciju da sam uklanja hot pixele, u istom meniju gde se nalaze i ostala podesavanja za RAW format, tako da mozes to sam naknadno na racunaru da uradis mnogo kvalitetnije - uz vise dark frejmova pri istim uslovima uzetih (ISO, eskpozicija) kao i Light frejm sto kenoni sa DIG!C II procesorima nisu radili, a nisam siguran ni da ovi sa trojkom to tako rade. Ja sam isprobavao ovo i garantujem ti da ces sa DeepSkyStacker-om sa samo jednim light frejmom i nekoliko dark frejmova da napravis neuporedivo bolju redukciju suma nego na ovim slikama u JPEG koje si poslednje okacio. Na kraju krajeve uzmi jedan isti JPEG i CRW fajl, zumiraj ih na racunaru na 1000x i videces koliko se razlikuju od piksela do piksela.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Ma da, Cyberiance, ali bez redukcije bi ti JPG izgledali kao Hirošima. Šum doduše uglavnom dolazi od termike koja je loše rešena i od visokog ISO ali to je to. By the way, svojevremeno sam našao neki mali programčić koji radi substrakciju dark iz JPG, recimo da su rezultati osrednje dobri. Naravno da su najbolji sa RAW...

Za šum mislim da je majka softversko uklanjanje.

CyberianIce

Da, mene je iznenadilo sto su rezultati bas mnogo bolji, tako da je po mom misljenju vredno maltretiranja. Nije da te nagovaram da predjes na CHDK ali imas jos mnogo drugih prednosti. Ako si zainteresovan za umetnicko stvaranje digitalne fotografije, sa njim mozes i npr. uz pomoc sunset skripti da montiras kameru na stativ i slikas zalazak sunca (timelaps od nekoliko stotina fotografija) i da na kraju to povezes u video zapis, evo dole imas jedan primer. A mozes jos mnogo mnogo toga... Inace ako zelis da ti pomognem oko instalacije CHDK-a, ja cu postaviti na server kompletaj imidz moje kartice posto imamo identicne fotoaparate, i objasniti ti kako to da uradis na najjednostavniji nacin moguci nacin u svega par sekundi. Inace kad ga jednom stavis na karticu, ti uopste ne moras ni da ga koristis stalno. Jednostavno prema potrebi prebacis onaj prekidac za zakljucavanje kartice kad zelis te funkcije u polozaj "zakljucano" a kad ti nisu potrebne prebacis u polozaj otkljucano.

http://www.youtube.com/watch?v=qhfVQzS-goE
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Ma ja sam već koristio CHDK, samo bez nekih opcija kao što je recimo duža ekspozicija od 15sec. To jednostavno kod mene nije radilo, možda su upadetovali do sad. Zapravo, jedan dobar tutorial za podešavanje bi koristio, ako imaš neki link - stavi  :)

CyberianIce

Ni ja ne koristim duze ekspozicije, ko ima tako dobro pracenje, taj verovatno ima i dSLR. Inace ja sam ih isprobao i sve radi kako treba, samo kad podesavas duzu ekspoziciju, fotoaparat i dalje prikazuje kao da je 15 skundi ali ti se gore pojavi mali "Warning" na kome pise "exposure override: 32 sec" ili slicno. Takodje sa CHDK-om mozes manuelno da fokusiras posto si izgleda imao problema sa fokusiranjem Meseca, to vec jeste malo kompikovanije jer moras uneti tacanu udaljenost do Lika (projekcije) Meseca u tvom teleskopu ali radi odlicno. Od tutorijala imam samo ono sto sam skinuo sa njihovog sajta (neki ogroman PDF) ali ako te nesto konkretno interesuje vezano za podesavanja, pitaj mene pa mozda ti mogu pomoci.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S