• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Važi Zoli! Probam još koji put Mars ;)!
Ova poslednja fotografija Saturna (640X480) je toliko dobra da se primećuje razdvajanje samog prstena ispred planetarnog diska od senke koju baca na planetarni disk(tamni deo na ekvatoru):o :o :o!?!? Praktično, primećuje se, iz ove naše perspektive, da je prsten providan, bar onaj deo ispred planetarnog diska :D! Jednostavno, nemam reči! Svaka čast Zoli 8)! Potrošio sam sve smajlije...
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Igor

Čuj, Jagodinac, ovo je jedan, sasvim pristojan Mars...
Dobro je.
One galaksije su ti fenomenalne...
Ovo je jedan od mojih skromnih snimaka, od 24. januara...

Njutn 200/1200mm na dobson montaži, fotoaparat Canon PowerShot A580, držan u ruci, afokalno, sa okularom plossl 6mm i 4x optičkog zuma...
Video klip je kratak, tek nekoliko stotina frejmova, od kojih svaki pregledam i biram samo najbolje, možda oko tridesetak upotrebljivih, ostalo odradi Registax.
Obzirom da ni oprema ni majstor nisu naročito "inklinirani k fotografiji", rezultat je ,upravo, u direktnoj korelaciji...
Naravno, svaka čast gilecais na odličnim fotografijama... Treba na forum uvesti zvanje "Veliki Majstor Planetarne Fotografije kompaktnim fotoaparatom"...
Laciju dobro ide, pohvaljujem!

Yagodinac

Ljudi, pa nama svima dosta dobro ide planetarna fotografija (sa izuzetkom meni, ajde) kompaktnim canonima  ;D
Očigledno je:
- dobro se kolimiraju teleskopi
- koristi se apertura na pravi način, Igor i Gile 200mm uopšte ne dobijaju inferiorne slike u odnosu na seeing - naprotiv
- dobra obrada se takođe vidi.

Nadam se da ćemo iduće godine u ovo vreme svi po jednu planetarnu kameru i lap-top da raspakujemo. Tako može još neko poboljšanje da padne :-)

Igor

Ti popravljaš prosek na dso objektima...  ;)

Laci

Zahaljujem Igore :)!
Od tvojih fotki Marsa najviše mi se dopala ona iz albuma na adresi:

http://img694.imageshack.us/i/mvi0513mars24januar2010.png/

I ostale su sasvim pristojne. Pokazao se Mars, onako okrugao, kao tvrd orah za ovu našu skromnu opremu ;).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Igor

Tu sam malo "prepržio" u fotošopu, sve učeći kako se njime rukuje...  ;D

Laci

Quote from: Igor on March 09, 2010, 11:48:14 pm
Tu sam malo "prepržio" u fotošopu, sve učeći kako se njime rukuje...  ;D

Ma nema veze ;)...
200mm ogledalo je sasvim moćno da se pri jačoj obradi pojave i konture i nijanse. Ona oblast dole bi trebalo da je Mare Acidalijum a ona gore Mare Erythraeum. Obe oblasti pokazuju nijanse na tvojoj fotki :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kruska

Dok je nama ovakvih astrofotografa nemamo se mi sta brinuti za perspektivu foruma.. :D
Još kad bih imao više vremena za astronomiju
🌠

gilecais

Da se i ja pridruzim Jagodincu i Laciki sa jednim snimkom Marsa od 07.03.2010.Snimak je nastao spajanjem 2954 slicice u jednu u Registaxu 5 u L.T. 21 cas i 34 min.Oprema je ista kao i ranije.Pozdrav od Gileta.

Yagodinac

Aman Gile, pa kakvu ti to atmosferu imaš tamo?! Znamo da ti je teleskop odličan ali da baš svaki put imaš takvu stabilnost... Biće da sam ja maler neki; kad god izađem sve živo treperi od zenita do horizonta. A i Laci ima dobru atmosferu... jel vi vaše teleskope uopšte unosite u kuću?! Ajde što su kolimirani nego kako su uvek ohlađeni?

;D ;D ;D

gilecais

Znas teleskop drzim u dubincu da bude uvek leden (aklimatizovan).Da se nebi zagrejao kada mu pridjem da slikam i ja mora da se isto tako ohladim u dubincu.Ha ha ha.Izvini na sali.Sto se atmosfere tice znas evrici,evrici zakupim jedno 2-3 sata lepog vremena pa slikam...Pozdrav od Gileta.

Yagodinac

Ahahaha, zakupiš vreme... Od sveštenika ili od meteorologa? Sorry...

Sam pojam seeinga ume da bude veoma frustrirajući. Prosto ne znam da li se ređe dešava dobra transparencija bez mesečine (idealno za deep sky) ili osrednja transparencija ali sa ekstremno stabilnom atmosferom na visini, bez jet stream strujanja (idealno za planetarne detalje). Bilo kako bilo, ako nije za planete ja Canon okrenem ka drugim, malo daljim objektima.
Evo nečeg svima veoma poznatog. Slikano je iz mog dvorišta, pre nekoliko dana. Ukupno 27x15 sec, ISO 1600.
Šum je skidan NoiseNinjom i bez mojih uobičajenih kerefeka u Photoshopu pa je slika zato lepša.



Ko je baš zainteresovan evo linka ka drugoj fotki koja predstavlja znatno oštriju obradu. Hteo sam da izvučem veće detalje iz M51, ali avaj... možda iz RAW i može; iz JPG sigurno ne.




gilecais

Izvini na sali.M-51 sa A-560 je ispalo jako dobro mislim na meksu obradu,Svaka ti cast Jagodinac.Pozgrav od Gileta. :)

Laci

Quote from: Yagodinac on March 10, 2010, 11:30:32 pm
Aman Gile, pa kakvu ti to atmosferu imaš tamo?! Znamo da ti je teleskop odličan ali da baš svaki put imaš takvu stabilnost... Biće da sam ja maler neki; kad god izađem sve živo treperi od zenita do horizonta. A i Laci ima dobru atmosferu... jel vi vaše teleskope uopšte unosite u kuću?! Ajde što su kolimirani nego kako su uvek ohlađeni?

;D ;D ;D


Teleskop držim u prostoriji čija je temperatura znatno niža od sobne a takođe i okulare i fotoaparat.

Seeing je retko kada dobar kod mene. Stvar se pogoršava naletom toplog dima iz okolnih odžaka. Ovo sve iziskuje povećanje broja video klipova kako bi se pogodio optimalni momenat za snimanje.

Samu kolimaciju izvodim sa chesshere kolimatorom.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

CyberianIce

Fantasticne fotografije Yagodinac, jedan od mojih omiljenih M objekata, fantasticno ispao ali sa RAW moze ova kamera uvek bolje.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S