• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

astromilke

Srecan rodjendan!! Pa da uskoro nabacis "ljucki" camera holder :)

btw nekad su fotke zvezdanog neba lepse nego neki closeup!
SW Newton 76/900
EOS 1200D

Kizza

 :)SREĆAN ROĐENDAN  :)
Želim ti da otkriješ i uslikaš neki nepoznati objekat po kome ćemo te pamtiti  ;)
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

CyberianIce

Hvala svima na rodjendanskim cestitkama, nego hteo sam pitati nesto: danas u 18:48 je neki sjajni objekat sporo prolazio kroz vrat velikog medveda, zuckastog sjaja, nepravilnog oblika, 100% nije avion. Video sam ovo i ranije nekoliko puta pa me interesuje da li neko mozda zna o cemu se radi? Pre sporo je ovo prolazilo za Iridium satelit ali je svojom svetloscu daleko najdacalo sve zvezde na nebu. Zaboravih da napomenem, kretao se od pravca severnjace ka istoku i padao sve nize ka horizontu. Ceo prolazak je trajao oko 4 minuta koliko sam ga ja pratio.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CyberianIce

Magnituda -2.0 - sigurno je ISS. Bila je to savrsena prilika za fotografisanje, nema mesecine, kristalno nebo, dobar seeing. Gospodin Paško bi sigurno iskoristio takvu priliku...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Jaro

Da bio je to ISS i ja sam ga video dok sam postavljao opremu za vecerasnje snimanje.

Eto posle duuuugo vremena pokazala se prilika da nesto snimam. Najpre sam imao ideju da pokusam snimiti zodijacku svetlost, ali to je na kraju otpalo posto sam se zadrzao sa namestanjem opreme. Nebo je obecavalo, ali ne lezi vraze, taman kad sam poceo sa snimanjem valjda sve komsije su se setile da upale svetla, cak je jedan koji u dvoristu ima zivinu lampu poceo jos i nesto da vari elektricnim aparatom za zavarivanje.

Da jedna nevolja ne ide sama, videlo se odmah. Pokusavam da nadjem fokus kad ono nemogu da dodjem do njega. Suvise mi je nisko a nekad se lepo moglo izostriti. Da li mi je to tubus teleskopa u medjuvremenu malo porastao? Popustm ogledalo da mi fokus malo izadje,pa kolimiram, tu je ali nije savrseno.
Probam par snimaka na Siriusu da vidim kako ide pracenje, sasvim solidno. Evo rezultat od nekih cetiri snimaka bez kalibracije.



Odlucio sam da snimam rasijane skupove u Pupisu, secam se da sam ih daaavno posmatrao, ali jos nikako da ih snimim. Najpre sam snimao M47 jedno osam snimaka. Ovde je uradjena i kalibracija dark/flat/bias, slozeno u DSS-u plus PS.



Zatim sam se bacio na M46 sa planetarnom maglinom NGC2438. Snimam prvi snimak od 30 sek i planetarna se lepo vidi. Nastavio sam snimanje, ekspozicije od po 30 sekundi i 60 sekundi na ISO 800 i 1600. Zbog LP nisam isao duzim ekspozicijama. Slozio sam 22 snimka ukupne ekspozicije 18 minuta.



Snimci nisu najbolje izostreni, ali bolje i takvi nego nikakvi. Ko zna kad ce opet lepo vreme! Probao sam jos da snimim Eskimo planetarnu maglinu. Lepo se videla na snimku lepa boja ali neostro, tako da sam odustao. Posto je Mars bas bio lepo visoko, probao sam i njega da snimim ali web kamerom. U pocetku lepo ide snimanje a onda kamerica pocinje da luduje. Svaki drugi treci frejm je naopako kao u ogledalu. Bice ludo to sloziti! Ako neko ima savet kako da resim poskakivanje kamere (mislim slike) bio bi mu vrlo zahvalan. Snimak Marsa ce biti valjda neki drugi put. Hteo sam jos da snimim i skakutavog Saturna, ali mi je bas usao u krosnju drveta i nije mi se cekalo da se iskobelja iz nje. Ali bice jos vremena za njega.

Da, snimao sa sa newtonom 150/750 mm, Nikonom D40, Toucam i DSI pro kao guider.

Yagodinac

Da, zaista lepi radovi!
Baš se lepo vidi planetarna (skoro sam i ja probao da je uhvatim ali išlo je mnogo kilavo).
Večeras je transparencija bila zaista vanserijska. Od kuće sam u svim pravcima video zvezde skoro do horizonta. Nažalost, transparencija je najčešće u obrnutoj proporciji sa stabilnošću atmosfere: noćas je Saturn odbijao da prikaže Kasinijevu razdelnicu. Barem meni.
Sem toga kad sam hteo da proverim kolimaciju na Severnjači ustanovio sam da je ovo najgori seeing po kom sam pokušao star test u životu  ::)

Da ne idem u offtopic, prešao sam večeras Virgo/Coma za nekih pola sata. Eh, ako još i na Maratonu bude tako...

gilecais

Pozdrav Jaro!
Jako mi se svidjaju fvoje fotografije mesijerovih objekata, a narocito  M-46 sa planetarnom.Slika je vrlo plasticna tako reci 3D.Zvezde su na tom snimku izuzetno lepih boj.Svaka cast majstore (profesore).Kako bi ti rekao nastavi samo tako dalje.Pozdrav od Zolike.

Laci

March 18, 2010, 12:43:57 am #1088 Last Edit: March 18, 2010, 12:51:03 am by Laci
Mesec i Venera u suton 17.03.2010. oko 18:00(LT) pred njihov zalazak nisko na zapadu.
Snimano u obližnjem parku u Zrenjaninu.



Mesec se sprema u nove pohode ovim krajevima - star je svega 1 dan. Ali ovoga puta nije sam. Prati ga njegova sestrica Venera koja se lagano odmara na grani krošnje drveta.

Parametri fotoaparata (Sony DSC-H10 na tronošcu):
Objektiv: 32mm F/4
Ekspozicija: 1/100sec pri ISO-800

Krop u PhotoShop-u.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Ljubo

Odlično Laci!

Imaš li info da li se Venera penje na nebu u narednom periodu? Pokušao bih da snimim njene oblake u Baader U-pass filteru.

astromilke

3/17/2010 / 19:17:22

Orion maglina, prvi put slikana. Zakljucio sam da je vrlo nezgodno da se fokusira preko aparata, skoro pa nemoguce da se ubode fokus. Kad bi imao jos jedan 20mm okular mozda bi bilo lakse... zvezde su mi malo izduzene, pretpostavljam da je zbog fokusa...

20mm okular
1x zoom na aparatu
Makro mod
ISO 400
I mrcvarenje slike u photoshopu - mozda sam malo i preterao...



SW Newton 76/900
EOS 1200D

Laci

Quote from: Ljubo on March 18, 2010, 08:25:54 am
Odlično Laci!

Imaš li info da li se Venera penje na nebu u narednom periodu? Pokušao bih da snimim njene oblake u Baader U-pass filteru.


Hvala Ljubo :) !

Sa stranice:
http://www.astro-imaging.de/astro/venus_2010_ephemeris.html
Dakle, Venera će se penjati sve do kraja maja meseca a sredinom avgusta će imati najveću istočnu elongaciju.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Miro

Astromilke, izdužene zvjezde su zbog nedostatka praćenja, ne piše kolika je ekspozicija, a po razvučenosti zvjezda pretpostavlam koju sekundu. S tom dužinom ekspozicije i ne možeš dobiti bitno bolju maglicu. Pohvale na trudu :D

astromilke

Quote from: Miro on March 18, 2010, 02:09:11 pm
Astromilke, izdužene zvjezde su zbog nedostatka praćenja, ne piše kolika je ekspozicija, a po razvučenosti zvjezda pretpostavlam koju sekundu. S tom dužinom ekspozicije i ne možeš dobiti bitno bolju maglicu. Pohvale na trudu :D


Na mom idiotu na zalost ne mogu da povecavam ekspoziciju vec samo da koristim vec podesene modove, mada ih ne koristim jer npr. "night mod" daje uzasne rezultate u odnosu na obican, a navodno je malo veca ekspozicija u odnosu na sve ostalo...
SW Newton 76/900
EOS 1200D

CyberianIce

@Astromilke
Ekspozicija ti je u tom slucaju 1 sekunda (pise u EXIF informaciji na fajlu koji si zakacio).

Ova noc je bila jedna od najuspesnijih do sada. Prvo sam fotografisao Saturn, zatim malo Mars, pa onda M81 i M82 u istom vidnom polju (ovo me je iznenadilo kako su odlicno ispale, u nekih 20 frejmova, sad treba pokusati to stakovati...), pa onda M92 i M5 - nisu uspeli bas dobro, nista nije uspelo dobro zbog nedostatka pracenja, ali predivno su se videle, to je bio prvi put da sam uspeo da ih posmatram a i fotografisem. M51 nisam uspeo da fotografisem, a ni M57. M57 se odlicno videla, M51 dosta bedno, jer je bila u samom zenitu, i tesko se postavljala montaza.. Fotografisao sam dok nisam ispraznio 2 para baterija i prikupio sam oko 1.5GB materijala, okacicu ovde da vidite cim obradim te klipove i slike.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S