• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

cola

Super je fotka!!!
Samo napred!!!
Krusko, ne zameraj se :P ;)
SW 150/750 BD NEQ3; 50/600
colinaastronomija.wordpress.com

kruska

Quote from: cola on April 01, 2010, 12:40:10 am
Super je fotka!!!
Samo napred!!!
Krusko, ne zameraj se :P


:P :P :P :P :P nije valjda da sam preterao ;)
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

April 01, 2010, 11:52:58 am #1127 Last Edit: April 01, 2010, 12:05:30 pm by Yagodinac
Da, četiri kraka oko sjajnijih zvezda su spajkovi (držači) sekundarnog ogledala. To se vidi na svakoj slici slikanoj njutnovim teleskopom i meni se sviđa. Neki vlasnici refraktora ih softverski dodaju :-)

Za montažu stoji da sam je useverio onako, solidno. Međutim žurio sam da slikam što pre pa nisam balansirao scope a i znao sam da neke duže ekspozicije ne dolaze u obzir zbog svetlog neba. 15sec je bilo maksimum ali na jednoj ili dve slike imam pomak (zbog periodične greške) a zaboravio sam da ih izbacim; ostale su skroz ok.

Quote from: kruska on March 31, 2010, 09:33:29 pm

jesi koje filtere koristio, reducer..?
Jesi treskao nogom od nestrpljenja pored teleskopa cekajuci slike?



- Nisam koristio nikakav filter jer ga nemam. Zasad mi ne treba a kad iscrpim sve mogućnosti klasičnog slikanja (što neće biti skoro) dolazi u obzir H alfa ili modifikacija, videću.
- Nisam ni to, šetao sam se i psovao Mesec.
Atmosfera je bila neverovatno dobra; Ayriev disk se video stabilan preko 50% vremena. To sam video usput kad sam proveravao kolimaciju.

Još nešto: nemojte ovo da hvalite. Ovo je verovatno najgora slika M42 koju je neki vlasnik slr-a okačio na ovom forumu: Šum, vinjetiranje, prašina na senzoru - stvarno liči na enciklopediju od pre 30g... Ali slika je ovde okačena upravo zbog načina obrade koji sam sad prvi put probao; to je bitnije od same fotke.

gilecais

Postovani forumasi kao prvo zelim Vam svima srecan Uskrs.Pod drugo nisam se dosta dugo javljao jer sam jako zauzet poslom.Juce sam pokusavao malo da snimam Saturn i Mars pa Vam saljem po jedan snimak.Snimanje je radjeno na isti nacin kao i do sada.Instrument Celestron SC C-8 afokalno kroz barlow 2x okular 15 mm GL,fotoaparat Canon A -560.Da ne dukjim dalje.Pozdrav od Gileta.

Yagodinac

Svaka čast Gile, ovo je (kao i uvek) super ispalo. Kod tebe kao da je atmosfera uvek jednako stabilna...

Elem, i ja sam sinoć nešto korisno radio:



Kao što vidite, M3 je ispao sa pomerenim balansom boja, probao sam odokativno to da vratim ali đavola. Bilo kako bilo, ima tu 12x15sec (ISO400) + 3x30sec (ISO400) + 7x30sec (ISO3200) i nakon toga je otvoreno kao HDR u Photoshopu. Sviđa mi se galaksija NGC5263 13.3 magnitude levo.
Da sve začinimo uporednom fotkom istog objekta snimljenom pre mesec dana ali Canonom a560 (38x15s, ISO400):






mravic

www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

gilecais

Pozdrav Jagodince.Iz dana u dan radis sve bolje i bolje fotke,svaka cast.Pitam se kakve ce biti fotke oko nove godine ako tako nastavis?Pozdrav od Gileta.

Yagodinac

Quote from: mravic on April 03, 2010, 02:23:02 am
možda je ovako malo bolje
http://img133.imageshack.us/img133/4766/foq32cmbbd1c8acopyp.jpg


Ma nije to, sve zvezde u jatu su stare tj crvene ali najsjajnije su žute a ja mislim da i one treba da budu crvene. Inače ostalo se lako da izbalansirati.

Gile, hvala ti ali ovo je ionako diktirano opremom a ne umećem. I moja baba bi mogla bolje samo ako proba M3 još jedno dve večeri  :)

milan

yagodinac,koliko vremena treba da se naprave ovako dobre fotke m3,bilo kojih drugih  zvezda i gilecais kako si tako dobro video saturn kada ja sa barlow lens 2x i okularom 10mm umesto marsa video samo tacku,a teleskop sw 114/900 da li si to zumirao ili je prosao kroz photoshop,isto tako vidim i saturn kao tacku.
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

Ljubo

April 05, 2010, 03:52:22 pm #1134 Last Edit: April 05, 2010, 03:57:30 pm by Ljubo
Milane, ne treba puno vremena, vec puno dobre opreme i umesnosti u rukovanju softverom (Ovo drugo i nije narocito zahtjevno).

Mars ti se sad i vidi manje vise kao krupna tacka u tvom instrumentu, dok bi Saturn trebalo da pokazuje znake prstena (nisam skoro gledao da bih ti potvrdio, ali prsten se sada otvara za naš pravac gledanja). Probaj ga gledati samo s 10mm (bez barlowa) - ako nije nisko nad horizontom, i ako je atmosfera prozracna, trebalo bi da vidiš taj prsten. U suprotnom, vrlo vjerovatno ce ti trebati izvrsiti kolimaciju teleskopa.
Kada definitivno registruješ prsten, onda probaj ubaciti barlow, ali ne ocekuj bog zna kako dobru sliku ako ti atmosfera ne bude stabilna pri takvoj kombinaciji. (standardni Barlow koji ide uz ove teleskope takodje malko degradira sliku, za razliku od modernih APO barlowa kod kojih je ta degradacija zanemarljiva).

Slike planeta koje vidiš ovdje, dobijaju se metodom stekiranja. To je softverski proces prepoklapanja odabranih najboljih pojedinacnih frejmova koje registruje kamera. Obzirom da ljudsko oko i mozak nemaju takvu mogucnost "obrade" slike, lako je zakljuciti da se ovakvi rezultati ne mogu ni priblizno dostici vizuelnom metodom istim instrumentom.

milan

ali ja kod saturna vidim samo tacku,neznam da li bi trebalo bolje da se vidi ili sam nanisanio neku zvezdu da li se trenutno kod saturna vide prstenovi  sa barlow lens 2xi  okularom 10mm.treba mi pomoc do sada sam gledao 3-4 puta kroz teleskop tako da nemam iskustva.ako bi mi rekli kako nalazite galaksije koje se ne vide golim okom i kako se one vide bez kompjuterske obrade,kako useveriti teleskop
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

milan

posto objekti beze iz vidnog polja koji motor sluzi za sprecavanje bezanja iz vidnog polja i koliko on kosta za eq2 montazu
HARWIX panarett 8x30
254/1200 Draco Flex Dobsonian
Dvogled TS 10x50 Le

Kizza

Evo i noćnog neba iz okoline Aleksandrovca,Župskog i kao što se vidi Svetlosno zagađenje je stiglo i u sela!
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Yagodinac

Quote from: milan on April 05, 2010, 02:38:05 pm
yagodinac,koliko vremena treba da se naprave ovako dobre fotke m3


Hvala na konstataciji da su dobre fotke ali ja mislim da su dno, tačnije prave početničke. Prva je smešna u odnosu na to šta sve ljudi rade SLR aparatima a druga fotka je rađena kompaktom A560 ali ni ona ne može da prevaziđe Krunovu M3:
http://free-kr.t-com.hr/raptor/

Za svaki fotos piše koliko je trebalo vremena, 38x15sec znač upravo to, tačnije 9.5 minuta ekspozicije i isto toliko vremena automatske redukcije šuma. Ako tu uračunaš i odbrojavanje ispada da je druga fotka oduzela skoro pola sata.

sale11472

Quote from: milan on April 05, 2010, 05:11:49 pm
da li se trenutno kod saturna vide prstenovi  sa barlow lens 2xi  okularom 10mm.treba mi pomoc do sada sam gledao 3-4 puta kroz teleskop tako da nemam iskustva.ako bi mi rekli kako nalazite galaksije koje se ne vide golim okom i kako se one vide bez kompjuterske obrade,kako useveriti teleskop


Mnogo pitanja al da probam.
Što se Saturna tiče poslušaj ono što je Ljubo rekao dakle posmatraj bez barlowa... povećanje od 90x je sasvim dovoljno da se vide prstenovi, naaravno ako vidiš samo tačku ali baš tačku a ne disk onda nisi našao Saturn (niti bilo koju drugu planetu)
Galaksije svako nalazi metodom koja mu najviše odgovara to ćeš morati da naučiš vremenom, za početak izaberi neke od karakterističnijih objekata koji su blizu sjajnih zvezda pa se prema njima orijentiši i pročitaj na netu malo o starhopovanju pa onda navali sa malo manje opštim pitanjima... inaače galaksije kao i većina DSO se vide kao bledunjave mrljice, ponegde se vidi i struktura to već zavisi od mesta, teleskopa i uslova posmatranja...
Kako useveriti teleskop? Pa nadam se da si dobio uputstvo ako nisi pogledaj ovde preuzmi uputstvo i dobro ga prouči pa opet navali sa pitanjima ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D