• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kruska

evo slika za polar alignment u tacnoj poziciji severnjace koju vecina (da ne kazem svi) astronoma  ovog foruma znaju.
radi lakseg nalazenja samom sebi i svima drugima izvolite:

🌠

Yagodinac

Odličan kruško, rad za početak, slika i nije toliko loša ako se sve uzme u obzir:
- Nemoj ni da brišeš prednje staklo, očisti ga (ako baš mora) sredstvima koja se kupuju u optičarskim radnjama. Tu bi najbolja bila destilovana voda i 95% alkohol ali ovaj drugi se teško nalazi.
- Za zemljotres imaš opciju odloženog okidanja, mada na 30sec vibracije kratko traju da bi bile zabeležene.
- Polar aligment je krucijalna stvar, treba da bude majstorski urađen ali za 30sec može i osrednje.
- ISO6400 na Mizaru je nepotreban; ako slikaš zvezdana jata, zvezde i tako to onda što manji ISO. Recimo 400, da ne bi zvezde bile preeksponirane. Za magline i galaksije može i više.

Ukratko, bolje 3x10sec nego 1x30sec ako imaš loše praćenje. Tad zvezde neće biti crtice. Evo primera:



To je M101, onako na brzinu; 23 slike po 20sec na ISO1600. Da sam koristio neke duže ekspozicije bilo bi pomaka jer nemam korekcije.
Međutim, ima i tu problema, evo cele slike gde se vidi da su zvezde sa strane pretrpele malo žešću obradu. Viđao sam takve stvari čak i na fotosima hlađenim kamerama, ali ne znam ni šta je to ni kako da izbegnem. Ravne tamne crtice oko sjajnijih zvezda na periferiji:


kruska

Na nekim slikama su zvezde bile kao tacke, sa "duzom" ekspozicijom tipa 30 sekundi
I dodirivanje tronozca je napravilo problem, ja sam svo vreme useverio direktno na severnjacu sto znaci skretanje slike u smislu zvezdanih crtica
jednom sam opalio kao sto se vidi 30 sekundi mizar ili cini mi se ko zna koju zvezdu
(ne poklapa mi se slika (view)) pritojm useverio (odvalio pored) pa su zvezde bile kao tacke , sto je i cilj vaLJDA . haha
iz nekog cudnog razloga mi je 10 slika nestalo a radio sam niz u \iso nizu 100-3200 da uporedim ali eto ode kao da ih nije bilo

Kad se sklone oblaci vidimo se ponovo
P.S.
Slike su ti odlicne!!!
🌠

Yagodinac

Ajmo sad jedan popravni za M51. Prošli put sam frljnuo fokus a sad... pa da vidimo, 58x20sec; ISO1600:



Malo žešća verzija obrade:



I još žešća:



Malo više sam ubio pozadinu, koliko vidim odavde   :-X  Inače na finalnom stacku se videla još gomila manjih galaksija ali sam ja sve to počistio "spretnom" obradom... Da ne smetaju  ;D
Evo i jedne radne verzije:



gilecais

Fino Fagodince.Samo nastavi tako dalje i bice jako dobro.Pozdrav od Gileta.

Laci

April 24, 2010, 12:51:38 am #1175 Last Edit: April 24, 2010, 12:59:39 am by Laci
Konjunkcija Meseca i Regulusa (Alfa Lava) sinoć 23.04.2010. u 21:59(LT) u mom dvorištu u Zrenjaninu. Na slici je Regulus dole desno od Meseca, sever je desno.
Prvo sam uočio Regulus dvogledom BTC 15X70 iznad Meseca. Mesec i zvezda su bili taman van vidnog polja dvogleda pa sam procenio njihovo međusobno rastojanje na nešto više od četiri stepena. Na trenutke se zvezda mogla nazreti i golim okom kroz olovno sive oblake kada se rukom zakloni Mesečev disk.

Sony DSC-H10 na fotostativu.
Objektiv: 31mm F/4
Ekspozicija: 1 sec pri ISO-400.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Dobra tema za vežbanje HDR fotografije.

Laci

Quote from: Yagodinac on April 24, 2010, 10:03:42 pm
Dobra tema za vežbanje HDR fotografije.


Nije baš HDR ali da pokušam...
Gornja slika je dorada fotke iz mog predhodnog posta sa donjom fotkom Meseca fotografisanog istog dana (noći).
PhotoShop7.0 (Color Balance, Hue\Saturation).

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Odlično, na pravom si putu. Samo, gornja fotka mislim da ti je previše eksponirana pa nije moguće dobiti bolji rezultat. Ako se ne varam Regulus je bilo moguće dobiti i na manje od jedne sekunde ili koristeći ISO manji od 400. Onda bi i prženje Meseca bilo manje...
Ništa lepše od experimentisanja. A svaki idući pokušaj znamo da će biti tehnički bolji.

kruska

April 27, 2010, 12:17:29 pm #1179 Last Edit: April 27, 2010, 12:33:17 pm by kruska
-Sinoc sam shvatio da mi teleskop nije kolimiran( da se ne zalim nije puno)
-da na kratkim ekspozicijama moze da radi bilo kakvo ekvatorijalno pozicioniranje teleskopa
-Da je ipak najbolje staviti 400 ili 800 iso
-da mogu dobro useveriti cak i bez polarnog trazioca
-da je ipak 3 star alignment super stvar


i jos stosta( bio jak vetar vise mi je trebala jakna nego sto sam gledao da li trese teleskop)
13 sec exposure
iso 800
one star polar alignment( lose)

Sledeci put cu tj. nadalje ipak stavljati 2 ili 3 star alignment sa duzim ekspozicijama sto ipak mislim da je izvodljivo.Dok ne napravim tacku od zvezda na 60 i 120 sekundi ......
🌠

Yagodinac

Lepo kaže Marfi, sve što može da pođe naopako... već je pošlo.
Uprkos tome što se deepsky objekti ne snimaju u prisustvu (skoro) punog Meseca, ja sam sinoć to radio. Božija kazna je ubrzo stigla u vidu avijacije:



Nakon toga sam okinuo prelepih 9 slika jata M13 pre nego što sam shvatio da je aparat podešen na JPG. Uostalom evo rezultata, dark frejmovi nisu ni snimljeni:


Yagodinac

Eksperiment br II: da vidimo kako izgledaju deep sky objekti u prisustvu mesečine, tj sinoć:





Nije naročito precizno ali ima tu i atmosferske nestabilnosti, nisam samo ja kriv  ::)
Transparencija je bila odlična, stabilnost nula. Vidi se da fale centralne dve zvezde koje šetaju 14.5-16mag. Ukupno 16x20sec, ISO800.

kruska

yagodinac jesi li se opet peo na planinu ili si slike pravio u gradu
super su slike
🌠

spadej


Yagodinac

April 28, 2010, 02:04:01 pm #1184 Last Edit: April 28, 2010, 02:31:35 pm by Yagodinac
Da, nije baš kompliment da se ne vidi da je M57  :'( hahah
Slike su od kuće, sa solidnim LP-om i zato samo 20sec. Kad sve to spojiš možeš donekle obradom da skineš light pollution. Rezultat nije ni približan onom sa planine, ali bar se nisam peo  ;)
Ono što je interesantno to je da se može ponešto dobiti i kad je mesečina i kad je vetar kao uragan. Ne baš impozantno ali... bitno je da se mi lepo igramo...