• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Lepa Venera, vidi se koliko je sjajna. A vidi se i da te taj Sony lepo služi za planetarnu fotografiju.
Svojevremeno, kad se setim snimanja Venere malo je falilo da stavim restriktor koliko je bila sjajna. Mada tu pravi astroamateri izvuku circular polarizer iz kofera sa brdom filtera i reše problem  ;D
Naravno da tu sebe ne ubrajam, ja sam entuzijasta sklon improvizovanju.

radmilos

May 27, 2010, 12:03:45 am #1246 Last Edit: May 27, 2010, 12:10:19 am by radmilos
Kako sam veliki ljubitelj fotografije a sve više i astronomije to me interesuje kako bih mogao da spojim ove dvije ljubavi. Istina, to mi uopšte nije ni palo na pamet dok nisam naišao na ovaj forum i ovu temu.  ::)
Prije svega me interesuje šta bi mi bilo potrebno za astrofotografiju. Pretpostavljam da su neophodni kako fotoaparat tako i teleskop ali me najviše interesuje da li je potrebno imati neke posebne objektive, adaptere, filtere itd???
Puno pozdrava iz Podgorice. :)

Laci

May 27, 2010, 01:45:08 am #1247 Last Edit: May 27, 2010, 02:30:50 am by Laci
Quote from: radmilos on May 27, 2010, 12:03:45 am
Prije svega me interesuje šta bi mi bilo potrebno za astrofotografiju. Pretpostavljam da su neophodni kako fotoaparat tako i teleskop ali me najviše interesuje da li je potrebno imati neke posebne objektive, adaptere, filtere itd???


Za početak, probaj sa običnim kompaktnim digitalcem na fotostativu.

Dobrodošao u izazovni svet astrofotografije :).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

sale11472

Quote from: radmilos on May 27, 2010, 12:03:45 am

Prije svega me interesuje šta bi mi bilo potrebno za astrofotografiju.


Kratko rečeno ono što je u fotografiji stativ u astrofotografiji su tri stvari:
MONTAŽA
MONTAŽA
i
MONTAŽA

A sad samo još neko da ubaci i neki korisniji komentar ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

kruska

jel neko rekao da ce mu trebati dosta para..
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

mravic

I dobar mrak i neprospavanih noći...
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

radmilos

Uh, ništa kao dobar podsticaj (pogotovo ovaj dio sa parama)!!!!  ;D ;D ;D ;D ;D

Šalim se, naravno.
Ovu fotku što sam postavio uzeo sam sa tadašnjim dSLR aparatom (sa stativa naravno). Kako uglavnom fotografišem prirodu to mi je rijetko kada padalo na pamet da aparat uperim ka gore. Jednog ljetnjeg dana tj. večeri nešto mi je bilo dosadno pa sam se nešto izležavao na travi ispred kuće kada sam ugledao skoro pun mjesec i kada mi je sinula ova "genijalna" ideja.
U međuvremenu sam se malo pojačao sa aparatom (Nikon D300s) pa bih sada sa njim i sa objektivom (70-300) mogao da hvatam malo kvalitetnije fotke. Upravo sam zbog toga i pitao da li je za iole kvalitetnije fotografije potrebna neka posebna oprema (sem aparata). Za sada mi je, sa fotoaparatom, jedina "meta" na raspolaganju Mjesec jer sazvežđa nikada ne bih mogao raspoznati (za sada) a o planetaa i da ne pričam. ???
Zbog toga i planiram da se pridružim ovoj ljetnjoj školi "Beli kamen" gdje se nadam da ću barem nešto naučiti.

Puno pozdrava. 8)


Laci

May 27, 2010, 08:27:09 pm #1252 Last Edit: May 27, 2010, 08:46:53 pm by Laci
Quote from: radmilos on May 27, 2010, 07:59:52 pm
Jednog ljetnjeg dana tj. večeri nešto mi je bilo dosadno pa sam se nešto izležavao na travi ispred kuće kada sam ugledao skoro pun mjesec i kada mi je sinula ova "genijalna" ideja.



Odlična fotka za početak :) i samo nastavi sa takvim idejama ;)!

Izvinjavam se za moj predhodni post. U principu, nije ti potreban ni fotostativ. Dovoljna ti je bilo kakva stabilna podloga koja će ti sprečiti kretnju fotoaparata pri ekspoziciji: znači tu dolaze u obzir razne torbe, stolovi (ne previše klimavi) i slično.

Fotostativ ti omogućuje lakše rukovanje fotoaparatom posebno kada podešavaš parametrima fotoaparata na izabranom objektu.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Venera je i sinoć u sumrak oko 20:50(LT) zasijala u mom Njutnu 20 stepeni nad horizontom:



Faza joj je 80% a veličina 13.1".
Na fotografiji je 2X originalne veličine.
Srekirano 397 kadrova u RegistaxV5.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kruska

U nedostatku cistog neba (citaj dok ne padne novi sneg)
danas sam pokusao bar za zemaljsko slikanje da smanjim f ratio na mom teleskopu (F/10)
Prvo sam stavio focal reducer x0.63 celestron i slike su izgledale ok,
-umanjena slika ali dobra ostra slika tj. sada je  f 6.3
I naravno   stavio sam jos !!! jedan reducer GSO 1.25"  x 0.5
Sto se tice terestrial slikanja slika je bila pristojna
Na okularu je slika bila sasvim ok i umesto jednog do dva crepa koliko sam video bez i jednog reducera sad se vidi 5-7 crepova..( nisam merio ugaoni FOV)
a na fotoaparatu je bila ok centralno negde oko 1/2 -3/4 polja a spolja je delovalo zamuceno, hmm jel neko pokusao slicno ili sam preskocio pojedine strane ovog foruma.
Ipak neka korist ovog istrazivanja jeste nova jedinica za merenje FOV (1 crep)/50m distance
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Svaka čast za experimentisanje. U suštini reduceri ne služe toliko da smanje f odnos zbog uvećanja, praćenja i slično; redukcija je potrebna da bi vidno polje stalo u manje senzore. Dobar primer ti je kad slikaš SLR-om preko teleskopa pa ti slika bude ekvivalentna (približno slična) kao uvećanje od 30x. Kad u taj teleskop staviš web kameru (koja ima mnogo manje dimenzije senzora) dobiješ oko 270x i to su rezultati sa 130/900.
Fora je da reducerom dobiješ najveće moguće polje a da na periferiji nema vinjetiranja, kome, distorzije itd. Postoji mnogo vrsta ccd kamera koje se razlikuju po dimenzijama senzora i to na SchmitCass teleskopima ponekad iziskuje focal reducer. Kako si krenuo sa dva reduktora sad možeš depsky objekte da slikaš webcamom, naravno pod uslovom da je modifikovana na duže...
Ma samo napred, i postuj novosti ovde!

Yagodinac

June 06, 2010, 12:47:50 am #1256 Last Edit: June 06, 2010, 12:56:03 am by Yagodinac
Ko hoće da slika nebo ne treba mu ništa se aparata i objektiva. Ja sam za ovo iskoristio fabrički 18-55IS koji otprilike poznavaoci bacaju na gomilu u podrum čim kupe telo  ;D ;D
Ovde je Labud sa Lirom iznad njega; objektiv je stavljen na 18mm.


http://img40.imagefra.me/img/img40/6/6/5/yagodinac/f_nsvsfm_3df9ce5.jpg


Ako malo bolje pogledamo tj crop slike daje pojedine M objekte. Levo je M39 a desno Deneb:



Sem toga imate i M29 pored Sadra koji se nalazi levo:



A najinteresantnije je što se tu našla i M57, doduše bez vidljivih detalja; samo kao zvezdica.



Zaključak: mnooooogo hromatske aberacije kod običnog 18-55 objektiva. Parametri: 35x15sec, ISO800, blenda 5.6, DSS, PS; sve to sa stativa bez praćenja.


CyberianIce

Evo dodjoh malopre sa posmatranja, nisam mogao da odolim da se posle mesec dana konstantnih padavina i oblaka oduprem zelji da bacim pogled u nebe nakon sto se razvedrilo. I nebo me je nagradilo; Jednostavno se otvorilo kao nikada do sada, mlecni put je bio fantastican. Video sam najjasnije do sada sledece objekte: Saturn koji je doduse vec bio nisko na horiznontu, na drugoj strani M31 ciji sjaj je kvarila opticka zagadjenost Apatina, zatim standardno dobri M81 i M82, najbolja do sada M51 i fantasticna M57! E da, i da napomenem, gledao sam dugo u moju ljubimicu Alpha Lyrae, svima poznatiju kao Vega, moja omiljena zvezdica... Medju nebrojenim zvezdama u nasoj galaksiji ne znam razlog zasto sam odabrao bas nju ali jednostavno obozavam je, i verujem da svako od vas ima neku omiljenu zvezdu. Da imam kakvo pracenje, mogao bih samo nju da posmatram satima, ovako sam se umorio od vitlanja montaze... Napravio sam dve fotografije sa mojim idiotom, bez teleskopa, samo da docaram kakvo je nebo bili. Obe su radjene sledecim receptom:

Stack od 5x15 sec, ISO1600, RAW, bez redukcije shuma ili vrucih/mrtvih piksela, +4 dark frejma, f/2.8

Centralni objekat Lyra (klik na sliku za punu rezoluciju):


Centralni objekat Cassiopeia - crvenim markerom obelezena M31 (klik na sliku za punu rezoluciju):
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

I koliko puta treba da ponovim istu grešku: redovno krenem u akciju snimajući JPG! Ovog puta je samo 8 puta okinuto po 30sec, pre nego što sam shvatio šta radim. Fotke su bez obrade, samo malo smanjen šum:



Nadam se da liči na M13, obzirom da nema ni dark ni flat, ma nema ništa! Evo i crop gde sam primetio čudne tamne crtice sa strane nekih sjajnijih zvezda. Pojma nemam šta je to, možda ima veze sa senzorom? Ili je DSS brljao...




hrast

Dugo me nije bilo tu na forumu... dSLR, lijepo!
Tamne crta, to je do postavka senzora fotoaparata na koje ne mozes utjecati :(
Ali mozes utjecati na banding sa Offset/Bias frejmovima i/ili darkovima