• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Tako je, ali nema logike oduzimati dark od jpg i očekivati čuda. Sem toga, priteio sam da i seeing igra veliku ulogu kod globularnih jata, ponekad je jako teško dobiti oštar fokus.

hrast

fokusiraj bahtimovom maskom i nadaj se dobrom seeignu.. a sto drugo mozemo ;)

CyberianIce

Nesto me muci nesanica a nije jos ni pun Mesec i tako izadjem nesto na trenutak u dvoriste da udahnem malo svezeg vazduha, pogledam u nebesa kad ono otvoreno nebo da ne poverujes. I naravno teleskop mi nije tu jer ga ostavih kod kolege da ga ne nosam stalno tamo-vamo. Je**ni Marfi... Ali digitalna kamera jeste :D Evo nacinio sam dva snimka sirokog polja isto samo radi demonstracije sile ove kamerice i cistoce neba.

Prvi snimak centralno sazvezdje naravno Lyra sa najsjajnijom Vegom :D 64 sekunde eksponiranja sa fotostativa (tnx CHDK), bez ikakvog pracenja, ISO1600, JPEG, jedan jedini frejm, bez stakovanja i substrakcije dark frejmova, malo samo editovani Level-i u GIMP-u, na drugom snimku cak ni to:


Na drugom snimku se vidi parce galaksije M31 koja se promalja iznad crepova, stvarno nisam mogao vislje da dignem fotoaparat nebi li se bolje videla jer sam ga i ovako nasadio na stativ, i podigao stativ na kabinu kamioncica koji je parkiran u dvoristu. A da sam sacekao jos koji minut da ode vislje ka zenitu, ispraznile bi mi se baterije ili bi svanulo (Je**ni Marfi) Linija gore levo je neki objekat koji je proletao (mozda kakav satelit ili sl za vreme eksponiranja), takodje na crepovima je evidentna i kolicina opticke zagadjenosti od obliznjeg kandelabra:


Tacno mi dodje da se zapitam, sta li ovaj aparat moze tek sa nekom advansed mehanikom/pracenjem??
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Pa... može prilično i sa 15sec  ;D Svojevremeno sam gledao prilično dobre fotke sa A560 i nekim njutnom od8-10", neki Nemci ako se ne varam su razbili deepsky objekte. Nije baš kao SLR ali fotosi su im bili zapanjujuće dobri.

Ako već slikaš samo jedan frejm, bez stakiranja, onda bi najbolje bilo uključiti RAW i automatsku dark redukciju. Tako bi trebalo poprilično smanjiti ovaj šum koji si dobio (mada ti je to i ISO1600 uglavnom napravio). Sem toga, pomak zvezda se dobija iznad 15-20sec, ukoliko snimaš na najmanjoj dužini (uvećanju, jelte) - na 64sec će pomak biti ohoho.

Lepi radovi  ;D

CyberianIce

Ma to je bio samo kratak eksperiment u po noci. Ovoga puta sam isao onom lozom da ako smanjim rezoluciju, pomak zvezda ce takodje da se smanji sto je i evidentno (zvezda predje manje piksela za isi vremenski period, znaci ima manji ili nikakav "rep"), tako da je moguce produzavati ekspozicije i preko toga. ISO1600 je uradio svoje ali sam zeleo da probam da uhvatim i tu "prasinu" u melcnom putu :D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Gugi

Pozdrav svima!  ;)

Danas sam vidio na http://www.spaceweather.com/ da je prisutna velika Sunčeva pjega oznake 1084 i riješio da je fotkam.
Koristi sam Skywatcher 80/600mm ED APO, Canon EOS 450D, Baader foliju. Nisam fotkao u RAW modu nego JPG jer mi pjega izgleda oštrija na fotki. U pitanju je naravno jedna slika (single frame).







Yagodinac

July 03, 2010, 05:48:46 pm #1266 Last Edit: July 03, 2010, 05:54:41 pm by Yagodinac
Evo nečeg skorašnjeg. Zvezda gore je Deneb a ostale pojedinosti o fotki i objektima ima na http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2010/07/deneb-cygnus.html
U kadru bi trebalo da stoji NGC7000 /NorthAmerica nebula) ali je Mesec odradio svoje - ubio je maglinu.


CyberianIce

Lepe fotke! Interesantno, danas mi se ucinilo da sam bas video suncevu pegu, golim okom, pred sam zalazak!
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

hrast

Quote from: CyberianIce on July 04, 2010, 05:50:50 am
Lepe fotke! Interesantno, danas mi se ucinilo da sam bas video suncevu pegu, golim okom, pred sam zalazak!


Moguce je golim okom vidjeti sunceve pjege pred zalazak.. no za ovu, mislim da je premala za uociti
http://umbra.nascom.nasa.gov/images/latest_mdi_igram.gif

CyberianIce

Jewesh ga, skoro da sam bio siguran da sam je video ali posto sam posmatrao iz vozila u pokretu mogu samo da kazem da mi se ucinilo...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Evo jednog linka koji radi, izuzev bloga:



Yagodinac

Evo još  galaksija ;D ;D ;D
NGC5981, 5982 i 5985 (odozgo na dole) a skroooz dole je mala i neugledna NGC5976 magnitude 14.8. Dole desno je NGC5976A koja je definisana kao 15.5mag.



Pošto je ovo bio 100% crop imate dole i celu sliku, na njoj se vidi još poneka galaksijica u sazvežđu Zmaja.



Snimljeno kroz 150/750 Skywatcher, 50x30sec, ISO1600.

Igor

Jagodinčevo ultraduboko polje...  8)

Yagodinac

Eh, uz neku kameru, bolju montažu i autoguider - ultraduboko polje ovde bi prikazalo isti broj galaksija i zvezda  :P
Mada lepo su se poređale... :)

kruska

koje je resenje za guiding najbolje(najjeftinije)
jel moze bilo koji teleskop i kakva takva kamera ( montaza sa tim mogucnostima se podrazumeva)
🌠