• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ljubo

July 14, 2010, 06:33:32 pm #1275 Last Edit: July 14, 2010, 07:06:20 pm by Ljubo
Pa najjeftinije je web kamerica i odgovarajuci softver-friver (PHD ili Guidedog, na primjer). To podrazumijeva i laptop i dodatni teleskop-pratilac (pracenje web kamerom i off-axis guiderom je moguce, ali dosta komplikovano i klimavo rješenje).

Moj predlog je stand-alone autoguider koji i ja koristim (ne treba laptop, slicne proizvode AstroLumina, Orion i još neke firme, ali najjeftiniji, a to znaci i najbolje rješenje je Skywatcher: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4181_Skywatcher-SynGuider-Stand-Alone-Autoguider---no-PC-required.html . To je sigurno moguće i poručiti u Teleskop Centru i kod nas). Svi parametri se podešavaju automatski (osim, naravno, agresivnosti, koja se podešava po želji), tako da jednom kada se uoci zvijezda za pracenje, sve radi dobro...

ALI (!!), podrazumijeva se kod svih slucajeva gdje se koristi autoguiding na mass-market montazama (EQ 6, HEQ-5, Vixen i slicno), da je balansiranje i usjeveravanje izvršeno solidno dobro do odlicno.

Teleskop moze bilo koji, ali pozeljno je da mu zizna daljina nije više od 2 puta manja od one koja se koristi u glavnom teleskopu prilikom snimanja. U suprotnom, dolazi do izvjesnih odstupanja. Naravno, zizna daljina teleskopa za pracenje ne treba ni da je velika (idealno je dva puta manja od primrnog teleskopa), jer će u suprotnom teško biti naći zvijezdu za praćenje!! Olaksano trazenje zvijezde za pracenje moze biti načinjeno i sljedećim uredjajem: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p1777_Orion-X-Y-Guide-Star-Finder---1-25--Einstellhilfe-fuer-Leitsterne.html

Alternativno rješenje je Off-Axis guider, ali to podrazumijeva praćenje kakvom kvalitetnijom kamericom tipa CCD i da joj je čip koliko toliko veći od onog na web kameri (mada ovo drugo nije nužno, ali jeste poželjno). Zgodan je ovaj TS off-axis OAG-9 (i slicni), kod kojih se ogledalce moze pomjerati po jednoj ili dvije ose.
Slično rješenje, za one s visočijim zahtjevima i dubljim džepom, a koje uključuje čak i aktivnu optiku (!!), po, za današnje uslove, podnošljivom cijenom je: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p3925_Orion-SteadyStar-Off-Axis-Guider-mit-integr--adaptiver-Optik.html 
S tim da je to još jeftinije za one koji ga mogu nabaviti direktno u USA.

hrast

Quote from: Ljubo on July 14, 2010, 06:33:32 pm

Alternativno rješenje je Off-Axis guider, ali to podrazumijeva praćenje kakvom kvalitetnijom kamericom tipa CCD i da joj je čip koliko toliko veći od onog na web kameri (mada ovo drugo nije nužno, ali jeste poželjno). Zgodan je ovaj TS off-axis OAG-9 (i slicni), kod kojih se ogledalce moze pomjerati po jednoj ili dvije ose.
Slično rješenje, za one s visočijim zahtjevima i dubljim džepom, a koje uključuje čak i aktivnu optiku (!!), po, za današnje uslove, podnošljivom cijenom je: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p3925_Orion-SteadyStar-Off-Axis-Guider-mit-integr--adaptiver-Optik.html 
S tim da je to još jeftinije za one koji ga mogu nabaviti direktno u USA.



mene je OAG (off axsis guider) spasio! od kako sam poceoraditi guiding trazio sam krivca za los rezultat i prije pola godine ga nasao! radijalna fleksija tj fleksija izmedju dva teleskopa (bilo to do ringova koji ih spajaju, fokusera jednog ili drugog, zrcala.....)
mucio sam se to sve ucvrstiti kako spada, ali rezultata nije bilo! Na poslijetku sam kupio TS OAG 9mm i sada nema problema ni sa ekspozicijama po 15min (vjerojatno moze i dosta dulje)

kruska



Uploaded with ImageShack.us


eto malo m31 pocelo je  iso3200, 36sec
🌠

kruska



Uploaded with ImageShack.us

nesto malo m57 lyra
bas me mrzelo da useverim kako valja tj ucinih to na jednu zvezdu
a oko ponoci su se i komarci umorili
🌠

abraxas

Quote from: kruska on July 16, 2010, 02:39:24 pm


Uploaded with ImageShack.us

nesto malo m57 lyra
bas me mrzelo da useverim kako valja tj ucinih to na jednu zvezdu
a oko ponoci su se i komarci umorili


Kolika je bila expozicija. Odlicna fotka.

kruska

exposure 17 sekundi,    is0 8oo and  sct 8" eos 500D
🌠

kruska

Quote from: hrast on July 14, 2010, 10:17:40 pm
[
mene je OAG (off axsis guider) spasio! od kako sam poceoraditi guiding trazio sam krivca za los rezultat i prije pola godine ga nasao! radijalna fleksija tj fleksija izmedju dva teleskopa (bilo to do ringova koji ih spajaju, fokusera jednog ili drugog, zrcala.....)
mucio sam se to sve ucvrstiti kako spada, ali rezultata nije bilo! Na poslijetku sam kupio TS OAG 9mm i sada nema problema ni sa ekspozicijama po 15min (vjerojatno moze i dosta dulje)



video sam da postoji OAG9mm i  OAG27mm , i posto je ovaj drugi jeftiniji jeli ovaj od 9mm bolji ili u cemu je razlika
🌠

Ljubo

Quotemene je OAG (off axsis guider) spasio! od kako sam poceoraditi guiding trazio sam krivca za los rezultat i prije pola godine ga nasao! radijalna fleksija tj fleksija izmedju dva teleskopa (bilo to do ringova koji ih spajaju, fokusera jednog ili drugog, zrcala.....)
mucio sam se to sve ucvrstiti kako spada, ali rezultata nije bilo! Na poslijetku sam kupio TS OAG 9mm i sada nema problema ni sa ekspozicijama po 15min (vjerojatno moze i dosta dulje)


video sam da postoji OAG9mm i  OAG27mm , i posto je ovaj drugi jeftiniji jeli ovaj od 9mm bolji ili u cemu je razlika



Razlika je, u principu, u dvema stvarima:

1) Ogledalce se kod OAG 9 moze pomjerati i tako lakše naći zvijezda za pracenje;

2) Debljina od 9 mm omogućava lakši rad, jer se mogu ubaciti dodatni djelovi (adapteri, filter-točkovi, reduceri i slično), a da se pri tome ipak dostigne fokus. To u više slučajeva nije moguće sa OAG 27.

Jako bitna stvar kod praćenja pomoću off-axis guidera je kako naći dovoljno sjajnu zvijezdu za praćenje u malenom vidnom polju kamere za praćenje. Pogotovu kod objekata koji nemaju u svojoj neposrednoj blizini sjajnijih zvijezda za takvo nešto. Zato, volio bih da nam Matija napiše kako se izborio s tim problemom.

kruska

sad mi je sve jasno , hvala na super objasnjenju!
Tj. znaci ostalo mi je jos OAG9mm i kamerica qhy5 ili orion astroshoot guider da kupim
P.S. hyperstar 3 cu iza nove godine nadam se dobiti..
🌠

Ljubo

July 19, 2010, 03:21:38 pm #1284 Last Edit: July 19, 2010, 03:51:11 pm by Ljubo
Sa Hyperstarom ekspozicije ne prelaze 2 minute, dok se oni sjajniji objekti mogu snimati i s ekspozicijama od 1 minute (!)  Kombinacija OAG i Hyperstar nije dobra zbog opstrukcije vidnog polja. OAG jedino koristi s okularne pozicije u SCT-u!
Zato ti autoguider nije nužan (mada pomaže). Koju montažu imaš? Nadam se da je EQ6 (donekle može i HEQ-5 da ponese tvoju C8-cu). Ako je Celestronova ADM montaža, a želiš se baviti astrofotografijom, onda stvarno imaš problem.
Povedi računa da Hyperstar sa svojom brzom optikom lako upija LP pri snimanju, pa će ti odlasci u područja sa manjim LP biti neminovni (iako se donekle dobri rezultati mogu postići Narrow Band filterima i iz naseljenih mjesta - a tek nešto bolji LPS fiterima).

MILOŠ

pokusacu da postavim
M27
LETENKA 2010

MILOŠ

CANON 350D
300/1500 EQ6 PRO GoTo Skywatcher Newton
ekspozicija 30 sekundi
15 snimaka

contax

Miloše ovo sjajno izgleda!
Svaka čast!

MILOŠ

hvala
u stvari svaka cast Janku Mraviku koji je sve uradio i pokazao mi
Mnogo sam mu zahvalan.

Da li treba i kako da je obradim u fotošopu, molim sugestije

Ljubo

Odlično Miloše&Janko,

Ako bi mene pitao, ne treba ništa dodatno obradjivati (možda mali Star Bloat reduction, ali nije bitno toliko). Ono što trebaš raditi ubuduće su duže ekspozicije, ne manje od minute.