• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

lajosk

M 8 je vrlo dobar, samo malo pokušaj da smanjiš zvezde malo su ti naduvane, boje su odlične ...svaka čast majstore!!!

Yagodinac

Hvala puno, i ja bih da smanjim zvezde al ne znam kako, jedino da kupim apo  :-[
- kolimiran,
- ohlađen,
- jeste iso1600 ali... mislim da znam u čemu je caka.
Uvek kad slikam nisko na jugu dobijem ogromne zvezde (mislim ove sjajnije). Verovatno ekstinkcija igra ulogu u tome a f5 njutn bez korektora samo uvećava problem. U zenitu su zvezde manje.

Quote from: Sunburst on August 04, 2010, 09:45:27 pm
Uuuu dobra,koliko prasine ebote!


Jesvala, senzor pun prašine  ;D ;D ;D

Sunburst

Ne verujem da je prasnjav sterilisali ste vi to ne sumnjam :)

CyberianIce

Quote from: Sunburst on August 04, 2010, 10:47:52 pm
Ne verujem da je prasnjav sterilisali ste vi to ne sumnjam :)


Cuva on svoj DSLR, mazi ga, pazi i zove ga "Djole" ;D Vidis bre da je vec emotivno vezan za taj uredjaj ;D
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

gilecais


Yagodinac

Aha, samo što ga ne šutiram  :-X :-X

Yagodinac

E ovo postaje zanimljivo. Hteo sam da snimim NGC6749 (zbijeno jato) pored koga se nalazi planetarna nebula PK 36- 1.1 magnitude 13.2. Jato sam lako našao (bar se nadam, ne liči preterano po mapama ali još manje liči na susedno NGC6760 sa kojim mogu da ga pomešam) ali od nebule ni traga.
Međutim, prilikom oduzimanja flat frejma plavičasta nebula je iskočila:



Pitanje je šta sam snimio jer po mapama ovo ne liči preterano ni na NGC6749 ni na PK 36- 1.1, bar po rasporedu sjajnih zvezda. A u tom delu M.puta nema mnogo zbijenih jata i oko njih planetarnih!
Crop 100%:



Simbad i pripadajući katalozi mi nisu pomogli. Ima neko ideju? Da možda planetarna nije neki šljam na senzoru? Imajte u vidu da se pojavilo nakon oduzimanja fleta zbog vinjetiranja.


Yagodinac

Jato definitivno jeste NGC6749. Problem je što u tom sektoru gde je plava mrljica nema ni traga ni glasa od bilo kakve magline (sem nekoliko IRAS objekata i par Mira promenljivih). Evo linkova tog regiona: http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-plot?ident=IRAS+19023%2B0201&coo=19+04+52.8%2B02+06+17&radius.unit=arcmin&submit=plot+around&radius=10
i fotos: http://aladin.u-strasbg.fr/java/alapre.pl?-c=19%2004%2052.8%2b02%2006%2017&qual=POSSII%20N%20DSS2%20JPEG

Ostaje teorija o đubretu na senzoru. Ne da mi se da otkrijem planetarnu  :-[

Yagodinac

Sem ukoliko nije ovo: "possible planetary nebula":
http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=PK%20036-01%20%203
To je na vrhu polja koje mi je sumnjivo: http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-plot?ident=IRAS+19023%2B0201&coo=19+04+52.8%2B02+06+17&radius.unit=arcmin&submit=plot+around&radius=10

Znači, nije ona planetarna koju sam tražio (ona je van dimenzija slike) već neka druga.  ???
Ipak nisam halucinirao.

Laci

August 08, 2010, 01:00:40 am #1329 Last Edit: August 08, 2010, 01:21:43 am by Laci
Quote from: Yagodinac on August 07, 2010, 04:34:30 pm

Pitanje je šta sam snimio jer po mapama ovo ne liči preterano ni na NGC6749 ni na PK 36- 1.1, bar po rasporedu sjajnih zvezda. A u tom delu M.puta nema mnogo zbijenih jata i oko njih planetarnih!

Simbad i pripadajući katalozi mi nisu pomogli. Ima neko ideju?



Snimio si globularno jato NGC6712 i planetarnu maglinu IC1295. Ovo je sve zajedno jedno 10-tak stepeni južnije od lokacije koju si želeo snimiti i nalazi se u sazvežđu Štit.

Svejedno, jako lep snimak ;).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Joj, Laci, izvadio si me po ko zna koji put, thanks  ::)
Zamalo da senzor trljam onom četkom sa plastičnim iglicama  :-X

Sve se perfektno uklapa, ne znam ni sam kako sam pogrešio za toliko. Zapravo ja sam izgleda i hteo to da snimim, lepo našao i okinuo a posle toga sam se zbunio oko toga šta je slikano...
IC1295  je magnitude 12.7 i prečnika oko stepen ipo.

Yagodinac

Nikako da stignem da obradim sve što sam slikao... :-[
Ovog puta imate M71 globularno jato u Vulpeculi (znam da ne liči na globularno ali tako se klasifikuje pre svega zbog spektra) a u donjem desnom uglu se vidi otvoreno jato Harvard20:



Harvard20 je malo jato po broju zvezda (četrdesetak u dva centra) ali relativno veliko po prečniku: 7 minuta. Dole je crop 100% M71, vidi se da imam solidan pomak i da nikakav algoritam za skidanje šuma nije primenjen:



http://img02.imagefra.me/img/img02/8/8/15/yagodinac/f_sl0ouaffm0m_179b83d.jpg

Yagodinac

Još nešto iz tog ciklusa. 33x20sec ISO800, crop 100% i resample 1:1.2 (samo TIFF, bez obrade):



full:



Verujem da ste dosad već prepoznali M11 u Štitu.


goranm

A meni dodje da se ubijem!!!! Nikakvog instrumenta nemam, samo oci i neke kilave fotoaparate, a nalazim se na ekvatoru (1,5stepeni iznad) i... videh sad, na nekih mozda 15 stepeni iznad hoizonta, u pravcu juga... Alfu Centauri, a Venera je tek zasla za horizont, na istoku Jupiter. E muko moja....

Yagodinac

Prva slika (crop) je u Imagefra postala mnogo tamnija nego što jeste; evo ponovnog linka. U originalu nisam levels toliko oterao udesno; očigledno je da Imagefra ima neku svoju (dodatnu) kompresiju  >:(