• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

sale11472

Quote from: goranm on August 19, 2010, 10:42:57 pm
A meni dodje da se ubijem!!!! Nikakvog instrumenta nemam, samo oci i neke kilave fotoaparate, a nalazim se na ekvatoru (1,5stepeni iznad) i... videh sad, na nekih mozda 15 stepeni iznad hoizonta, u pravcu juga... Alfu Centauri, a Venera je tek zasla za horizont, na istoku Jupiter. E muko moja....


Pa dovoljan ti je i najkilaviji aparat uz barndoor i možeš da slikaš bar nešto ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Yagodinac

Ako ima baš neki kilavi aparat (sa ekspozicijom od 2 ili 5sec, gomila takvih postoji!) onda mu barndoor i ne treba. Samo se aparat stavi na zemlju, ogradu, štagod nepokretno i odvališ desetak ili više takvih fotosa. Kad dođeš kući središ (ili daš nama da sredimo) u DSS ili sličnom programu.
:)

CyberianIce

Quote from: Yagodinac on August 21, 2010, 05:40:10 pm
u DSS ili sličnom programu.


DSS slabo "zvace" JPEG. Za to mu treba vec aparat koji radi TIFF ili RAW...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Ma može i JPEG kod DSS-a, ja sam tako godinama snimao  ;D ;D ;D
Jedino što će biti malo više šuma, odnosno nećeš ga otkloniti dark frejmom kao kod RAW. Ali ako si junak pa okineš pedesetak ili više fotosa - šum se onda statistički izjednači pa bude rezultat malo prihvatljiviji.

Yagodinac

Skoro sam kopao po svojim starim fotosima i našao neke neobrađene, pa da vidimo. Snimak je krop sa 200 objektiva, 23x30sec piggy sa Skywatchera 150/750. Fotos dođe malo veći jer sam hteo da vidite detalje koji su mogući sa jednostavnih 200mm žižne daljine.
O objektima ne treba puno pričati, M27 svi znate šta je. Za M71 sam se raspisao u prethodnom svojim postovima a Harvard20 u komšiluku je lep primer rezultata foto pretrage ekipe sa Harvarda polovinom prošlog veka. Ovde je u pitanju ne baš impresivno jato sa 40-ak članica i dva centra. Gore je razvejano NGC6830 čije članice idu 11-12mag. Sve je obeleženo na brzaka i nije smanjivana rezolucija.



full: http://img37.imagefra.me/img/img37/7/8/24/yagodinac/f_rmbqq6mydm_042d277.jpg

Laci

Venera, faza 45%, na visini od 25 stepeni nad horizontom dana 26.08.2010. u 18:03(LT). Teleskop Njutn 150/750 + okular 6mm + fotoaparat Sony.



Stek od 61 kadra iz video sekvence 640X480, 25fps i zum optički 4X. Urađen krop u Registax-u. Originalna veličina Venere.

Sivkasta Venerina atmosfera:



Stek od 10 kadrova, ista postavka kao i kod prve fotke samo što je zum 8X.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Miro

Odličan posao Laci!!! Venera vrlo sjajna, uočljiva a teška za slikavanje. Bravo :)

Laci

Quote from: Miro on August 27, 2010, 09:13:15 am
Odličan posao Laci!!! Venera vrlo sjajna, uočljiva a teška za slikavanje. Bravo :)


Zahvaljujem Miro :). Izazov mi je bilo pronalaženje i praćenje Venere. Imao sam sreće da sam teleskop pravilno useverio te mi Venera nije bežala po deklinaciji pa sam se mogao opuštenije posvetiti samom snimanju. Imao sam i usput malih problema sa povremenom pojavom oblaka ali veći broj načinjenih video sekvenci je omogućio bolji izbor kadrova za stek.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Igor

Odličen fotke, bravo Laci!

spadej

August 31, 2010, 09:06:16 am #1344 Last Edit: August 31, 2010, 09:19:12 am by spadej
Mozda nije bas za ovu temu, ali...

Juce sam bio u MUP-u, zbog pasosa, i video "cudo" od opreme koju koriste za fotografisanje. CANON A530 fotoaparat, koji je povezan na racunar najobicnijim USB-om, izmedju nema nista!

Ono sto me je najvise iznenadilo je sto na racunaru imaju "zivu sliku", kao da je u pitanju web kamera. Nisu umeli da mi objasne kako su to uradili ali to je Live view, definitivno! Dozovolili su mi da zavirim, nema nikakvog interfejsa, ili sl. a garantovano ne koriste ni CHDK.

Prilikom fotkanja sve se radi racunarom, od fokusiranja do okidanja. Aparat je na stativu i niko ga ne dira. Slika na monitoru jeste umanjena ali je verovatno tako podesena zbog formata.

Ima li neko ideju kako to radi?

Yagodinac

Pojma nemam ali sam i ja isto primetio, s tim što ovdašnji MUP koristi neki Canon SX sa 10x zumom. Isto se sve obavlja preko kompa. Vodiću ih na pivo, da dobijem detalje... ;D

spadej

Ja tebe vodim na klopu ako provalis kako to funkcionise :) 

spadej

evo resenjaaaaa :)!
Fora je u software-u (a u cemu bi drugom). Postoji ih gomila a ja sam naleteo na neki ExtraWebcam, koji podrzava sve Canon-e. Bar tako pise. Jedva cekam da probam, mada ce rezolucija sigurno biti prilicno osakacena. U singl modu (za fotografisanje) ovaj program omogucuje potpunu kontrolu na skoro svim f.jama aparata ali je rezolucija 640x480, a u video modu samo 320x240.
Mora da ima nesto bolje.

kruska

Juce, i prekjuce sam "isao" malo do hercegovine, pa me put naneo do Tjentista.(naravno sa teleskopom u gepeku)
Bilo je oblacno a i mesec se provideo kroz oblake.
Stali smo negde na livadu na Tjentistu da prespavamo.
U medjuvremenu je mesec zasao a oblaci su otisli svojim putem tako da je ostao samo jupiter.

Mogu samo da vam kazem da ne secam se takvog neba davno za ovog zivota.
Sazvezdja su se jedva raspoznavala od svetline (belicaste trake duz citavog neba-Mlecni put)
Tek sad covek moze da shvati da zvezde pripadaju mlecnom putu i ucinilo mi se da negde na (ugaonoj distanci 30 stepeni obostrano) od mlecnog puta skoro da uopste nema zvezda-logika da se nalazimo na periferiji necega sto zovemo galaksija.
Andromeda se jasno videla a cinilo mi se da vidim jos bar 15-ak galaksija.

Tjentiste uopste nema ulicnu rasvetu tako da je bio maksimalan ugodjaj.Nije bilo no jedne jedine lampe nigde, mrkli mrak.
Unaokolo i nema grada (Foca je na 20 km ali iza par brda)
Velika je steta sto nisam poneo foto aparat da bar malo snimim nebo.
P.S. ovo je bio slepoj koki dzak kukuruza, i vidimo se sa Pravim slikama jer cu se sigurno vratiti na Tjentiste.
🌠

mravic

Potpuno te razumem i drago mi je kao da sam ja bio tamo :)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk