• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

kruska


1/15 sec exposure,  ISO 400, prime fokus

imam jos slika jupitera od sinoc ali mi se cini da je ova dosta dobra,
ipak mi se cini da jupiter bolje izgleda na teleskopu nego na fotoaparatu
🌠

gilecais

Zdravo Kruska.Evo Jupitera snimljenog istim instrumentom istog dana sa afokalnim nacinom snimanja.Snimak je nastao oko 00.55 sati po LT.Vedro nebo svima i dalje jos jedno mesec dana. :)

kruska

definitivno je slika bolja afokalno,
dugo mi je trebalo da pronadjem adekvatnu ekspoziciju jer sam konacno ukapirao da ono sto se vidi na displeju nije na slici.
Eto prilike mozda i veceras hehee

Krenuo ja slikati i DSO ali je nebo zbog meseca i reflektora ulicnih bilo plavo #@#@#
pa sam se vratio na mesec i jupiter.
🌠

Yagodinac

Evo nešto starije, u nedostatku novih radova. Obradio sam 14 RAW-ova M13 snimljenog pre pola godine.



http://img40.imagefra.me/img/img40/7/9/25/yagodinac/f_pcorsdm_c9761bc.jpg

Laci

Quote from: Yagodinac on September 25, 2010, 12:27:54 pm
Evo nešto starije, u nedostatku novih radova. Obradio sam 14 RAW-ova M13 snimljenog pre pola godine.



Jako lepo Yagodinac sa sve galaksijom NGC6207 u donjem levom delu slike :D!
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Hvala Laci, planirao sam da snimam M13 više večeri pa da jedno stotinak (bar) rawowa iskoristim za stak, sa sve galaksijicom. Međutim, kako to obično biva, nedostatak vremena - tasčnije jurio sam da snimam razne druge stvari dok je siroti M13 polako išao mesecima ka zapadu... Više sreće iduće godine.

Laci

Quote from: Yagodinac on September 28, 2010, 10:41:31 am
... planirao sam da snimam M13 više večeri pa da jedno stotinak (bar) rawowa iskoristim za stak...

That would ba a blast :o! M13 ima da izgleda ko' eksplozija vatrometa 8).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kruska



m107  expozicija, 30 sekundi, ISO 800 actual size isecak slike
🌠

Miro

Bravo majstore! Super uradak, a posebno mi se sviđaju boje zvjezda. ;)

kruska

oprema nam je Miro skoro ista jedino je bura jaca kod Splita
🌠

Miro

Stoji, jedino što sam ja veći hedonista(lijenac). Jedino što me istjera iz kuće su javna promatranja, a posebno pokazivanje noćnog neba mladima, e to su posebni gušti.
Od šestog mjeseca svaki mjesec održimo javna promatranja i posjećenost je dobra a zadni put izvanredna oko 500 ljudi.
Pozdrav! ;)

Yagodinac

Odlično, Kruska, jeste da ima malo aberacije ali praćenje ti je stvarno ok za taj tip teleskopa i montaže. I to je jedina mana koja može da se nađe ovome!
Ako budeš vozio duže imaćeš rotaciju polja (ako se ne varam ti imaš motorizirano alt/az montažu) ali niko te ne sprečava da stakiraš pedesetak ovakvih rawowa i da dobiješ zaista veliku ugaonu rezoluciju npr pojedinih galaksija. Ja bih lično probao M82 u krupnom planu, volim da vidim te poprečne talase iz jezgra...  ;D

kruska

Jedna ispravka m103 je u pitanju (m107 mi se vrzmalo u glavi bila neka puska na discovery)
ako imas nacin da uklonim aberaciju reci mi, jeste vidi se na ivici  zvezde plavicasta boja.
Mada pre slikajuci mesec vec je neko primetio isto (spomenuse canon)mozda cak i ti.
imam ekvatorijalnu montazu cg5-gt a za koji dan ce mi doneti autoguider i OAG pa cu ganjam vise minutni exposure.
posle 2 minuta exposure slika je bas mnogo bela zbog light pollution ali hmm sredicu ja trafo stanicu ili mislim da je bolje baciti grafit na dalekovod, brze je i dok ukapiraju ja cu vec da potrosim bateriju za canon.
Useverenje sam radio tipicno manuelno polaris-kochab pravac tik pored severnjace i radi po merilima.

cim mi dodje jos opreme krenucu na galaksije.

🌠

kruska


ganjajuci kometu Hartley 103P, nasao sam pre 7 dana brzo dabl klaster(NGC 869, NGC 884 )  ali ubrzo su se pojavili oblaci
i to je to. 25 sekundi, ISO 800, slika je umanjena jer su zvezde imale oblik slova "A"   kako sam ukapirao zbog stalnog prolaska kamiona na 100m udaljenosti toliko o tome
p.s. Powertank je super stvar i samo jedno malo zapazanje, punite ga na sobnoj. tj vecoj temperaturi.
🌠

Yagodinac

Evo jednog Jupitera od sinoć. Teleskopi F5 i nisu nešto za planete, u konkretnom slučaju ovde je Jupiter suviše sjajan u okularu 10mm.
Canon A560, klip od tridesetak sekundi i Registax. Vide se široke zone gde je planeta preeksponirana. Majku mu, neće moći ovako - staviću aperture mask idući put.