• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Kad sam  već krenuo, ajde sve da izbacim:



Nadam se da većina vas prepoznaje malu galaksiju NGC 404. Sjajna zvezda pored nje je Mirach, sazvežđe Andromede. Inače je reč o prilično maloj galaksijici lentikularnog tipa koja je malo izvan granica naše Lokalne grupe.
10x30sec na ISO800 + 35x30sec ISO3200; 150/750  :)

kruska

dzagodinac, kako uspevas da ti zvezde imaju tako zlatnu boju?
🌠

Laci

Ma i pored toga što pojedine zvezde izgledaju "džombaste" slika je super. Ovi spajkovi i boja zvezde su fantastični :o.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Fallla...
Zvezde su džombaste jer je kod f5 teleskopa teško postići i održati fokus cele noći, naročito zato što se primarno ogledalo širi i skuplja. Sem toga, newtonian je ionako ozloglašen po malo buckastijim zvezdama.
Treća stvar je moj običaj da odvalim veliki ISO što samo po sebi stvara prelivanje pregorelih pixela iz centra zvezde u periferiju.
Jednog lepog dana, kad kalibriram monitor biću 100% siguran da su boje zvezda korektne. Do tad možemo samo da nagađamo o pravoj boji (spektralnoj klasi?) fotografisanih zvezda.
:-)

CyberianIce

@Yagodinac

Al' si brutalan!
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

gilecais

Pun si iznenadenja Jago.Vrlo lepa fotkica.Pozdrav od Gileta. 8)

Yagodinac

Hvala, mada je sve to jedno veliko i neozbiljno eksperimentisanje.
Elem... Pokušao sam da malo eksperimentišem i sa M42, tačnije mi je bilo zanimljivo kako da rešavam neke običajene probleme: korigovanje LP gradijenta, naprimer. zatim sam imao potrebu da opet radim sa HDR tehnikom, zapravo sam koristi layer mask na osnovu preporuke Jerry Lodrigussa.
Snimak je nastao kroz objektiv helios44, 6x1min ISO1600 + 3x10sec ISO800. Objektiv je zavrnut na pristojnih f4 za koje sam ustanovio da daju vrlo prihvatljiv rezultat. Sve ispod f4 je gubljenje vremena. Crop 100%:



Tačno kroz vidno polje su mi se nacrtale neke žice za struju, poludeo sam ali rekoh, probao sam da se igram da vidim kako će ispasti. Nisam mogao da pomeram setup jer sam struju doveo samo do tačke A  :)
Jednog dana sečem žice.

Yagodinac

Jednom prilikom krenem da gledam koje jato u Kasiopeji da slikam i... nađem gomilu. I svako fotogenično! Hte sam M103 ali stepen-dva odatle nađem ova dva, NGC654 i 663. Snimljeno je 33 light po 30sec, ISO800. Prva obrada je kulturna i civilizovana:



Druga je radikalnija, izvučeno je više tamnijih zvezda po cenu pregorevanja sjajnijih. Pokušavao sam da to zaštitim raznoraznim trikovima u PS-u ali ne ide.



Levo je NGC654, tu staje pedesetak zvezda 11-14 magnitude. Desno je NGC663 a iznad zvezda koja je na šestoj magnitudi. I ne znam šta je sa ovim profilima, donja slika u PS-u mi je ok a u Mozzili nebo otišlo u plavo. Jel još neko vidi plavo?

CyberianIce



Prva nebula koju sam uspeo da fotografisem. Jedan JPEG od 4 sekunde i ISO1600 bez ikakvog pracenja kroz MA25, ostatak vec znate... Jos pritom i van fokusa :(
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Djole

evo i od mene jedna..
45 x 90 sec light,20 x 90 sec dark,350d,ed apo 80/600,iso 800....
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Yagodinac

@Cyberianice:
Ok fotka za početak - aparat nije bio u osi. Probaj da pratiš ručno, ja sam izvlačio svojim rukama po deset sekundi bez problema na EQ2 (nisam bio na teškim drogama) sve dok nisam od Janka kupio motorčić. Nije potrebno biti zen monah nego probaš. Svaka četvrta uspe i ti dođeš kući sa nekoliko snimaka i...DSS...PS...veselje..

@Djole:
Baš mi se sviđa, samo probaj malo za početak u Photoshopu color balance da doteraš. Progooglaš za rezultate Mr42 kako ljudi slikaju po svetu i podesiš boje po tome. Inače super rezultat, ipak je to refraktor  :)
Sledeći izazov bi bio da presvetli regioni Trapeza maskiraš u PS-u sa nekoliko kraćih exp - recimo po desetak sekundi. Mada i ova je... ohoho.

Djole

yagodinac hvala za savete....i komentar :)
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

5ja

Quote from: Yagodinac on November 11, 2010, 10:22:25 am
...
Jel još neko vidi plavo?


Ja sam na Mozzili i vidim teget neku kad se zagledam, ali jedva... Vidim je zato jer si ti skrenuo paznju na nju, inace je verovatno ne bih primetio..
Odlicna fotka klastera, kako god okrenes...

@Djole, takodje odlicna fotka, svaka cast..


"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

kruska

November 16, 2010, 07:19:17 pm #1393 Last Edit: November 16, 2010, 07:28:27 pm by kruska
jel ima negde na forumu kako da se obradjuje slika i malo vise o offset, dark, bias,  flatframe... islicno
kako se od cega oduzima, gde
mozda previse trazim ipak hvala unapred..


ako sam dosadan sa zvezdanim nebom javite 124s exposure, iso 800, phd guiding
🌠

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT