• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

kruska

nije jos proucio...
prebaci na manual mode pa sve rucno pogledaj...
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

Ajde da razbijemo dosadu starim radovima: 10x1min na 58mm, ISO1600. Ovo je snimljeno heliosom44-2 još u novembru.



Miro

M42 slikano iz Splita 03.01.2011.
Rađeno je 7 light-ova i 4 dark frame od 60 sec i 5 light-a i 4 darka od 15 ses da ne pregori trapez(iako je ipak dosta skuren). Ovo je moja prva obrađena slika sa focal reducerom i meni je draga. :)

Yagodinac

Very nice. Jedino fali podatak o ISO...
Mislim da je fokus ok ali su sjajnije zvezde pregorele zbog ekspozicije. Koliko ja kontam to je moguće rešiti jedino nekim malo boljim/skupljim astro-kamerama koje nemaju blooming.
A kad ti dosadi focal reducer želim ti da u 2011 kupiš Hyperstar:
:D :D
http://starizona.com/acb/HyperStar-C773.aspx?UserID=12320881&SessionID=oXuY4Dtx7Vy21WwMgtvI

Miro

Hvala Yagodinac, ISO je u potpisu slike 1600, fokusirao sam preko Bahtinove maske i mislim da je OK.U orginalnim RAW light-ovima bilo je jako izraženo vinjetiranje jer mi je aparat preblizu.Sljedeći put ću sa ISO 800 i više light-ova i darkova pa ćemo vidjeti razliku.

Yagodinac

Quote from: Miro on January 10, 2011, 12:14:14 pm
ISO je u potpisu slike 1600


Sorry, možda sam sinoć zaista previše pio.

Što se tiče seeinga - on može dosta da degradira kvalitet deepsky fotosa. Ako je fokus ok onda ostje seeing... Ja sam sinoć fotkao M1 sa izuzetno nestabilnom slikom (ali je zato transparencija bila  :o) tako da se susrećem sa uobičajenim problemom: ugaona rezolucija je veoma mala. Sem toga, ja sam malo pomerio i fokus - verovatno zato jer se ogledalo hladilo i skupljalo. Nisam čekao da se teleskop ohladi (žurio u grad  ;D).
19x30sec, ISO1600, 150/750, Iris + PS.



100% crop:


kruska

Quote from: Miro on January 09, 2011, 06:39:13 pm
M42 slikano iz Splita 03.01.2011.
Rađeno je 7 light-ova i 4 dark frame od 60 sec i 5 light-a i 4 darka od 15 ses da ne pregori trapez(iako je ipak dosta skuren). Ovo je moja prva obrađena slika sa focal reducerom i meni je draga. :)


mmm super slika, vide se zvezde okrugle, Da se pretpostaviti iso1600.
malo si ubio boju prilikom obrade ili je to vise zbog podesavanja fotoaparata.
miro koliko se secam imas OAG, sve u svemu ako ti je to prva obradjena slika ja bih bio ponosan.
Cim si furao samo 60 sec mogu misliti koliki je light pollution.
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Miro

Hvala kruška.
Imam OAG ali ga nisam koristio, a trebao sam jer bi time odmakao kameru i smanjio vinjetiranje.
Što se tiče light pollution-a cijeli je zapad koma, ali je kolega Saša pored mene sa vođenjem i CLS filterom i naravno modificiranim aparatom napravio sjajne snimke.
Koliko opreme volje i organizacije toliko rezultata, ali ja zadovoljan :)

Sekula

| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Predrag

Odlična stvar. Mnogo je truda uloženo za ovako nešto.
Međutim, ono što sam primetio da se ovaj članak kopira na svim domaćim sajtovima i potpuno je isti. I to je čest slučaj sa vestima iz svemira.
Ali to je duga tema.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

M78 je refleksiona nebula u Orionu magnitude 8.3 i najsjajnija je nebula od gomile sličnih objekata u svom komšiluku. Nalazi se na levoj strani fotosa. Desno je NGC2071 a tamo je i sever.
Krop je oko 90% a gomila šuma potiče od mojih pokušaja da elminišem LP. Bez obzira na ISO i ekspoziciju ako je objekat utopljen u LP dinamički raspon je vrlo mali. Agresivnim skidanjem šuma nisam zadovoljan, pa sam ostavio u originalu:


Laci

Quote from: Yagodinac on January 30, 2011, 05:36:08 pm
M78 je refleksiona nebula u Orionu magnitude 8.3 i najsjajnija je nebula od gomile sličnih objekata u svom komšiluku.


Dobro se razaznaju konture inače teškog objekta (bar meni) za posmatranje. Vidim zvezdice ali se maglina ponekat izdvaja iz pozadine isključivo na AV (gledanje sa strane).
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Dve najsjajnije zvezde u M78 su magnitude 10-11 a dve u NGC2071 mag 11 & 12. Meni to služi kao orijentir, mada nikad nisam imao problem da nađem M78, čak i u 130mm.

Yagodinac

Vreme je za M81 i M82  ;) Dve velike i sjajne galaksije nisam slikao teleskopom već 200mm objektivom da bih uhvatio i okolinu:



Ukupno je složeno 31x30sec ISO1600 f5.6.
Crop oko 100%:



Dole su obeležene galaksije oko M81. Obratite pažnju na NGC2959 i NGC2961 koje su redom 12.8 i 14.7 magnitude. Nije loše za prastari Pentacon...  ;D



Jeste da su fotke šumovite ali skidanje šuma mi tek deluje neprirodno. Ovako, šta je - tu je. Ionako sam slikao od kuće a ne neke tamne lokacije.

Laci

Prva fotka mi se najviše dopada. Galaksije u širokom vidnom polju izgledaju baš onako svemirski 8)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70