• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Hvala! Moram ponovo to da obradim, ovog puta malo manje drastično. Šum se poprilično vidi. Mada svaka galaksija kroz ovoliki LP i izmaglicu je uspeh.

Yagodinac

Ko hoće da slika pojas Oriona sad je pravi momenat za to. Već za mesec dana otići će...



76x30sec, ISO800. Slikano je od kuće pa zbog LP-a nisam imao neki dinamički raspon. Rastegao sam fotku maximalno, pojavila se konjska glava ali vrrrrlo šumovita a krupnije zvezde su ispale odvaljene.  Ukratko, bez CLS filtera ovo sve više i nema mnogo smisla.  :P
Da, objektiv 200mm piggyback, stavljen na f5.5.

digitalex

Yagodinac, jel' si ovo slikao kroz teleskop ili sa nekim velikim objektivom fotoaparata?

Yagodinac

Quote from: Yagodinac on February 11, 2011, 10:46:23 pm
Da, objektiv 200mm piggyback, stavljen na f5.5.


Kad bi moj teleskop imao ovako široko vidno polje - ja bih se odmah ženio.
;D

Predrag

Quote from: Yagodinac on February 11, 2011, 10:46:23 pm
bez CLS filtera ovo sve više i nema mnogo smisla.


Kakav je ovo filter?
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

To je LP filter. Blokira nekoliko najizraženijih frekvencija na kojima sijaju neonske, merkurijumske itd lampe. Ako uspeš da skineš recimo 20-30% frekvencija vidljive svetlosti ali tako da u njima bude koncentrisano 98% LP-a onda si dobio koristan filter, zar ne?

http://www.astroshop.eu/broadband-filters/astronomik-cls-eos-clip-filter/p,16744

Predrag

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kruska

yagodinac je ipak krenuo na filtere
nema sta
dogodine bice i za opservatoriju na crnom vrhu
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Miro

Bravo jagodinac, pa ti si ovdje uhvatio pola neba! :)Lijepa fotka!
Što se tiče UHC filtera dobri su za LP ali realno produljuju vrijeme ekspozicije! :(

Yagodinac


Yagodinac

Otvoreno jato M35 se nalazi usred Mlečnog puta. Tu se vidi tristotinak zvezda magnitude 9-16. Na ivici tog jata se nazire mnogo udaljenije jato NGC2158 koje ima upola manje zvezda ali su one zato mnogo zbijenije. Na ovoj slici je NGC2158 dole desno.

24x30sec, ISO1600.


Miro

Meni možda najljepša tvoja astrofotografija!
Dobra kompozicija! Odlično! :)

Predrag

Quote from: Miro on February 21, 2011, 12:41:57 pm
Meni možda najljepša tvoja astrofotografija!
Dobra kompozicija! Odlično! :)


Fotka je odlična, ali pošto pratim njegov rad, ima i mnogo boljih. Naravno iz mog (neiskusnog) ugla. ;)
Evo recimo nekih galaksija:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/p/galaksije.html

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Prvo hvala vam, drago mi je da se nekom sviđaju fotke. Meni se ne sviđaju, sviđa mi se njihovo snimanje i obrada  ;D
Kompozicija je nezaobilazan deo estetike, tu treba obratiti uvek pažnju. Priznajem da nisam uvek vodio dovoljno računa o tome...  ???

Quote from: Predrag on February 21, 2011, 03:10:17 pm

Evo recimo nekih galaksija:

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/p/galaksije.html



Link je interesantan zato što hronološki prati moje lomatanje sa različitom opremom i beskonačnu patnju astrofotografa u pokušaju. Prve fotke sa linka su uzete kompaktom i f7 teleskopom (sve gore od goreg!) na eq2 montaži. Zato su mi drage iako danas izgledaju potpuno smešno. Mislim da ta hronologija dobro ilustruje značaj opreme u astrofotografiji.

Yagodinac

U Velikom medvedu se na malom razmaku mogu naći dva lepa objekta: M108 i M97. Dole se nazire mala galaksija NGC3594 magnitude 13.7 koja prilikom posmatranja obično podseća na zvezdu.
41x30sec, ISO1600, 150/750. Vidi se da koma ruinira sliku u perifernim područjima.
Još jedna interesantna stvar: gore desno odmah pored M97 se nalaze četiri zvezde. Srednja je mutnjikava... Odmah iza nje se projektuje PGC 34279, galaksija magnitude 16. Nije loše za fotku na brzaka?  ;)