• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

spadej

Kako pravis te fotke u nizu, 41 na primer. Svaku posebno okidas ili koristis opciju bracketing (mislkim da se tako zove) kad aparat sam snima po nekoliko fotki sa istim podesavanjima?


Laci

Quote from: Yagodinac on February 22, 2011, 09:49:49 am
U Velikom medvedu se na malom razmaku mogu naći dva lepa objekta: M108 i M97.


Planetarka prilično dobro izgleda :) baš podseća na sovu ;) mada je malo otišla u saturaciju...
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Quote from: spadej on February 22, 2011, 10:15:17 am
Kako pravis te fotke u nizu, 41 na primer. Svaku posebno okidas ili koristis opciju bracketing (mislkim da se tako zove) kad aparat sam snima po nekoliko fotki sa istim podesavanjima?


Posebno se okidaju. Ako je exp pola minuta onda komotno okidam rukom jer eq6 perfektno drži. Nikad nisam primetio nikakve naznake vibracija.

Laci, jeste saturirana, ni ja nisam zadovoljan. Zadovoljan sam jedino detaljima na galaksiji... Evo jednog pokušaja boljeg balansa boja a potrudio sam se i da zvezde ne narastu kao kvasac. To je 100% crop sa originalnog tifa:



Ipak treba imati u vidu da je M97 na periferiji gde koma onemogućava zvezde da budu pionpoint.

Yagodinac

...A evo kako je Debeli isto slikao aparatom eos 20d:

http://www.astropix.com/HTML/SHOW_DIG/M97_Planetary_and_M108_Galaxy.HTM

Doduše, njegov teleskop i montaža vrede više od mog auta. Od oba moja auta!  ;D ;D

Miro

Meni je ljepša tvoja slika :)
U njoj je više truda i entuzijazma ;D

CyberianIce

Fantasticna fotografija!
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Sunce je juče pokazalo svoje pege:



100% crop sa 150/750, stack od 10 fotosa u DSS.

gile.ms

Svaka čast Yagodinac, ultra oštra i detaljna slika, a i pege su se skroz fotogenično namestile :)
Eto isterao si me jutros napolje da lično bacim pogled na Sunce, oprobao sam se i sa fotkanjem, evo šta je ispalo:



Uploaded with ImageShack.us

Oprema:
SkyWatcher 114/900 EQ1, afokalno idiJot Sony DSC-W 170 na 25mm kellner (izabrana najbolja fotka bez stekiranja - nema svrhe ;))
milistage napravljen prema ovom uputstvu
(milistage zato što je 1000 puta teži od microstage-a, i isto toliko puta jeftiniji  ;D)
SkyWatcher 150/750 EQ3, TS 10x50, TS 20x80, Star Adventurer, EOS 550d<br />----------------------------<br />Truly, Madly, Deeply

Yagodinac

Svaka čast tebi za rezultat sa ovom opremom... Inače ti 114/900 su poznati kao veoma oštri na planetama i Mesecu, bez obzira na atmosferske uslove i bez obzira na nivo (ne)kolimiranosti. Ako te ne mrzi idući put opali dvadesetak fotosa, cropuj u PS i ubaci u Registax. Trebalo bi da dobiješ značajno oštriju fotku.

Yagodinac

Kuku nama kad samo ja ovde kačim slike...
Nema veze, bar volim da slikam. Npr NGC4216 (u sredini) ima fotografsku magnitudu 10.0 pa je malo teža za rutinsko opažanje. Treba za to ipak malo tamnije nebo od mog LP okupanog... Levo je NGC4222 (13.3mag) a desno NGC4206 (12.1mag). Ko se baš zainati skroz desno ima i UGC7249 (14.7mag) ali samo u tragovima...  ::)
Sve su to članice Virgo grupe, znači, ko trenira za MMaraton možda će ih i videti.



40x20sec, ISO1600.

Yagodinac

Ako neko ne zna (sumnjam) da nabroji članice trojke u Lavu evo: M65, M66 i NGC3628. Upotrebljeno je 30 snimaka po 30sec na ISO1600. Dodato je više layera da bih smanjio vinjetiranje, prašinu na senzoru, šum, da bih povećao saturaciju, unsharp masc na galaksijama...



Ukratko, kako izgleda početna fotografija (stack) imate dole. Cena takve transformacije su bile debele zvezde, moraću da smislim kako to da smanjim.


kruska

Quote from: Yagodinac on March 16, 2011, 01:59:27 pm
Ako neko ne zna (sumnjam) da nabroji članice trojke u Lavu evo: M65, M66 i NGC3628. Upotrebljeno je 30 snimaka po 30sec na ISO1600. Dodato je više layera da bih smanjio vinjetiranje, prašinu na senzoru, šum, da bih povećao saturaciju, unsharp masc na galaksijama...



Ukratko, kako izgleda početna fotografija (stack) imate dole. Cena takve transformacije su bile debele zvezde, moraću da smislim kako to da smanjim.


this is cool galaktik
🌠

Ljubo

Koliko signala, svaka cast Yagodinac !!!

Zvijezde smanji Star Bloat Reduction tehnikom u Photoshop-u (radi jednostavno, a naci ceš je kad ukucaš njen naziv u svoj pretrazivac).

Sljedece planiraj nabavku koma korektora, pa cemo vidjeti i vecu okolinu ovih galaksija (manji krop), što ce slici dati još bolji ugodjaj. ;)

Danijel

Odustajem, mislio sam si kupiti kakav teleskop i malo fotkati ali kad vidim ovo, znam da bih se samo živcirao i bio frustriran što nikada ne bih mogao napraviti ovako prekrasne fotkice. :o Držat ću se fotkanja leptira ili buba koje ne mogu brzo hodati, astrofotografija definitivno nije za mene :P
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Jaro

Da nebude da samo Yagodinac snima, ima i nas koji smo malo vise lenji  :)