• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Sekula

Quote from: Predrag on May 07, 2011, 01:37:43 pm
Odlične fotke M13.

Zanimama me šta mu dodje ona mrlja levo na slikama, malo ispod polovine slike (i jedne i druge)? Kod Djoleta se malo bolje vidi ta mrlja.



Kod Djoleta se vidi NGC objekat samo iz jednog jedinog razloga, a to je SW80/600 apo. Odličan primer gde jedan APO instrument sa velikim svetlosnim brojem daje razlog zbog čega je apsolutni favorit za ultimativni izbor kada je astrofotografija u pitanu. Da se razumemo, Jagodinčev instrument je odličan takodje. Ali, astrofoto prednost APO-a je više nego očigledna.
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Yagodinac

Tako je, premda je on snimio 73 slika po pola minuta a ja 6 po 20sec... ;D ;D
Činjenica je da su apohromati (pa makar i ED dubleti) mnogo kontrastniji od newtoniana. Međutim, i u obradi se to može koliko toliko nafrizirati. Po meni za astrofoto je manje bitan instrument od montaže.

Yagodinac

S leva na desno: M106, NGC4248, i NGC4231 i 4232.
Snimljeno je 61x30sec ISO1600, 150/750, eos 20d, crop zbog vinjetiranja:



Teško da može bolje iz mog dvorišta, zbog LP-a.

Predrag

Ma naravno. Jasne su mi razlike.
Meni je drago da sa mojim tubusom mogu da se naprave slike kao ove što Yagodinac postavlja. Naravno, kada dodam još nešto preko 2000 evrića i nekoliko godina iskustva u astrofotografiji! ;)
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sekula

Quote from: Yag :)odinac on May 07, 2011, 03:08:32 pm
Tako je, premda je on snimio 73 slika po pola minuta a ja 6 po 20sec... ;D ;D
Činjenica je da su apohromati (pa makar i ED dubleti) mnogo kontrastniji od newtoniana. Međutim, i u obradi se to može koliko toliko nafrizirati. Po meni za astrofoto je manje bitan instrument od montaže.


Što bolja i preciznija, te masivnija montaža je Sveto pismo za astrofoto, jasno je ko dan. Naravno, uz adekvatan autoguiding. U to ime tebi Jagodinac želim, kao i sebi :),  ovakvu jednu napravu koja ima svoju kamericu koja se kači na 9x50 tražioc i gde laptop nije neophodan na samom terenu. I osim toga je maskimalno prilagodjen baš Canon EOS seriji aparata za šta na njemu postoji priključak:

http://www.teleskop-austria.at/prod.php?lng=slo&tid=37#ccd-standalone-hu
| SW newtn 200/1000 | SW NEQ6 Synscan goto | Logitech Quickam Pro 3000 | Canon EOS 550d | Baader astrosolar filter |  SW Black Diamond ED 80/600 | Flattener korektor SW 0.85 | Lacerta MGEN autoguider | Nikon action ex 10x50 cf binocular |

Djole

Quote from: Yagodinac on May 07, 2011, 01:57:21 pm
Pa ako obojica nismo jeli burek pre slikanja onda je mrlja... neka galaksija.

Name : NGC 6207
Magnitude  = 11.6
Large dimension :  3 '  18.0 ''
Small dimension :  1 '  12.0 ''
Surface brightness :  12.90 /arcmin^2
Position angle : 15 °



he he he....odlican komentar..
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

digitalex

Kazu da se prvi kucici u vodu bacaju... Ja ne bih da ih bacim, nego da podelim ovde sa vama.
Prva meta astro-amatera (pocetnika) je nas prirodni satelit, pa evo kako on izgleda kroz moj teleskop i foto-aparat



kostur

Zapravo, veoma dobra slika(e). Mada ja vise volim ds objekte, ovaj mesec je bas dobro ispao.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac

Ohoho, dobar Mesec... Nema šta, onako, refraktorski.
:)

digitalex

Quote from: Yagodinac on May 19, 2011, 04:50:35 pm
Ohoho, dobar Mesec... Nema šta, onako, refraktorski.
:)

Refraktoski... Canonski... Amaterski... :)
Hvala Yagodinac na lepim recima, hvala na pomoci oko opreme i fotkanja, i hvala ti sto me trpis ovako dosadnog :)

Igor

Dobar je Mesec, sasvim dobar.

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Predrag

Odličan trougao. Solidno oštro.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

CyberianIce

Ma oblaci su ucinili svoje... A ostrina je i mene iznenadila u pitanju je nova kamera Canon Idiot A590IS...
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Ma odlična ideja, jedino da si ubacio i neko drvo ili sličan element...
Svakako pohvalno. Taj 590IS može mnogo lepo za timelapse da posluži danju - škljocaš za animaciju i ne žališ šuter kao kod slr-a  ;D
Evo nečeg mog, nije striktno vezano za astrofotografiju ali biće i toga uskoro, obećavam.

http://www.youtube.com/watch?v=2hsAb3oZ_YY