• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

CyberianIce

Dobra je zamisao hteo sam i Sunset Timelapse da odradim samo jos nisam provalio koliko frejmova je dovoljno i kolika pauza izmedju svakog je optimalna za nekih minut video zapisa. Ima jedan projekt na CHDK (jer i ova kamera radi sa CHDK :D) koji primenjuje promenjivu ekspoziciju kod snimanja zalaska sunca u toj skripti jer je to neophodno kod zalaska sunca - kako sunce pada nize na horizont potrebne su sve duze i duze ekspozicije. Samo nikako da nabavim stabilno eksterno napajanje +5V DC za neko duze zezanje sa tim.
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Yagodinac

Moja razmišljanja:
1) može da se snima u RAW-u na jednu ekspoziciju pa posle da se u PS-u sredi pre/podeksponiranje. To važi za kraće timelapse uglavnom oko samog zalaska. Za duže ekspozicije:
2) pustiš kameru da ona sama meri svetlo za svaki frejm. Po mom iskustvu odstojanja među frejmovima moraju da budu 10-15sec, ali pritom ti trebaš da pritisneš shuter svaki put, da bi canon izmerio svetlo i odredio exp. Da bi eliminisali različnito trajanje onda zakucaš jedno trajanje pa pustiš njega da određuje ISO odnosno blendu (Tv mod na eosima, služi za sport i slične akcije).

Probaćemo.
8)

CyberianIce

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Laci

Evo jedan light od M13 snimljen 28. maja ove godine ovim mojim TS GSO N150/750 i okularom 15mm GL:



i originalna veličina:



Obe su bez obrade jedino kropovane od originala stim da je prva sa smanjenom rezolucijom da bi zvezde ličile na tačke ;D
(podaci u EXIF-u)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

5ja

Odličan M13 Laci, svaka čast! Ali vidim da i ti imaš problema sa ''krofnom'' tj. sa opstrukcijom primarnog ogledala kao i ja.. Jel to normalno kod njutona? Zašto se ona javlja i kako je sprečiti?  ???
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

Predrag

Probao sam da uslikam veliki letnji trougao sa mojim solidno lošim fotoaparatom za ovakve stvari, Samsung-om L110. Mislio sam da će se mnogo lošije videti, a evo kako to izgleda...iz ruke.

Ekspozicija 6s
ISO 800
f/2,8
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Laci

June 10, 2011, 02:54:09 am #1521 Last Edit: June 10, 2011, 03:21:40 am by Laci
Quote from: Predrag on June 10, 2011, 01:00:37 am
Probao sam da uslikam veliki letnji trougao sa mojim solidno lošim fotoaparatom za ovakve stvari, Samsung-om L110. Mislio sam da će se mnogo lošije videti, a evo kako to izgleda...iz ruke.



Lepo :) Biće ti mnogo lakše ako postaviš fotoaparat na neku tvrdu podlogu (stolica, torba...) a pre okidanja ga usmeriš u željenom pravcu :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Laci

Quote from: 5ja on June 10, 2011, 12:13:29 am
Odličan M13 Laci, svaka čast! Ali vidim da i ti imaš problema sa ''krofnom'' tj. sa opstrukcijom primarnog ogledala kao i ja.. Jel to normalno kod njutona? Zašto se ona javlja i kako je sprečiti?  ???


Hvala 5ja :) Nisam baš siguran ali od ovog problema verovatno pati svaki teleskop sa malim F brojem (manjim od F/6) jer sve više dolazi do izražaja zakrivljenost fokalne ravni. Ovo malo glupo zvuči ;D ali se javlja u optici kada dobrano skratiš žižnu daljinu optičkom sistemu. To naročito dolazi do izražaja kada se koriste okulari za mala povećanja kao što su 25mm, 32mm itd na Njutnu 150mm F/5 gde je prsten još svetliji u odnosu na centralni deo vidnog polja. Dobar koma korektor bi sigurno "ispeglao" vidno polje tako da bi ono bilo podjednako svetlo gotovo u celoj ravni.
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Predrag

Quote from: Laci on June 10, 2011, 02:54:09 am
Lepo :) Biće ti mnogo lakše ako postaviš fotoaparat na neku tvrdu podlogu (stolica, torba...) a pre okidanja ga usmeriš u željenom pravcu :)


Znam, tako je bilo, ali opet moraš da ga pridržavaš rukom pa često zvezde budu linije! ;)

Čisto sam hteo da vidim da li se nešto može uraditi ovim aparatom, jer do sada nisam pokušavao sa njim ništa.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sinisa

Tycho i Clavius od juče...Fotoaparat:Nikon Coolpix L4 (drugi nemam) Teleskop:Sykwatcher 114/900 na EQ1 montaži.Okular 10mm+2x barlow.Ako je ova slika lošija,voleo bih da je neko malo bolje obradi.

150/750 EQ3

mravic

Nema tu mnogo obrade. Bolje bi bilo da snimis jedan video zapis, ali ces to tesko uraditi bez nosaca aparata, a onda video zapis obraditi da dobijes fotku.
Cini mi se da ti objektiv aparata nije stojao bas pod pravim uglom naspram okulara pa ti je desni kraj slike ostriji i imas dosta izrazenu hromatsku aberaciju sto verovatno proizlazi bas zbog pomenute greske.
Napravi se jednostavan stadypix, , i resis se pocetnickih muka
Ovako nesto  http://www.telescope-service.com/accessories/start/adaptors.html#DigiklemmeL
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

CyberianIce

Premalen je taj okular... Bolje izbaciti barlow i staviti opticki zum kamere?

http://forum.astronomija.co.rs/oprema/camera-holder-uradi-sam/
Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S

Sinisa

June 10, 2011, 07:43:25 pm #1527 Last Edit: June 10, 2011, 09:06:25 pm by mravic
150/750 EQ3

mravic

Da to je slicno, ali se jako jednostavno napravi kao na prethodnom linku.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Yagodinac

Quote from: 5ja on June 10, 2011, 12:13:29 am
Odličan M13 Laci, svaka čast! Ali vidim da i ti imaš problema sa ''krofnom'' tj. sa opstrukcijom primarnog ogledala kao i ja.. Jel to normalno kod njutona? Zašto se ona javlja i kako je sprečiti?  ???


Nije to toliki problem i lako se reši oduzimanjem veštačkog (ili pravog) flat-frejma u photoshopu.

Quote from: Laci on June 10, 2011, 03:12:34 am
Dobar koma korektor bi sigurno "ispeglao" vidno polje tako da bi ono bilo podjednako svetlo gotovo u celoj ravni.


Koma-korektor koriguje samo komu, kao što mu ime kaže. Za vinjetiranje i centralnu opstrukciju pomažu jedino flat-frejmovi.

ByTheWay, odličan M13! Svako ko je pokušao zna koliko je teško dobiti ovaj rezultat sa ne-dslr aparatima.
Samo tako nastavi  :)