• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Laci

Quote from: Yagodinac on June 11, 2011, 12:53:55 am

Koma-korektor koriguje samo komu, kao što mu ime kaže. Za vinjetiranje i centralnu opstrukciju pomažu jedino flat-frejmovi.

ByTheWay, odličan M13! Svako ko je pokušao zna koliko je teško dobiti ovaj rezultat sa ne-dslr aparatima.
Samo tako nastavi  :)


Hvala za M13 :)

Tako je, koma-korektor koriguje komu (zvezde kao crtice uperene ka centru) i to mu je osnovna uloga. Ako je koma-korektor zaista kvalitetan on ima i ulogu field-flattener-a, odnosno, i izravnava vidno polje a samim tim i razlike u sjaju kako se ide od optičke ose ka rubu vidnog polja :)

Naravno, obavezno primenjivati flat-frejmove :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Predrag

Najbolja amaterska astrofotografija za 2010. godinu. Uskoro se očekuje najbolja i za 2011.godinu.

Više informacija na: http://www.nmm.ac.uk/visit/exhibitions/astronomy-photographer-of-the-year/

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

kostur

ne mogu da provalim da li je ona iznad prava ili ne. Ako je prava neka mi neko kaze gde je uslikana, i kad napunim 60 odlazim tamo da zivim :)
molim laci da skine potpis. Suze mi krecu kad uporedim.
Sky-Watcher 150/750 N
EQ-3 montaza
Okulari Super 25 i 10 mm
Barlow 2x
Trazioc 6x30
Laserski kolimator
Optisan 36050n na fotostalku za posmatranje Sunca ;D
http://astronomija101.wordpress.com/

Yagodinac

June 12, 2011, 05:33:13 pm #1533 Last Edit: June 12, 2011, 05:38:25 pm by Yagodinac
Kako rešiti sekundarnu opstrukciju i vinjetiranje kod newtoniana? Rešenje je flat-frejm. Međutim, ako je neko lenj da snima fletove (ili ne ispadaju dovoljno dobro) (ili softver se nešto buni kao kod mene) moguće je i napraviti prevaru - veštački flat.
Za primer sam upotrebio Lacijev M13, mada generalno može bilo koja fotka (sekundarna opstrukcija se ne vidi u primarnom fokusu ali je ima koliko god hoćete ako se snima preko okulara male žiže):



Nakon što duplirate fotku i na njoj primenite filter>noise>dust&scratches, veličina oko 40; idete na image>adjustment>invert, zatim ujednačite levels (black point tj levi klizač ide udesno do početka brega) i dobijete ovako:



Invertovanu fotku (lažni flat) oduzmete preko image>apply image. Pre toga se sama M13 "obriše" pomoću spot healing brush ili clon, kako kome odgovara. Ako ovo ne uradimo M13 će biti nerealno zatamnjena. Blending ide na multiply. Uporedite rezultat sa početnom fotkom:



Moglo je i agresivnije, ja sam ovde stavio na 80%

Laci

Quote from: Yagodinac on June 12, 2011, 05:33:13 pm
...Uporedite rezultat sa početnom fotkom...


Malko vuče na plavo :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Quote from: Laci on June 12, 2011, 06:59:54 pm
Malko vuče na plavo :)


Hm, pohovana krilca slepog miša sam izostavio - zato vuče na plavo.


Laci

Quote from: Yagodinac on June 12, 2011, 09:15:28 pm

Hm, pohovana krilca slepog miša sam izostavio - zato vuče na plavo.



;D

One noći sam se zaneo snimajući, uglavnom light-ovi sa zvezdanim tragovima :'( a Sony je jednog trenutka rekao "laku noć" kada su baterije presahle :'( ali bi inače snimio i flat-frejmove i pokušao obradu M13 :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Predrag

Malo sam proveravao da li je moguće mojim fotoaparatom nešto snimiti tokom pomračenja Meseca. Evo kako je ispalo:

http://svemir.wordpress.com/2011/06/13/mesec-dva-dana-pre-pomracenja/

"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Sinisa

Blago vama,vi možete da uslikate M13 XD...
150/750 EQ3

Yagodinac

Super, samo neki linkovi ka fotkama ne rade. Bar kod mene ne rade...
Slobodno nagazi malo agresivnije obradu, mislim da tu može još kontrasta da se dobije. To je zato što je tvoj aparat zabezeknut sjajem meseca u f5 teleskopu.

Predrag

Da, znam da je zbog f5. Nisam do sada nešto posebno radio na obradi slika pa tek planiram da učim.
Što se tiče slika, meni na operi neće dve da otvori, a recimo na firefox-u hoće. Nemam pojma zašto, ali poznato je da opera često ima neke bagove.

Videću šta će ispasti kod pomračenja.
"Somewhere, something incredible is waiting to be known." - Carl Sagan

Yagodinac

Malo eksperimentisanja sa Saturnom sinoć.
150/750 + 10mm okular + 2x barlow + canon a560 4x optički:



Na sve to prethodno je dodat malo i digitalni zum, znači ukupno canon 12x (od mogućih 16x). Umesto novih detalja slika je krupnija ali sveobuhvatno detalja ima manje.



Zadnja fotka je zlatna sredina, zum 6x i najduže trajanje klipa (90sec, spram 60 koliko imaju prethodna dva klipa).


digitalex

June 14, 2011, 09:42:09 pm #1542 Last Edit: June 14, 2011, 10:32:45 pm by digitalex
Bravo za Saturn, cika dotkore!
Ja cu i dalje da se hvalim s' mesecem :)
A, evo i linka prema originalnoj slici velicine 5390x5293
http://dl.dropbox.com/u/4612261/Slike/Moon.jpg

mravic

Mesec ti je fantastičan, ali prevelik, treba mi 5 minuta da je otvori...mislim prevelik za forum, ili to moj računar nešto štekće... ::)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

digitalex

Quote from: mravic on June 14, 2011, 10:18:18 pm
Mesec ti je fantastičan, ali prevelik, treba mi 5 minuta da je otvori...mislim prevelik za forum, ili to moj računar nešto štekće... ::)

Hvala Janko na lepim recima.
Ne štekće tvoj racunar. Slika je prevelika i zato je previse sporo otvara forum. Evo, ispravio sam to, i ostavio samo link prema originalnoj velicini.