• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Yagodinac

Ma naravno da treba probati više frejmova, ovo je bilo više-manje isprobavanje objekta. Te večeri sam u suštini izašao da snimam M51 bez mesečine što sam i uradio. Dok se teleskop hladio snimljene su NGC4725 (ova gore) i NGC4565 (ova dole) i služile su, kao što rekoh, da se optika malo adaptira.

http://astroblog-yagodinac.blogspot.com/2011/06/igla-u-plastu-sena.html


5ja

Quote from: Yagodinac on June 24, 2011, 11:52:35 am
Opet vas smaram...
...


Samo nastavi tako da nas smaraš, molim te!  :P

Čoveče, još jednom: svaka ti čast!!! Em su ti odlične fotke, em skoro svaki drugi dan postuješ nove.. Spavaš li ti nekad?  :P
To je prednost kad živiš u manjem mestu, možeš da se organizuješ češće da ideš ''u lov''.. Mi ovde u BG-u dok se organizujemo da zapalimo iz grada.. Pfft, jednom mesečno možda...

Elem, igla ti je fenomenalna, po mom mišljenju ona je jedna od lepših galaksija za slikati..
"Those who study the stars have God for a teacher." -- Tycho Brahe
http://aadtychobrahe.blogspot.com/

gilecais

Vrlo lepo odradjeno doktore. :)

Yagodinac

Quote from: 5ja on June 24, 2011, 09:34:47 pm
To je prednost kad živiš u manjem mestu, možeš da se organizuješ češće da ideš ''u lov''..


Ma kakvi, ovih dana sam na odmoru pa sam stigao par puta da snimam inače sam i ja u stalnoj frci. Inače zadnje tri galaksije su snimljene za jedno veče pa onda izgleda da ja spavam sklupčan pored eq6  ;D
Hvala vam na pohvalama  :)

Laci

Quote from: kocha on June 24, 2011, 02:19:45 pm
To je zarazna sprava....


I više od toga ;) Planetary killer :D Samo napred Dejane i postuj fotke :)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

kruska



m97  tzv kolor tufna u veliki medved , pre neki dan sam lose useverio ali ajde vidi se nebula...
🌠

Jaro


Yagodinac

Hvala Jaro  ;D
Kruska, ok radovi. Primedba (koja važi i za mene): ima trenutno mnogo objekata koji se motaju po zenitu. To treba slikati. Dobije se više detalja, oštriji fokus i manje LP-a.

Npr ovako nešto: galaksija i jato NGC6946 & 6939. Obradu sam baš oštro napucao, vidim da će idući put to trebati mnogo opreznije. Dole je i jedan light od pola minuta bez ikakve obrade, čisto da uporedite. Ukupno 82x30sec ISO1600.




Laci

June 26, 2011, 05:27:03 pm #1583 Last Edit: June 26, 2011, 05:39:02 pm by Laci
Dva letnja M-a od pre neko veče u blizini zenita: M57 i M13. Fotografski pogled kroz okular teleskopa:
TS GSO N150/750 + okular GL 15mm + Sony DSC-H10
Po jedan light ISO800 30sec. Crop & resize.
Poslednja je Arktur kroz Bahtinovu masku.

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Sinisa

WOW m57 naj,ali,Arkturus dvojna?
150/750 EQ3

Yagodinac

Koliko se ja sećam tako i treba da izgleda: zvezda ima tri crtice koje su na podjednakoj udaljenosti i tako se procenjuje fokus. Problem je što se to kod Lacija malo preeskponiralo pa su te tri zvezdice prerasle u jednu veliku razvučenu.
U praksi treba dobiti ovako nešto:

http://www.altairastro.com/public/bhatinov-star-anime-144w.gif

Laci

June 26, 2011, 11:57:28 pm #1586 Last Edit: June 27, 2011, 12:04:56 am by Laci
Quote from: Yagodinac on June 26, 2011, 09:00:43 pm
Problem je što se to kod Lacija malo preeskponiralo pa su te tri zvezdice prerasle u jednu veliku razvučenu.


Bogme sam mu "razvalio" ISO-3200 na 10 sekundi za svaki slučaj ;D Ovo mi je pomoglo da lakše uočim crtice na LCD ekranu fotoaparata. Sledeći put ću probati niže vrednosti ISO i kraće ekspozicije ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Probaj i više ovih kratkih ekspozicija M57, mislim da si na dobrom putu da dobiješ skroz ok snimak. DSS guta i jpegove  ;)

kruska



ponovo m97- sad se vide i tri zvezde u tufni(na slici jerry lodrigeus bilo ih je i vise)
🌠

CyberianIce

Kakve su to nepravilne linije koje se pojavljuju svuda po snimku? Primetio sam to kod dosta tvojih snimaka, verovatno nesto do opreme?

Telescopius
AstroBin
Sky-Watcher 200P | Meade Instruments DS2090 | Tair-3-Phs | Celestron CG-5 | OnStepX | Canon EOS 600D AstroMod | ZWO ASI120MM-S