• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

ASTROFOTOGRAFIJA

Started by vanillasky, January 25, 2005, 12:19:58 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Yagodinac

Naravno, to je svima jasno, samo ako finalni rezultat izađe kao 16-bitni TIF onda s njim možeš neuporedivo više u obradi da postigneš nego kad u Photoshop tresneš jedan jedini 8-bitni JPG. Nevezano za astrofotografiju kad mi zatreba tortura neke slike u PS-u ja je na početku prebacim u 16b mod.

Laci

Yagodinac, kada izvučeš toliki broj frejmova iz cuga, da li je to RAW ili JPEG sa nekim malim stepenom kompresije? Ovo me interesuje zbog toga što je kod mene stepen kompresija čak 1:10 na naj većoj rezoluciji :(
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Uopšte nije reč o tome...
Naravo da je bolje/preciznije/sa manje veštačkog šuma snimati u RAW formatu objekte. Međutim, mislio sam na finalni stack koji se obrađuje - uvek treba insistirati na TIF-u od 16 bita. Čak i DSS po defaultu na kraju finalnu sliku snima kao TIF.

U principu uvek snimam CR2 odnosno canonov RAW, čak i za dnevno fotkanje. Razlog je što mnoge particije moram da podeksponiram da nebo ne bi izgorelo, onda se mnogo toga mora vaditi iz tame - a tu je RAW neuporedivo bolji. Jednom sam se prešao i M31 odradio sve u JPG-u i to nije bilo ni prineti kasnijim pokušajima u RAW formatu.

Laci

Da, kada sam otvarao finalni stack u PhotoShop-u radi resize i kropovanja to je bio fajl u TIF-u od 16 bita po kanalu baš onako kako ga i DSS na kraju isporučujuje. Tek na kraju sam ga pretvorio u verziju pogodnu za Web. Svakako, TIF je taj koji se obrađuje :)

Verovatno imaš memorijsku karticu od bar 16GB, to valja ;)
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Ma jok, imam običnu CF od 4gb i na nju staje oko 3-400 rawova. Meni je to već godinama dovoljno, kad zatreba više - CF su bar jeftine.  ;)


kruska

Quote from: Yagodinac on June 30, 2011, 03:56:16 pm
Meni je to već godinama dovoljno, .  ;)




ovo vec prevazilazi svaku meru, yagodinac se bavi astrofotografijom jos od  sredine proslog zivota ;D
http://kasiopeja.webs.com/
Gran Canarias, and the Great Attractor
[ Img]     [ /Img]

Yagodinac

 :)

"...i kažem ja tako Herschellu, manje pića - više dovršavaj taj katalog..."

Yagodinac

Ajmo na popravni. Prošli put mi se nije svidelo što su zvezde u jatu narasle i što je jednostavno obrada bila previše oštra. Ovog puta ima manje kontrasta u galaksiji ali mislim da je fotka lepša.


Laci

Jeste lepša obrada samo su sada sitnije zvezde (jato) dosta kockastije. Ima neki lek za ovo?
Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Yagodinac

Sad tek vidim... Ima leka - veća rezolucija  ;D
Verovatno je kompresija odigrala svoju ulogu. U prilogu je 100% crop jata gde se vidi da su zvezde okrugle na stacku (nikakva obrada nije rađena, ovako je izašlo iz Irisa). Naravno, nije promašen fokus - u pitanju je koma jer je jato na periferiji vidnog polja.

Vidi se, doduše, nešto drugo: sa leve strane sjajnijih zvezda postoji neka senka. U pitanju je senka dela fokusera koji s te strane ulazi u lumen tubusa. Ovo nije moguće rešiti sem da isečem i skratim fokuser (što bi bilo idiotski jer tako gubim fokus za vizuelno posmatranje). To je takoreći konstrukciona mana većine newtoniana.

Laci

Dobson 355/1650
Dvogled 15X70

Sinisa

Gde se nalazi jato i galaksija?
150/750 EQ3

Yagodinac

Tačno na granici Cefeja i Labuda. Da lupim, jedno 25 stepeni od Vege (najsjajnije zvezde koja ti je trenutno ovog momenta u zenitu) u pravcu severa. Odnosno Severnjače  :)

Jaro

Par snimaka od sinoc ...

Yagodinac

Baš mi se sviđa rezolucija tvog stupa... Fino uočeni detalji, naročito u M57.
U suštini meni je sinoć atmosfera bila katastrofalno nestabilna sa naletima oblaka. Ništa nije bilo za teleskop pa sam upotrebio nešto sa kraćom žižnom daljinom: helios od 58mm. North America nebula, Pelican nebula (usred Atlantika  ;D) i desno zvezda Deneb.
32x30sec, ISO1600, f4, Iris, PS: