• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Drejkova jednacina

Started by ARider, January 11, 2008, 09:32:10 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

burga

Човек је само покушао да нам укаже на све непознате које одређују број комуницирајућих цивилизација. Ништа више и ништа мање. Није покушао да одреди ни једну од ових варијабли, само је покушао да изађе из домена опскурног (,,не знамо ништа о другим цивилизацијама у галаксији") у домен конкретно непознатог (,,не знамо то, то, то и то").

r2d2

Da, trazio je  cinioce koji bi mogle da uticu i napravio jednu vrstu potencijalne verovanoce. Slazem se da to nisu cvrste cinjenice. Ali  daju dobar uvid sta bi moglo da bude!
   Mada mi bas i nemamo neku formulu kako mi se cini sa kojom nepogresivo znamo o  duzini trajanja pojedih civlizacija kod nas. Mislim na Egipatsko, Grcko Rimsko itd. Previse smo kratko tu na Zemljici uzimajuci u obzir 4 milijarde godina. Mozda se Drejkovom jednacinom jednom posluzi i Hari Seldon ko zna... :)
 

stameni

Quote from: burga on February 19, 2008, 11:41:27 pm
Човек је само покушао да нам укаже на све непознате које одређују број комуницирајућих цивилизација.


Lepo rečeno.

BTW, moj "prvi kontakt" sa jednačinom desio se ne samo pre nego što sam imao predstavu o tome šta je verovatnoća, nego i pre nego što sam znao kako se množe brojevi iz segmenta [0, 1]. Naravno da me je zbunjivalo kako se to ti činioci množe, a "desna strana jednačine" postaje sve veća umesto sve manja :)