• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

cetvrta dimenzija

Started by luna, January 31, 2005, 12:20:41 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

luna

 Ajnstajn je zakljucio da je svemir trodimenzionalan zakrivljen u cetvrtoj dimenziji.Provela sam bog zna koliko vremena zamisljajuci tu cetvrtu dimenziju i zanima me kakvo je vase vidjenje iste! Ja mislim da su crne rupe u cetvrtoj dimenziji.

Miranda

 Nazalost nezamislivo..... :(  

Dule_smor

 Zamislite bica koja egzistiraju u dve dimenzije, kako bi oni zamislili trecu:).

luna

 O tome sam i ja razmisljala i cini mi se da dvodimenzionalna bica vide nas isto kao i sebe ,jer oni vide samo dimenzije koje i oni imaju, a mi nismo u mogucnosti da vidimo njih.To znaci da bi mi trebali da vidimo cetvorodimenzionalna bica ili objekte ali nam izgledaju kao da su trodimenzionalni stim sto bi zakoni koji u njima vladaju bili verovatno drugaciji.zato mi je palo na pamet da su crne rupe u cetvrtoj dimenziji.

NShappy

 Pa nije bas da bi nas videli. Dvodimenzionalna bica bi od nas videla samo donju povrsinu stopala, onu koja stoji na njihovoj ravni a i to samoo ako bi stajali u njihovoj ravni. A nesto iznad tih stopala ne bi mogli ni da zamisle.

A opet,  mi bi njih lepo videli posmatrjuci ih odgore, normalno na njihovu ravan.

Ako bi npr. na njihov svet spustili kocku, oni bi je videli samo kao kvadrat tj. videli bi samo jednu stranu kocke i to onu koja lezi u njihovom svetu. Jos gore, ako bi tu kocku spustili da stoji na jednom cosku, oni bi je videli samo kao tacku.

luna

 Pa to sam i rekla,oni vide one dimenzije koje i oni sami imajuDrugo je pitanje koje to oni dimenzije imaju.Zasto mislis da su to duzina i sirina?

AstroTeta

 Ako natrapamo na dvodimenzionalce...nekako je jasno šta bi ko vidio...al' kako bi se oni vidjeli medjusobno?...to mene muči. :D ..recimo da imaju neki oblik u dvije dimenzije...
pa da to bude ko kvadrat upisan u kružnicu...tad bi se onako pravo sreli.. kružnica bi bila u prednosti da ga sagleda u cjelosti,a kvadrat bi valjda gledao sam u sebe...ili bi vidio već sebe...da ne kažem gdje... :D  

AstroTeta :D  

marino

QUOTE (NShappy @ 2. Feb. 2005., 07:19)
posmatrjuci ih odgore [/quote]
evo jedne meni jako drage fotke..njome zapocinje nastava astronomije u osnovnim skolama kanfanar i zminj gdje radim kao voditej programa;
m
Vidulini Observatory

marino

 ..a ovom slikicom zavrsavamo skolsku godinu..
m
Vidulini Observatory

marino

 imam dojam da je vecini populacije problem i razumijevanje dimenzionalnosti u kojima zivimo..orava je hrabrost i razmisljati drugacije..a nazalost mogu reci kako su skole odlicni "zaglupljivaci" ucenika, u osmom razredu na prste jedne ruke mogu se izbrojati oni koji imaju hrabrosti/zelje proviriti kroz onaj prozorcic, svega nekoliko od njih moze stati na vrh brijega i shvatiti - "plavu tocku u beskraju"..
m
Vidulini Observatory

Rufushi

 Sjajna prica Luno! Odlicno si rekla. To je tako mocno. Pricati o 'prostornim' dimenzijama je suvise fantasticno. Ali da se jednom opaza sve pljosnato a onda trodimenzionalno to ima moc. :-))

Sich

 
hm, marino.
interesuje me zasto si se odlucio da tom slikom zapocinjes nastavu. sta je to sto mislis da ispunjava??

kad smo kod te tematike, vredi skrenuti paznju i na logo konferencije istrazivackih radova u petnici. inace slika preuzeta iz stripa albina michela



nazalost nemam je u vecoj rezoluciji, i naravno popratni text nije iz stripa:)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

Sich

 inace zavrsna slika je sasvim na mestu i veoma lici na onu sliku iz srednjeg veka kada covek je dosao do kraja sveta, pokusava da proviri sta je iza, a tamo vidi neke deus ex machines
nisam znao da si ti nastavnik u osnovnoj skoli

inace nase obrazovanje se i meni cini jako losim.
ne znam kako je u hrvatskoj, ali kod nas i dalje postoji neko cudno misljenje kako je nase skolovanje teze od ostalih i da su nasi djaci najpametniji i kad odu u inotranstvu da svi dobro prodju itd., itd...
i citam u novinama neka asocijacija u 47 zemalj evrope i blize okoline oragnizovala neke testove da se proceni znanje ucenika u osmom razredu. iz matematike srbija je nesto bolja od proseka i zauzela je oko dvadesetog mesta (oko sredine) a iz prirodnih nauka je ispod proseka i zauzela je oko tridesetog
toliko o tom teskom i dobrom obrazovanju
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

marino

 hmm,
zasto bas te dvije slike?
eto mojeg objasnjenja;

prva slika/pocetak godine za nove polaznike astronomije, oni ne razumiju sto slika znaci, oni koji nastavljaju astro od lani/predlani, znaju sto ona predstavlja - slika predstavlja svakoga od njih ponaosob, sa otvorenim pogledom na svijet iz svemirske perspektive (ako kojim slucajem netko od novih polaznika skuzi sliku, taj je "pravi"

druga slika/kraj godine
svima je jasno da su godinama zivjeli i radili u okruzju (skola, sredina) koje se svim silama trudilo da od njih napravi suvremene robove, oni koji su ostali imali su hrabrosti, snage (i podrske sa nase strane!) da se uspnu stepenicama hrabro pogledaju sto ima - VANI,

tada nekolicini njih stvari postaju jasnije, odjednom se otvaraju novi vidici, to je njihovo prokletstvo i dar koji ce ih otada pratiti citavog zivota

moj je cilj pronaci takove i pomoci im stati na noge..

ok?
m
Vidulini Observatory

Sich

 zar ne bi trebalo obrnuti redosled prikazivanja slika?:)
a ne svidja mi se taj vrh, ipak treba biti skromn i znati da niko nikad nije dosao na sam vrh. filozofiram, a?:)
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter