• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvi pogled !

Started by Djole, January 21, 2008, 03:42:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Pa ako ti Celestia ili Stellarium (po)kažu da je to to onda je to to, ne sumnjaj u svoj teleskop on je sigurno mnogooo bolji od onoga koji je koristio Galilej ili Njutn ili njihovi savremenici ;)
No zato sam ti i ubacio Berijev sajt naočito onaj drugi link, eto primera radi ja sam to prošao sa običnim dvogledom, OK mislim na Uranogeometriju I, drugi deo je ipak za nešto veće ali verovatno može sa tvojim teleskopom ako ne iz grada onda sa nekog tamnog mesta...
BTW nemoj samo tražiti ono što se lako vidi sa tvojom spravom probaj da nadješ i ono teže pa i ono što ne bi trebalo da može sa se vidi ... imaš  na formu  link do teksta o tome kako je čovek video Heršel 400 listu telskopčićem od 55m prečnika (OK znam da sam dosadan ali to je ipak samo malo veći prečnik od mog dvogleda ;) ) a to je lista poprilično bledih objekata .... Dakle samo napred i slobodno veruj da si video ono što vidiš ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Djole

Quote from: sale11472 on February 04, 2008, 05:47:09 pm
Pa ako ti Celestia ili Stellarium (po)kažu da je to to onda je to to, ne sumnjaj u svoj teleskop on je sigurno mnogooo bolji od onoga koji je koristio Galilej ili Njutn ili njihovi savremenici ;)
No zato sam ti i ubacio Berijev sajt naočito onaj drugi link, eto primera radi ja sam to prošao sa običnim dvogledom, OK mislim na Uranogeometriju I, drugi deo je ipak za nešto veće ali verovatno može sa tvojim teleskopom ako ne iz grada onda sa nekog tamnog mesta...
BTW nemoj samo tražiti ono što se lako vidi sa tvojom spravom probaj da nadješ i ono teže pa i ono što ne bi trebalo da može sa se vidi ... imaš  na formu  link do teksta o tome kako je čovek video Heršel 400 listu telskopčićem od 55m prečnika (OK znam da sam dosadan ali to je ipak samo malo veći prečnik od mog dvogleda ;) ) a to je lista poprilično bledih objekata .... Dakle samo napred i slobodno veruj da si video ono što vidiš ;D


ok... ``VEROVACU DA SAM VIDEO ONO STO VIDIM`` (ovo je za super za majicu) :) :)
pozdrav sale !!
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

 ;D ;D ;D
Ej i ne zaboravi da nam saopštiš šta si video ;)
Naravno majcu očekujem da vidimo na Letenki ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

abrasax

Ako imas java telefon onda je program StarChart odlican za tebe. Ima sve M-ove, planete, po koji ngc, i zvezde do 6-te magnitude.
https://sourceforge.net/project/showfiles.php?group_id=175245

NASA

jeste odlican ali nema night vision?

Djole

sinoc sam ponovo osmatrao Saturn (omiljeni cilj ovih dana) jer je vreme bilo katastrofa
i samo sam to mogao pristojno da vidim...koristio sam 2x barllow i okular h12mm,
da li sam utripovao ali nesto mi je Saturn bio u boji..malo crvenkast..pa za trenutak zelekast..
ima li to veze sa atmosferom?
nisam uspeo da vidim nijedan satelit..i sledeci cilj mi je Orionova maglina...nadam joj se ovih dana...
primecujem je golim okom ali imam problem da je nadjem u teleskopu..
(tako mi i treba kad sam preskocio fazu sa dvogledom !!!)
eto toliko...
e..jos jedno pitanje: postoje li neke vezbe (bez smeha molim) za oci...posto mi se oko brzo umara
prilikom gledanja (oko 5 min) ili je sve stvar navikavanja?
pozdrav :)
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sashastar

Moraju oci da ti se prilagode na mrak.
Mozda cak i koristiti neke crne naocare za brze prilogadavanje zenica ociju.
Taman dok se i teleskop prilagodi temperaturi.


sale11472

Mislim da Djole nije mislio na adaptaciju na mrak.
Probaj da se manje naprežeš dok gledaš, videćeš više, probaj da progooglaš (ili ako već jesi uvežbaj dobro tehniku) malo termin "averted vision"  ;) nije intuitivno ali je efikasno.

@NASA:
Mobilestracharts definitivno i sasvim sigurno ima nightvision mod (preference/Color theme/ pa odabereš Red) jedino što danas  telefoni koriste mahom plave diode za osvetljenje tastature ali lemilica, crvene diodice i...  ;D
naravno da mi ne pada na pamet da to radim na svom telefonu ;D ;D za sada  ;) ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

ja imam takav telefon,svetli na sve strane >:( >:(

sale11472

pa uvi ga u crvenu foliju  ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Djole

Quote from: sale11472 on February 06, 2008, 11:13:59 pm
Mislim da Djole nije mislio na adaptaciju na mrak.
Probaj da se manje naprežeš dok gledaš, videćeš više, probaj da progooglaš (ili ako već jesi uvežbaj dobro tehniku) malo termin "averted vision"  ;) nije intuitivno ali je efikasno.

nije adaptacija..teleskop izbacim napolje jedno pola sata(reflektor)...pa onda ja izadjem i sednem u stolicu
jos 15 tak minuta..gledam u nebo i preslisavam se sazvedja i sta sve tu mogu da vidim i nazalost za sada je to samo Saturn zbog oblaka koji su saznali da sam kupio teleskop pa se ne micu 10 dana iznad Cacka...
mislim da ipak treba malo da se naviknem da gledam kroz okular...
videcu..ovo je tek pocetak...
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Pa kao što rekoh probaj da se ne naprežeš da vidiš više, odnosno ako želiš da vidiš "više" gledaj sa strane (averted vision) i naravno iznesi teleskop i ranije ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

evo sad sam procitao temu:sto ne organizujemo chat-i vidim ovde da je potpuni off-topic,e sad da li moze Sasa ili ko vec da izabere 3 moderatora za po nekoliko diskusija...
ali neko ko ima dosta vremena-ko je dosta na netu,i ko se stvarno interesuje za neku od tih oblasti :D

ja odmah predlazem sashastar-a i Sale11472 za astronomske diskusije i casopis Astronomija diskusiju.
dalje ne znam ko hoce i ko moze,i da li se Glavni slaze stime?

sashastar

Mene ne spominji jer bi zakljucao pola foruma i ............................ >:(

I nastavite o ovoj temi kako treba

sale11472

IMO u ovoj konkretnoj temi i nema nekog preteranog Off-a ipak pričamoo stvarima koje su korisne pri počecima u posmatranju, šta ti konkretno smeta?
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D