• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvi pogled !

Started by Djole, January 21, 2008, 03:42:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Djole

..i ja ne vidim sta je ovde off topic...
kada nesto novo (za mene) ugledam ja to napisem.. i trazim poneki savet..
ali ne vidim da se prica nesto razvodnjava ili uzima drugi tok...
pozdrav :)
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

mravic

Ovde nama off topika. Pa sav razgovor ide u vezi promatranja i iskustava. Samo pisite iskustva sa posmatranja..
Ja sam inace sinoc isprobao svoj novi teleskop. Nazalost bilo je poprilicno oblacno i jedva se videla koja zvezdica. Nisam mogao da odolim pa kad je Mars provirio odmah sam ga ulovio. Najpre sa 32mm okularom, onda sam probao sa 2 incnim 26mm, sledeci je bio 6mm sirokougaoni. To je bilo vec 166 puta. Nije mi to bilo dosta pa sam jos utakao i barlow 2x. To je uduplalo povecanje za 2x i to na 333 puta. Mars je lelujao, i bez detalja. Pa nije ni cudo, kroz oblake. Najbitnije mi je da je optika savrsena. Bice i vedrih noci pa cu ponoviti izvestaj.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Djole

..danas od 18h pa do 19h posmatrao sam Mesec na zapadu i odusevio sam se detaljima na terminatoru...
najvise sam se zadrzao na  3 kratera Theophilus,Cyrillus i Catharina.Detalji su bili savrseni,mada s vremena na vreme
bi se slika pogorsala..verovatno zbog atmosfere..a posmatrao sam sa optisanom70076 i okularima h20 i h12..
posle sam bacio pogled  ka Orionu sa nadom da cu uspeti da vidim cuvenu M42 maglinu...posmatram iz svog dvorista
gde je veliki LP i u teleskopu sam uspeo da vidim najsjajnije zvezde,ali samu maglinu ne....mada mi se cini da je vidim golim okom...ako se malo sredi vreme probacu da odem van grada pa cu onda da bacim pogled...
...i dalje uzivam u Saturnu i preksinoc oko 22h uspeo sam da primetim i Titan....vrlo mala tackica sa leve strane (u teleskopu)....
eto toliko......pozdrav :) :)
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Ufff M42 iz BG LP-a je divan objekat za vežbanje Averted Visiona, naime ja je kroz moj dvogled bes problema nađem a onda se sva magličastost (da ne kažem nebuloznost ;D ) izgubi pa mogu da je vratim samo pomoću AV. To bi bio savet i tebi dakle staviš okular sa navećim brojem (najmanjim povećanjem) i gledaš malo pored same magline i odmah iskoči, imam utisak da je to što se lako vidi i čini dobrim objektom za demonstraciju i uvežbavanje Averted Visiona-a....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Djole

Quote from: sale11472 on February 12, 2008, 07:51:41 pm
Ufff M42 iz BG LP-a je divan objekat za vežbanje Averted Visiona, naime ja je kroz moj dvogled bes problema nađem a onda se sva magličastost (da ne kažem nebuloznost ;D ) izgubi pa mogu da je vratim samo pomoću AV. To bi bio savet i tebi dakle staviš okular sa navećim brojem (najmanjim povećanjem) i gledaš malo pored same magline i odmah iskoči, imam utisak da je to što se lako vidi i čini dobrim objektom za demonstraciju i uvežbavanje Averted Visiona-a....


..a...da..nisam napisao..probao sam i to ali nikako da naviknem oko da gleda pored..
jedno pitanje: da postavim objekat u sredinu pa da onda ja gledam u levo ili desno....ili da objekat postavim sa strane
a ja da gledam napr. u sredinu ?

znas sta sam jos primetio: kad namestim teleskop tako da mi objekat koji posmatram polako ulazi u vidno polje
cini mi se da detaljnije vidim a i osecaj je nekako bolji (zivlji),bas dobijem onaj pravi osecaj kretanja...
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Pavdu

Quote from: Djole on February 12, 2008, 07:39:24 pm
..danas od 18h pa do 19h posmatrao sam Mesec na zapadu i odusevio sam se detaljima na terminatoru...
najvise sam se zadrzao na  3 kratera Theophilus,Cyrillus i Catharina.Detalji su bili savrseni,mada s vremena na vreme
bi se slika pogorsala..verovatno zbog atmosfere..a posmatrao sam sa optisanom70076 i okularima h20 i h12..
posle sam bacio pogled  ka Orionu sa nadom da cu uspeti da vidim cuvenu M42 maglinu...posmatram iz svog dvorista
gde je veliki LP i u teleskopu sam uspeo da vidim najsjajnije zvezde,ali samu maglinu ne....mada mi se cini da je vidim golim okom...ako se malo sredi vreme probacu da odem van grada pa cu onda da bacim pogled...
...i dalje uzivam u Saturnu i preksinoc oko 22h uspeo sam da primetim i Titan....vrlo mala tackica sa leve strane (u teleskopu)....
eto toliko......pozdrav :) :)


Što to nisi pokušao skicirati?
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Djole



Što to nisi pokušao skicirati?
[/quote]
..nije mi palo na pamet....jos nisam nabavio lampu sa crvenom svetloscu...
koliko pomaze i cemu sluzi skiciranje? (pogotovu ako nemam veze sa crtanjem  :))
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Pavdu

Quote from: Djole on February 12, 2008, 09:11:40 pm


Što to nisi pokušao skicirati?

..nije mi palo na pamet....jos nisam nabavio lampu sa crvenom svetloscu...
koliko pomaze i cemu sluzi skiciranje? (pogotovu ako nemam veze sa crtanjem  :))
[/quote]

Pa, eto, malo treniraš oko, malo treniraš crtanje, razonoda je super, malo treniraš pronalaženje raznih objekata na nebu, upoznaješ površinu Meseca i kasnije lako možeš da je reprodukuješ i da u potpunom mraku, ili kad je oblačno, vidiš Mesec onakav kakav je u stvarnosti... I tako...  ;)
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

sale11472

Heh evo ja večeraske baš probah da pogledam kako se vidi M42 kroz gadan LP naime iz prednjeg dela mog dvorišta koji je osvetljen direktnim svetlom ulične rasvete plus komšijinom fabrikom itd ne mogu da zamislim gore mesto za posmatranje bilo čega (u stvari mogu, centar Marakane sa upaljenim svim reflektorima)...
I šta da kažem Orion je bio toliko nisko da se Rigel jedva nazirao u narandžastoj izmaglici koja visi iznad beograda ali se maglina videla kroz dvogled i direkt i averted metodom...U bilo kakvom teleskopu mora da može da se vidi. Nego kako je tvoj teleskop f9 samo nastavi da uživaš u Saturnu ali ga okreni i prema nekom globularnom npr M3 ili ako ti ne smeta da čekaš celu noć ka M13 i naravno otvorenim u Aurigi  M36, M37, M38 i M35 u Blizancima....
Štos e lampe sa crvenom svetlošću tiče to je bar lako uzmeš običnu lampu i na nju staviš crvenu foliju, po nekom mom isprobavanju najbolja je ona koja se koristi za razdvajanje listova u registratoru, em je crvena em je "mlečna" pa daje lepo difuzno crveno svetlo, Što se skiciranja tiče pa to je super stvar eno ja sam u Astro clubu postavio temu o dve knjige pa skini onu drugu jeste da je pozamašan fajl ali vredi ako ti ne smeta engleski inače jedan od autora je Deremi Perez koji ima fenomenalne skice pa možeš, mnog oboljenego sa fotografija, da vidiš kako stvari stvarno izgledaju kroz teleskop evo ga linkhttp://www.perezmedia.net/beltofvenus/archives/000433.html samo nemoj da se razočaraš čovek je ekstra umetnik a ima i OK tutoriale
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Pa ti Sale znas te M-ove bolje od mene. Nemoj da se na pojavis na Maratonu kao ucesnik. Ima da budes barem treci. ;)
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Djole

Quote from: sale11472 on February 13, 2008, 03:25:18 am
Heh evo ja večeraske baš probah da pogledam kako se vidi M42 kroz gadan LP naime iz prednjeg dela mog dvorišta koji je osvetljen direktnim svetlom ulične rasvete plus komšijinom fabrikom itd ne mogu da zamislim gore mesto za posmatranje bilo čega (u stvari mogu, centar Marakane sa upaljenim svim reflektorima)...
I šta da kažem Orion je bio toliko nisko da se Rigel jedva nazirao u narandžastoj izmaglici koja visi iznad beograda ali se maglina videla kroz dvogled i direkt i averted metodom...U bilo kakvom teleskopu mora da može da se vidi. Nego kako je tvoj teleskop f9 samo nastavi da uživaš u Saturnu ali ga okreni i prema nekom globularnom npr M3 ili ako ti ne smeta da čekaš celu noć ka M13 i naravno otvorenim u Aurigi  M36, M37, M38 i M35 u Blizancima....
Štos e lampe sa crvenom svetlošću tiče to je bar lako uzmeš običnu lampu i na nju staviš crvenu foliju, po nekom mom isprobavanju najbolja je ona koja se koristi za razdvajanje listova u registratoru, em je crvena em je "mlečna" pa daje lepo difuzno crveno svetlo, Što se skiciranja tiče pa to je super stvar eno ja sam u Astro clubu postavio temu o dve knjige pa skini onu drugu jeste da je pozamašan fajl ali vredi ako ti ne smeta engleski inače jedan od autora je Deremi Perez koji ima fenomenalne skice pa možeš, mnog oboljenego sa fotografija, da vidiš kako stvari stvarno izgledaju kroz teleskop evo ga linkhttp://www.perezmedia.net/beltofvenus/archives/000433.html samo nemoj da se razočaraš čovek je ekstra umetnik a ima i OK tutoriale


hvala sale ..skidam...
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Quote from: mravic on February 13, 2008, 07:26:15 am
Pa ti Sale znas te M-ove bolje od mene. Nemoj da se na pojavis na Maratonu kao ucesnik. Ima da budes barem treci. ;)


Iskreno znam nekih desetak dvadesetak koji su interesantni u dvogledu pa ih stalno posmatram mada ima još dosta onih koje nisam video pa mi treba malo treninga. Što se maratona tiče pa planiram da dođem i to ko takmičar, to sam i javno ovde napisao mada definitivno ne sa "frankeštajnom" već sa naslednikom koji je još u planovima ali treba da bude nešto kao  Burgessov Tiny Titan http://www.burgessoptical.com/Mounts/TinyTitanII.html
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Quote from: mravic on February 07, 2008, 10:03:27 pm
Nije mi to bilo dosta pa sam jos utakao i barlow 2x. To je uduplalo povecanje za 2x i to na 333 puta. Mars je lelujao, i bez detalja. Pa nije ni cudo, kroz oblake. Najbitnije mi je da je optika savrsena. Bice i vedrih noci pa cu ponoviti izvestaj.


Što se tiče optike, ja sam bio dignuo paniku kad sam vidio kako je loš star test mog Pentaxa 105 SDP..i još kad sam vidio plavi rub oko Mjeseca..aaajmeeeee! Ali na kraju sam shvatio da je svemu tome bila kriva atmosfera! Baš sam jučer gledao Mjesec i nije bilo nikakvog plavog ruba, tj. kromatske aberacije, baš kako i priliči pravom apokromatu (atmosfera je bila mirna i detalji su se fantastično vidjeli)..a star test je bio drugačiji svaki put kada sam promatrao u drugačijim uvjetima. Čak štoviše, jednom sam uspoređivao star test na P105 i P75 jer me skoro uhvatio infarkt kako je loše izgledalo u P105 - a nakon toga je i P75 pokazao potpuno istu "grešku".

Dakle, ovo je samo malo upozorenje prilikom testiranja optike - atmosfera treba biti jaaako dobra da bi se mogla napraviti poštena evaluacija optike.

mravic

Ja daans malo testirao Voyagera. Stigao mi je i mnogo sam odusevljen sa onime sto sam video.  Kao prvo taj zoom okular, nisam ni mislio da tako dobro radi, pise na njemu povecanje 25 pa sve do 75.  Ima jedan tockic za izostravanje slike i lako se izostrava.
Jedino sto mi se na prvi pogled nije svidelo a to je dosta usko vidno polje. Ma nije ono tako usko vec sam ja navikao na sirokougaone okulare i kratkofokusne teleskope gde gledas kao u bunar.
Sada pre petnaest minuta sam gledao mesec, prvo na 25 a onda i vise puta. Slika je savrsena i na maksimalnom povecanju. Da ne poverujes kako se vidi sa 70mm promera.
On je mali, moze u ruku da stane, moju. Ali je nemoguce gledati bez stativa jer ima okular pod uglom od 45 stepeni i jako je tesko naciljati objekat iz ruke.
Naravno Orionova maglina je pala, pa Mars, pa Saturn. Ja sam mislio da cu jedva da razaznam Saturn kad ono, slika skroz ostra na 75 puta. Vidi se lepo prsten i odvoji lepo od diska. Kao na pravom teleskopu. I jos jedno lepo iznenadjenje, slika nije okrenuta tako da je idealan za posmatranje komsinica. Moracu sutra da vidim sta mi se desava u komsiluku.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NASA

Quote from: mravic on February 07, 2008, 10:03:27 pm
Ovde nama off topika. Pa sav razgovor ide u vezi promatranja i iskustava. Samo pisite iskustva sa posmatranja..
Ja sam inace sinoc isprobao svoj novi teleskop.


koji teleskop? ???