• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvi pogled !

Started by Djole, January 21, 2008, 03:42:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

mravic

Ovo sto me pitas je teleskop koji sam ja pravio od 180mm precnika ogledala, ali sam veceras isprobavao jedan mali voyager ali i jedan skywatcher 150/750 ali o ovom drugom nisam nista pisao, moram jos malo da ga pretresem pa cete cuti izvestaj. Onako iz prve ruke, savrseno.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

Quote from: Bobo on February 13, 2008, 05:31:11 pm

Što se tiče optike, ja sam bio dignuo paniku kad sam vidio kako je loš star test mog Pentaxa 105 SDP..i još kad sam vidio plavi rub oko Mjeseca..aaajmeeeee! .....


Crni Bobo pa ti očigledno čitaš pogrešne stvari na Internetu, ;) naročito na CloudyNights forumu, evo jednog teksta http://www.cloudynights.com/item.php?item_id=1496 baš odatle koji ja redovno pročitam kad počnem da razmišljam o dostupnosti kvalitetne optike a toplo ga preporučujem svima bez obzira na nivo iskustva i opreme....

Što se kvaliteta tvoje optike tiče pa bolje pogledaj svoje astrofotke i onda ponavljaj mantru "Ako na optici piše Pentax to je savršenstvo i bolje nema" pa nek se Al nagler ljuti kolko mu volja ;D ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

citam taj tekst-koliko me iznervirao ovaj Steve! ;D ;D

Djole

evo ovako...
imao sam srecu pa sam veceras od ortaka nabavio dvogled...
Rus..TENTO BPC 7X35....pobegao malo van grada i odusevio se...
prvi put sam lepo video M42, Saturn ( mnogo su mi drhtale ruke ali sam ipak primetio prsten),
Plejade (u mom Optisanu nisu ni blizu ovako lepe) onda Hijade u sazvezdju Bika,pa pokusao da vidim  M36 i M38
ali bez uspeha....i konacno Andromeda,vrlo vrlo bled oblacak.....i onda sam zazalio sto nisam poneo teleskop..
mozda bih je bolje video
nisam znao gde pre da pogledam..ali sazvezdje Bika mi je ostavilo najjaci utisak ..
malo sam se i preslisao gde se koje sazvezdje nalazi (kao i svako vece ``uciti uciti  i samo uciti``)
steta sto je sve bilo na brzinu (oko pola sata)......
dvogled ostaje u mom posedu jos neko vreme pa cu probati da nadjem i neke eMove koje veceras nisam uspeo...pa cu kucati o tome...
aj sad..pozdrav ! ;)
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Quote from: Djole on February 25, 2008, 08:49:25 pm
evo ovako...
imao sam srecu pa sam veceras od ortaka nabavio dvogled...
Rus..TENTO BPC 7X35....pobegao malo van grada i odusevio se...
prvi put sam lepo video M42, Saturn ( mnogo su mi drhtale ruke ali sam ipak primetio prsten),
Plejade (u mom Optisanu nisu ni blizu ovako lepe) onda Hijade u sazvezdju Bika,pa pokusao da vidim  M36 i M38


Lepo lepo ;D
Nego si siguran da si baš video prsten Saturna, mislim ja ga na 10x50 vidim kao čudnu malo izduženu zvezdu i to je to (da ne znam u šta gledam fokusirao bih do besvesti i psovao komu na sva usta)

Što se Plejada (tj M45) i Hijada tiče(dodaj tom društvu obavezno i M44 u Raku) one ni u jednom teleskopu  neće izgledati tako dobro kao u dvogledu, naročito u nekom od 100mm ;D doduše Hijade  su prava stvar za 7x50 ili 10x50 pošto zauzmu skoro celo vidno polje ima još takvih stvarčica (mahom se radi o asterizmima)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Djole


Lepo lepo ;D
Nego si siguran da si baš video prsten Saturna, mislim ja ga na 10x50 vidim kao čudnu malo izduženu zvezdu i to je to (da ne znam u šta gledam fokusirao bih do besvesti i psovao komu na sva usta)

..da..da.. u pravu si..video sam ga nesto izduzenog,pa posto sam znao sta gledam to sam sebi uracunao kao da sam video prsten (nemam stalak pa mi drhtale ruke pa sam izduzenost tome pripisivao)
:-[
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Eh pa za 7x35 ti stalak i nije neophodan samo nije zgoreg znati kako da držiš dvogled nije baš to samo  zgrabi ga i uperi u nebo..... Evo šta o tome kaže Stiven Tonkin autor knjige "Binocular Astronomy"
http://www.astunit.com/tonkinsastro/binoculars/binhold.htm

A Saturn gađaj svojim teleskopom on će ti sigurno pokazati prstenove.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Quote from: sale11472 on February 13, 2008, 09:58:02 pm
Što se kvaliteta tvoje optike tiče pa bolje pogledaj svoje astrofotke i onda ponavljaj mantru "Ako na optici piše Pentax to je savršenstvo i bolje nema" pa nek se Al nagler ljuti kolko mu volja ;D ;D


Malo kasnim sa odgovorom..šta jest jest, Pentax je blizu savršenstvu. Toliko dobro može izoštriti da sam otkrio jednu drugu grešku - dvostruke zvijezde na astrofotografijama uzrokovane naopačke postavljenim zamjenskim filterom na mom Canonu 20D!

sale11472

Quote from: Bobo on February 26, 2008, 07:05:12 am
..... mom Canonu 20D!


Kažem ja Pentax je majka ;) A uz to imaš dostupan i dobar skener.........
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Bobo

Quote from: sale11472 on February 26, 2008, 03:06:07 pm
Quote from: Bobo on February 26, 2008, 07:05:12 am
..... mom Canonu 20D!


Kažem ja Pentax je majka ;) A uz to imaš dostupan i dobar skener.........


Hmm, Canon 20D je digitalac ;) A skener, jest dobar, ali nije baš najbolji za astrofotografiju :(

Djole

Quote from: sale11472 on February 26, 2008, 01:50:16 am
Eh pa za 7x35 ti stalak i nije neophodan samo nije zgoreg znati kako da držiš dvogled nije baš to samo  zgrabi ga i uperi u nebo..... Evo šta o tome kaže Stiven Tonkin autor knjige "Binocular Astronomy"
http://www.astunit.com/tonkinsastro/binoculars/binhold.htm

.brate..pa i ovo je nauka :) :) :)
veceras cu da testiram...
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Djole

evo mali izvestaj za veceras:
poceo sam kao i obicno  sa Saturnom, izgledao je odlicno u 2x barlow i h12 te sam pokusao da to uhvatim
i mojim digitalcem (nabavio sam i stalak ) ali bezuspesno...Pre 15tak dana sam ga usnimio  u video formatu (preko digitalca) i pustao sam prijateljima...bilo je ono:nisam znao da se Jupiter ovako brzo krece ;D...nisam zeleo nista da objasnjavam..neka ih jos malo... ;D
onda sam po Saletovoj preporuci malo proucio Uranogeometriju i veceras je pao i M44....pored Castorove noge sam nasao i M35...
popeo se na komsijsko stepeniste da pogledam Plejade poslednji put za veceras i spremao sam se da napadnem Kocijasa i njegove M-ove i onda kao po dogovoru komsije popalise svetla (zajednicko dvoriste)...svi veceraju u isto vreme >:( >:(......i sad polu slep dodjoh da kucam....
M44 M35 I Plejade sam posmatrao kroz dvogled  (respect Sale 11472) ;D

pozdrav....
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Pa vidi vako M44 i M45 definitivno buđavo izgledaju u teleskopu, za njih je dvogled majka, ima još takvih objekata, naročito ima interesantnih par asterizama a i nisu svi u Mesijeovom katalogu, za dvogledaše je posebno zgodno da obrate pažnju na objekte koji u nazivu imaju "Mel" to je skraćenica od Mellote (malo poznatog kataloga otvorenih skupova) npr Mel 20 je prilično lep objekat u dvogledu a malo ljudi upšte zna šta je to, radi se o skupu oko alfe Perseja tj Mirfaka ....Kad nemaš teleskop onda naiđeš na razne egzotične stvari ;)

Ove 30-tice u Kočijašu i Blizancima si ladno mogao da gledaš teleskopom jesu u pitanju otvoreni skupovi ali i prilično su sitni pa im odgovara malo jače povećanje inače dobar cilj za tvoj teleskop su i globularna jata naročito ona najsjajnija M13, M3, M5, M4 itd. pa probaj da baciš pogled na njih kroz teleskop koristeći okulare na kojima su najveće brojke ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Opticar

Ima tu jos podosta da se gleda teelskopom. Ne zaboravi osnovne magline i svetlije galaksije. Velika mecka, Lovacki psi....neiscrpan izvor NGC-ova i M-ova sve do Volara i tako dalje. Sale? Sta bi sa tim paralelogramom? Turpijas ga vec godinu dana? :) Hoce li to da bude uskoro ili ?

sale11472

April 01, 2008, 04:19:07 pm #59 Last Edit: April 01, 2008, 04:39:27 pm by sale11472
Quote from: Opticar on April 01, 2008, 04:10:31 pm
Sale? Sta bi sa tim paralelogramom? Turpijas ga vec godinu dana? :) Hoce li to da bude uskoro ili ?


??? ??? ??? ??? ???
Pa bio na Letenki, isproban, čak sam napisao i da sam uspešno pratio prelet ISS-a ??? ??? ???
Ima i fotki ali ne mojih.....

Eno ga u pozadini na fotografiji nedelje a i ovde je
http://www.astronomija.co.rs/dubokisvemir/m/maraton/2008/izvestaji/Marinkovic/index.html
druga strana prva fotka u krupnom planu ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D