• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvi pogled !

Started by Djole, January 21, 2008, 03:42:35 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

sale11472

Quote from: Opticar on April 01, 2008, 04:10:31 pm
Ima tu jos podosta da se gleda teelskopom. Ne zaboravi osnovne magline i svetlije galaksije. Velika mecka, Lovacki psi....neiscrpan izvor NGC-ova i M-ova sve do Volara i tako dalje.


Ovaj taj teleskop baš i nije nešto za galaskije u Velikoj Mečki a pogotovo za neke NGC-ove ipak je to 76mm f/9 ogledalo
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Opticar

Aaa, tako je, ako je iz grada, nema govora o tim objektima (nisam video o kom se teleskopu govori) mada se moze bez problema videti sa 76mm f9 recimo dumbell M27 i neka osnovna zbijena jata. Ako pricamo o nebu gde je prividna magnituda golim okom 4 do 4.5 sve ono sto sam napisao se moze bez problema videti i sa najobicnijim hajgens okularima. Samo treba dobra snalazljivost sa mapama i orijentacija.

sale11472

Eh ekipa (ex) Kudravi (zašto imam utiska da nas posmatra ??? ) na Letenki konstanto dokazuje šta sve može da se vidi malim i sporim ogledalom ali je to ipak Ruska proizvodnja  ;D
Uostalom što bi se neko na početku mučio sa nekim bledunjavim mrljicama kad ima toliko sjajnih objekata u kojima može da uživa a kad počne da ga drma "virus" lako će smoći snage da nabavi ozbiljan i poveći teleskop ;D
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Djole

prvi pogled....ali kroz dvogled  ;)
pazario sam od Janka TS 10x50 LE pre par dana (posle Optisana jedino logicno resenje=back to roots)
i veoma sam zadovoljan..konacno vidim nesto sto nisam uspevao teleskopom...probao sam sa Ruskim 7x 35 i ostao odusevljen ali ovaj novi 10 x 50 je fenomenalan....
eto, veceras sam odvojio vremena i za nebo pa da napisem nesto...
kao po pravilu prvo pogledam Mizar I Alkor koliko da ne prekrsim tradiciju i u dvogledu izgledaju odlicno...
onda sam potrazio ``vesalicu`` C 399 ispod Albirea i to je stvarno pravi objekat za dvogled a i  izgleda kao ``ofinger``....a onda na istoku Andromeda,na jugu iznad Jupitera M11,na zapadu M3 i naravno skoro u zenitu u Herkulu M13...ono sto mi je bilo karakteristicno za ove objekte je njihova ``paucinastost``...svi su mi izgledali kao neka bleda fleka bez detalja,mada je moje dvoriste dosta osvetljeno zbog ulice pa oci nikako da se naviknu...ovo je prvi put da pravim ozbiljniju potragu za M- ovima i stvarno je osecaj prelep kad ugledas ono sto trazis...eto M11 sam trazio tako sto sam dizao pogled od Jupitera ka zenitu i trazio zvezde u obliku Lilihipa i na  kraju tog lilihipa lepo se videla bleda mrlja-M 11...uspeo sam da vidim i 3 satelita oko Jupitera mada mi komsijski krov dosta smeta...
eto toliko...hronican nedostatak vremena me ogranicava da se vise bavim nebom ali i ovo nije lose za sada...
pozdrav  :)
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

sale11472

Quote from: Djole on June 30, 2008, 12:31:33 am

kao po pravilu prvo pogledam Mizar I Alkor koliko da ne prekrsim tradiciju i u dvogledu izgledaju odlicno...
onda sam potrazio ``vesalicu`` C 399 ispod Albirea i to je stvarno pravi objekat za dvogled a i  izgleda kao ``ofinger``....a onda na istoku Andromeda,na jugu iznad Jupitera M11,na zapadu M3 i naravno skoro u zenitu u Herkulu M13...ono sto mi je bilo karakteristicno za ove objekte je njihova ``paucinastost``...svi su mi izgledali kao neka bleda fleka bez detalja,mada je moje dvoriste dosta osvetljeno zbog ulice pa oci nikako da se naviknu...



Ehm Cr 399 ;)

BTW M3 i M13 i slična globularna jata ti neće bitno drugačije izgledati i sa tamnijeg mesta jednostavno u Dvogledu oni izgledaju upravo tako kao svetle mrljice..... nego slobodno ti probaj njih i svojim optisanom to su ciljevi sa kojima bi on trebao lako da se izbori ......
A kad si već tražio Jupiter koji je u strelcu mogao si da skokneš i do Škorpije i da baciš pogled na Antares i obližnji M4  a u Herkulu ti je i M92 kao "obavezno štivo".....
Ne zanam u koje vreme si gledao Andromedu ali ako si se već tuda muvao mogao si i do Kasipeje i Perseja tj između njih da baciš pogled na Duble cluster tj NGC 869/884....itd

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Djole


A kad si već tražio Jupiter koji je u strelcu mogao si da skokneš i do Škorpije i da baciš pogled na Antares i obližnji M4  a u Herkulu ti je i M92 kao "obavezno štivo".....
Ne zanam u koje vreme si gledao Andromedu ali ako si se već tuda muvao mogao si i do Kasipeje i Perseja tj između njih da baciš pogled na Duble cluster tj NGC 869/884....itd


[/quote]

za m4 mi smetaju komsijske kuce i Pro kredit banka.....a pao je i double cluster nego zaboravih da napisem..m92-veceras!
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Poppaea

Posto sad konacno imam vremena da se malo posvetim posmatranju (tj pocnem s istim), zanima me da li je na Zlatiboru makar malo bolja situacija nego u BGu? Ne bismo se pentrali bas na neke budzake ali makar kad bi bili na mestu gde blizu nas nema izvora svetla? Ili da ne zurim s kupovinom dvogleda jer je lose kao i u BGu? :(
P.S. kako vi zapamtite sve te zvezde? Gledala sam zvezdane mape i vodice za star hopping i to se sve manje vise bazira na tome da ti ZNAS kako izgledaju sazvezdja, makar (lupam) 10ak glavnih jer je van pameti gledati cas na mapu cas u nebo. Cini mi se da nikad necu nauciti nista osim Oriona i raznoraznih medveda...

mravic

To ti je to. Moras da znas otpocetka dva tri sazvezdja, koja kako vidim i sama znas. posle toga pogledas na karti da se ispod velikog mede nalaze lovacki psi. pa onda vidis da ruda velikog medveda pokazuje na jednu sjajnu zvezdu, najsjajniju u sazvezdju volara. i tako upoznajes jedno po jedno sazvezdje. Veruj mi, i ja sam pre samo nekoliko godina gledao u nebo i sve mi je izgledalo isto. Nisam video nikakve likove, dok sada cim pogledam jednu dve zvezde u nekom polozaju odmah mi je jasno koje je sazvezdje. Bilo bi dobro da u mrak povedes nekog iskusnijeg tj. nekoga ko vec zna da se snalazi po nebu i pokaze ti neke stvari. Nemoj da me krivo shvatis, pricam samo o astronomiji.

Na zlatiboru je verovatno mnoooogo bolje nego u Bg jer svugde gde nije toliko osvetljeno je vec mnogo bolje. Ja zivim u Backoj Palanci i na nebu vidim najmanje dvadeset ili trideset puta vise zvezda nego u Bg. Zapravo, kad je skroz vedro, odlicno se vidi i mlecni put. Mada i BP ima preko 20000stanovnika, a na Zlatiboru mora da je mnooogo bolje.

jos nesto, pa naravno da ne znas sazvezdja jer posmatras i ucis iz Beograda gde se vidi dvadesetak zvezda, barem sa kalemegdana.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

sale11472

U petak počinje kurs Astronomije u ADRB pa kako je ulaz slobodan navrati slobodno ;)
Što se dvogleda tiče slobodno žuri sa kupovinom ali ne previše tj nemoj se zaletati i kupiti nešto što bi moglo da ti pokvari uživanje za savet pitaj ovde nemoj po prodavnicama lovačke i sportske opreme ....
Pored tih mapa i vodiča za starhoping nabavi planisferu ma uostalom pretraži malo moje postove naći ćeš odlične stvari za početnke ako se ne snađeš šalji privatnu poruku pa ćemo da pomognemo koliko se može ....
Zlatibor je sigurno bolji od BG-a sve je bolje od BG u ovoj zemlji mada se i iz Beograda može videti što šta ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Poppaea

Uh super :D Secam se na Kopaoniku u teskoj zabiti je bilo neprepoznatljivo maltene "ko je pustio ovaj film da ide na nebu?" :D Znaci naucice se nesto za koju nedelju... hvala :D
Jel ima negde nekih fensi plastificiranih anti-habanje :D planisfera? Probala sam onu sa linka koji si ostavio i meni je ono uzasno sitno i nepregledno a uz to i krhko :-/

sale11472

Pa niko ti ne brani da je odštampaš na A3 formatu onda bude lepa i velika pa je još i plastificiraš i bude fancy ko najskuplja ;) ja sam na letenku nosio mali štampan na A4 formatu i taman mi stane u torbicu sa dvogledom ;) Inače plansifera ti služi ne za neko posmatranje nego za orijentaciju da znaš gde je koje sazvežđe dok ih ne naučiš (a i kasnije je korisna).
Dakle moj predlog bi bio da kupiš pominjani 10x50 dvogled. Odštampaš planisferu koju pravi programčić onog poljaka (plastificiranje i slično po ukusu) da pogledaš ovo i ovo odavde i odštampaš vodiče sa tih stranica..... i mislim da će ti to biti dosta za početak ako misliš da ti treba i nešto detaljnije onda preporučujem ovo  uz dvogled ti ništa detaljnije nije potrebno a i sve navedeno je free ;)
I naravno ne zaboravi crvenu lampu (ako ništa drugo onda bar zadnju lampu za bicikl) bilo bi šteta da odeš na malo tamnije mesto i zaslepiš sama sebe baterijskom lampom...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

Ovaj zadnji link je super.
A kakvo je to crveno svetlo koje spominjes za bajs (jel ima kod kineza?)?

sale11472

Pa zadnje svetlo za bicikl, ima ih na svakom buvljaku, prema tome verovatno i kod kineza ....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

r2d2

October 13, 2008, 08:36:49 am #73 Last Edit: October 14, 2008, 09:09:36 am by r2d2
Vec zamisljam sebe kako jurim baterije i zice da bi spojio i napravio svetlost....

Znaci neka crvena lampa, bilo kakva (verovatno ne jaka)(`ce pitam kineze, oni uvek imaju sve). Nikako da uspem u ono malo pokusaja da nadjem ni jedan M (plejade ne racunam) i mislim da ce mi ova linkovana planetosfera plansifera pomoci.
Znas bas me je gulicao onaj drzaca za dvogled koji si pominjao, mislio sam da cu morati da ga nabavim (prirucno napravim), a u medjuvremenu sam se adaptirao- naslonim laktove na ogradu ili ledja na stub od ograde. Sreca moja da su mi osmotranja kratka, pa za sada to moze. Cak i slobodan stil stajanja vise nije toliko problematican ocas posla se naviknes.

sale11472

Quote from: r2d2 on October 13, 2008, 08:36:49 am
Vec zamisljam sebe kako jurim baterije i zice da bi spojio i napravio svetlost....


??? ??? ??? ???
Ovaj jel tebi sasvim jasno da treba da odeš na najbliži buvljak i kod nekoga ko valja delova za bicikl tražiš zadnje svetlo za isti  ??? ??? ???
Kakve baterije žice i ostale trice i kučine ...gotov proizvod kupiš u njega doduše ubaciš baterije (a u njemu i ima nekih žica) ali to je to ne šta tu da se juri pravi itd itd...

BTW nije planetosfera nego planisfera ili vrteća karata neba....ma koliko ona bila korisna i zgodan za orijentaciju a na noćnom nebu  jako je korisno odštampati i neki atlas npr onaj sa poslednjeg linka u gornjoj poruci... čisto ako misliš da pronađeš nešto pomoću dvogleda...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D