• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Na jubileje se uvek nesto lansira

Started by Sich, January 31, 2005, 02:32:09 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sich

 U nasoj drzavi to uglavnom bude cep od sampanjca.
Medjutim u Rusiji se to radi malcice drugacije. Tamo se lansira vestacki satelit, a od ogromnim kolicinama vatrometa i da ne pricam :)

Prosle nedelje ruski univerzitet "Lomonosov" proslavio je dva i po veka postojanja. Za 250. rodjendan "Lomonosov" je dobio novu biblioteku s pet miliona knjiga i 50 citaonica, kao i Muzej istorije univerziteta. Univerzitet je, pre jubileja, kupio naucnu opremu vrednu 40 miliona dolara, a prosle nedelje s kosmodroma Plaseck lansiran je, u okviru kosmickog naucno-obrazovnog programa, univerzitetski satelit, nazvan "Tatjana".

Heh, evo i mi iz Astronomskog drustva "Novi Sad" (ADNOS) takodje ocemo prvi balkanski satelit. Radi se o jubileju od 50 godina..a  i vatromet barem kao ovaj...ustvari mora bolji :)

"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

NeLeO


Sich

 satelit je mali, svega 30 kg. Znaci 3 puta laksi od sputnjika 1

Na njemu se nalazi neki uredjaji za odabrana studentska istrazivanja. Recimo istrazivanje UV pozadinskog zracenja atmosfere nocu, proucavanje polarne svetlosti, magnetnog polja i uticaj radijacije n elektricne uredjaje na satelitu.

Moram da priznam da je ideja odlicna. Interesantno da pre toga nije uradio nista slicno nijedan americki univerzitet
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter