• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Pomoc!

Started by NASA, December 24, 2007, 11:51:36 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

AshPiranha

Quote from: sale11472 on January 27, 2008, 11:32:57 pm
Jeste ali koji je koji  ::)
OK NASA nemoj sada da se ljutiša ali siguran sam da ovo imaš u uputstvu, a ako si ga izgubio imaš ga na SkyWatcherovom sajtu, no dotle možda ti ovo pomogne da utvrdiš koji je koji šraf ;)


Verovatno su ovi ispupceni za ucvrscivanje... tj

Veliki = kolimacija
Mali = ucvrscivanje

baci PM ako hoces da svratim do tebe sa laserskim ;)


NASA

tnx svima:znaci veliki su za kolimaciju.
e ali da li smem malo jace od pokusam da ih odvrnem ili zavrnem jer su izgleda zapekli?

mravic

Ako su tako zapekli, verovatno se nisu ni rastelovali. Dali ti uopste treba da kolimiras teleskop. Mozda je sve ok, pa da nista ni ne diras.
Trebalo bi prvo da popustis tri sarafa koja drze da se ne raskolimira. Onda ima ostala tri na kojima najverovatnije postoje opruge. Na njima nastelujes a onda opet ona tri samo malko pritegnes da drzi u pravcu.
Ako ti nije to jako raskolimirano bolje je da ne diras, vec neko malo iskusniji da ti pokaze, a posle ces i sam znati .
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NASA

pa kada sam danas video-nije skoro uopste rastelovan :)
jel to moguce? posle toliko vremena?

mravic

Pa moze godinama da bude dobro ako ga ne udaras i ako je nosac dobro isprojektovan. Bolje nista ne diraj. Kada dodjes na Letenku, vec cemo to proveriri. a evo i kolega sa foruma se ponudio da ce doci da ti proveri laserom.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

NASA

veceras cu gledati od kuce malo pa cu videti kakva je slika pa cu reci da li treba kolimacija