• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

obrada digitalne fotografije

Started by severnoNebo, February 05, 2005, 03:14:26 am

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

severnoNebo

 pozdrav,

da li neko zna kako da od nekoliko fotografija napravim jednu? konkretno, snimio sam digitalnim aparatom deo neba u trajanju od 15 sec nekoliko puta. sada bih hteo da te slike iskombinujem u jednu koristeci photoshop. u photoshop-u ne znam da namestim da se sjajnost zvezda sabira. u mom slucaju uvek vidim samo jedan sloj. negde sam procitao da je neko napravio sliku koristeci photoshop i kombinujuci vise slika.
ako mi neko pomogne, obecavam da cu ovde da postujem slike.

Bobo

 Pisem napamet jer sad nemam vremena traziti po kompu..trebas imati obje (ako su dvije) fotografije otvorene posebno..onda ides na image - calculations, odaberes te dvije fotografije i pod "blending" stavis "add". Rezultat ce vjerovatno biti cudan, jer je prvo vazno da fotografije budu registrirane, tj. da se sve zvijezde tocno poklapaju. Ako si imao nekakvo pracenje onda se to moze i u Registaxu, a ako nisi, onda ces morati potraziti crackanu verziju Registara,..,

Sich

 U photoshopu treba da radis sa layer-ima i ako namestis da ti je opacity (providnost) 50% videce se svi lejeri (slojevi)
ako si pazio kako si snimao onda bi treblao lako da ti se zvezde poklapaju, a ako je perspektiva malo pomerena onda treba jos malo petljancije u photoshopu. tada je verovatno bolje uzeti neki software sa automatizovanom procedurom.
uopste nije lose uzeti neki "panorama making" program. u poslednje vreme ih se bas dosta pojavilo i tu problem sa perspektivom lako resis
"The only thing standing between me and total happiness is reality." - Douglas Porter

vanillasky

  Sich je kao i uvek u pravu u photoshop-u koristis opacity, s tim sto ces normalno prvo povecati providnost jednom layer-u kako bi uspeo da ga poklopis sa layer-om ispod i tako sa svim. Posle malo igranja u PS-u, sve ces to savladati.

clear Skies

Bobo

 Sich ipak nije u pravu jer na taj nacin ne mozes dobiti zbrajanje fotografija..