• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Prvo osmatranje

Started by Marcony, October 15, 2007, 09:00:09 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Marcony

Taman da legnem, bacim pogled na Stelarium i vidim da je iznad Meseca Saturn. Lep prizor. Iznesem teleskop na terasu, obucem jaknu i sa uvecanjem od 50x vidim prsten! A sa 200x da ne pricamo :)

Laku noc svima!!!

sashastar


Opticar

Quote from: sale11472 on January 22, 2008, 12:26:05 pm
Pa ne znam, bilo je dosta neke izmaglice koja je još više pogoršavala efekte Meseca, mada moguće da je to bilo nešto lokalno....
E sad da je stvarno bilo sjano i bez meseca i Duble i M31 bi morali da se vide golim okom mislim kod mene pošto je sinoć nestalo struje u celom kraju...
Ja na to standardno reagujem tako što automatski dohvatim dvogled i izađem napolje pa sam tako i sinoć bacio pogled na M31, M42, M45 itd i naravno Mesec  :)

Što se Marsa tiče pa sa tim teleskopom bi moralo da se vidi bar nešto od detalja doduše i meni je jako sumnjivo da je bio bele boje ipak se i golim okom vidi da je crven....


Mesec ne smeta u posmatranju planeta niti svetlosno zagadjenje. To su neki minimalni problemi. Stromar je jednom lepo rekao da iz Hongkonga dolaze najlepse fotke planeta, a svi znamo kakav je Honkong po pitanju zagadjenja. Guse se u smogu.
To je bio problem atmosfere i optike. Golim okom se Mars vidi crven ali pri velikim uvelicanjima se uvecava i efekat turbulencija. Uvek treba i sacekati po bar pola sata da se masina aklimatizuje. Ako ni to ne pomogne, onda te noci nema spasa za ozbiljno osmatranje planeta....

Opticar

Quote from: Marcony on January 24, 2008, 09:00:55 am
Jel' moguce da nije dobro kolimiran, ili druga stvar koja mi pada na pamet je da sam u centru, u ulici gde su svi moguci autobusi pa je zagadjenje ogromno?


Mozda je i kolimacija ali uglavnom je to turbulencija. Kao sto rekoh, autobusi i LP ne igraju neku specificnu ulogu pri fotkanju i osmatranju planeta jer su planete visestruko svetlije i naravno, blizzzze, od mrljica iz svemira.