• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koliko smo istrazili svemir i koliko se ocekuje u narednih 50-100godina?

Started by NASA, February 07, 2008, 11:09:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

NASA

danas sam u novinama  procitao:Iran postaje svemirska sila! jer su uspeli da lansiraju raketu koja moze da odnese satelit u orbitu :o
I razmislljam umesto da se napravi prava svetska svemirska agencija(kao kad bi se esa,nasa i ruska spojile)
tako bi zajednickim budzetom moglo mnooogoo vise i brze da se postigne..

Pavdu

Eto, prošlo je nešto više od 50 godina od početka kosmičke ere i ja posmatram to tako da mi se čini da ta istraživanja (posebno ona na polju tehnologije) idu eksponencijalnim tokom i to tako da će za 50 godina nauča uznapredovati duplo više nego za prethodnih 50 godina...
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

NASA

da ali sve je to zahvaljujuci Rusima i NASI-ali zar ne bi bilo bolje kad bi isti budzet koristilI?
Kad bi zajednicki naucnici radili?

Pavdu

Naravno da bi bilo bolje da se i NASA i ESA i ruska svemirska agencija i kineska i eto, sad iranska, udruže. Verujem da, kada bi top uradili za pet godina bismo imali baze na Mesecu, a možda i na Marsu... Imali bismo jake svemirske teleskope (a možda bi se ona adaptivna optika toliko razvila da ne bismo trebali svemirske teleskope) da bismo mogli toliko toga da istražimo... Ali za sve su krivi političari. Oni sve to drže... Političari i ostali bogataši i sličan šljam.
Argue for your limitations, and sure enough they're yours. (Richard Bach)

Sasa

Pa sve bi bilo bolje kad bi se udruzili, ne samo astronautika. A mozda i ne bi. Zamislite da se svi spotristi sveta sloze da nema vise jurnjave po terenima i konkurencije, nego se svi udruze pa svi pucaju na isti gol. Uh, kakav bi to rezultat bio  ;D

Nego, rat je otac svih stvari govorio je Heraklit. Bez konkurencije i takmicenja nema napretka.

SUPERHEROJ

Mislim da te SUPERSILE nikada nece udruziti budzete je ih koriste vise zbog toga da bi "plasili" jedni druge svojim dostignucima nego sto zaista zele da istraze okolinu nase planete  i druga nebeska tela, inace mongo toga je otkriveno ali jos vise i to mnogo vise nije otkriveno

NASA

preterujete,aj sad da oni ne rade to da bi istrazili kosmos,nego da bi ,,plasili"jedni druge...

Djole

..mislim da se razvijamo u dobrom pravcu...od prvog pogleda ka nebu pa do Galileja i sve do danas
ljudi su otkrili mnoga ``cuda`` na nebeskom svodu...svako otkrice je veliko i svako daje podsticaj da se ide jos napred i dalje....danas nam se namece novi zadatak koji treba uspesno da resimo :ako zelimo dalje da napredujemo  moramo se ujediniti....jer  covek ne moze dalje sam..ne moze sam na Mars ili na neku nastanjivu planetu koju cemo nadam se otkriti....ako politicari,sujeta,zavist i ostale podmetnute noge
ne budu mnogo kocili ovaj nezaustavljiv proces sledecih 50 do 100 godina otkricemo jos vise velicanstvenih stvari...nadam se saznati jos vise koliko ne znamo i zametnuti seme koloniziranja drugih planeta...jer po kosmickom merenju vremena uskoro nam se sprema put i napustanje rodnog doma (punolestvo)...

e jesam ga uopstio ko neki politicar !! :)
eto toliko..
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

NASA


Djole

Quote from: NASA on February 08, 2008, 09:02:22 pm
a kad mislite da ce se napraviti neka baza na Mesecu,Marsu?


ja to vidim ovako...posto po nekim proracunima na planeti imamo nafte za jos 70- 80 godina verovatno ce se dosta novca ulagati u alternative izvore energije jer to je goruci problem...velike naftne kompanije i ostali mocnici koji zaradjuju na energentima ce vise ulagati novac  u istrazivanja za te alternative ...sve dok ne pocnu ponovo da zaradjuju dovoljno novca koji ce da ulazu u druga istrazivanja...i tek cemo onda moci da razmisljamo o bazama na Mesecu ili Marsu...
ako smo prosli vek posvetili istrazivanju kosmosa,ovaj vek ce  po mom misljenju  biti posvecen prevladavanju energetske krize na Zemlji... i onda mozda tek za 100nak godina moci cemo da ramisljamo o bazama na
Mesecu ,Marsu.....
naravno tu se podrazumeva da se necemo samounistiti ili istrebiti zbog besmislenih ratova....
sta mislite o ovom scenariju?
SW ED APO 80/600, HEQ5, ZWO ASI 290MC, QHY5 ,
Canon 7d

Kizza

Slazem se Djoletom.Posto sam Ja rodjen sredinom proslog veka,i mene su lagali da cemo ici na Mesec subotom i nedeljom do 2000 god!
Tako da takve vesti uzmite sa rezervom.Malu nadu nam daju privatnici kao g.Rutan pa  ce mozda i drugi krenuti tim putem?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

NASA

ne slazem se s obojicom,ipak mnooogoo lose gledate na svet..
pa sta ako nisi napredovali koliko su pricali da hoce-sto sad ne bi napredovali?
Kizza:za 100nak godina? e pretera ga...mozda max.100-150god ali maximalno!
zna se da postojie ljudi(Firme) koji bi pomogli u finansiranju(kao Virgin Galactic) ..pa sto se ne bi desilo da u skorije vreme se napravi makar najmanja  naucna stanica na Mesecu?

SUPERHEROJ

Quote from: NASA on February 09, 2008, 04:06:58 pm
..pa sto se ne bi desilo da u skorije vreme se napravi makar najmanja  naucna stanica na Mesecu?
A kako to mislis? I zasto da naprave najmanju stanicu? Zasto ne najvecu? I sta to uopste mogu bolje da istraze o Kosmosu sa Meseca nego sa Zemlje? Gde ti to pade napamet?

NASA

pa i kad se pravio 1 auto,nije napravljen Ferrari Enzo-nego neki na konjsku vucu samo su mu neki delovi bili automatizovani...
a ovo drugo pitanje je stvarno glupo-em sto mogu da bolje istraze Mesec,em sto ceo Kosmos isto mogu bolje na 1000nacina..


SUPERHEROJ

Quote from: NASA on February 10, 2008, 07:42:25 pm
pa i kad se pravio 1 auto,nije napravljen Ferrari Enzo-nego neki na konjsku vucu samo su mu neki delovi bili automatizovani...
a ovo drugo pitanje je stvarno glupo-em sto mogu da bolje istraze Mesec,em sto ceo Kosmos isto mogu bolje na 1000nacina..


Kad smo vec kod gluposti, jesi li Ti rekao da je Tesla izmislio struju? 'Ajde necemo sad da se vredjamo, ovde smo da razmenimo misljenja, jel tako?