• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Koliko smo istrazili svemir i koliko se ocekuje u narednih 50-100godina?

Started by NASA, February 07, 2008, 11:09:49 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Sasa

Tako je: samo RAZMENA MISLJENJA, bez komentara koji mogu nekog da uvrede!

sh0

A i da ljudi naprave te vase baze na Mesecu ili na Marsu ili gde vec, sta bi oni tamo radili, sta ce to nama...? Jedino da krenemo da naseljavamo neke planete, da radimo nesto povodom tog pitanja, a ovako cisto za neka istrazivanja, pa sta ja znam... to je trebalo vec odavno da bude gotovo, i planovi i programi, vec smo trebali da imamo gore BAR nesto, i da se zna mnogo... pa da pocnemo vec jednom da se selimo u druge krajeve... svemira :D...

sale11472

Jaooo pa kakve veze imaju baze na Mesecu i Marsu sa naseljavanjem drugih planeta (kojih ??? sem pomenutog Marsa ostale baš i nisu nešto pogodne) ostavite Star Trek tamo gde mu je mesto na TV-u.

Ali zato npr napraviti teleskop na mesecu bi bilo jako interesantno, bilo da se radi o optičkom ili radio varijanti nije bitno..... pa Habl je sitna spravica u odnosu na teleskope na zemlji a na Mesecu bi mogli da budu za red veličine veći....
A tek na Marsu........ ihiiiii stvari ima koje bi bile mnogo bolje pozicionirane van Zemlje i njene atmosfere a naročito van njenog svetlosnog, radio i ostalog zagađenja.....

Mogućnost eventualnih interstelarnih misija (mislim na sonde a ne na Star Trek) lansiranih sa Zemlje je ravna nuli a ni ove palnetarne nisu beš nešto posebno obimne iz istog razloga...

Puno je razloga za baze na drugim telima Sunčevog sistema a da nemaju nikakve veze sa naučnom fantastikom i filmskim maštarijama ::)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

SUPERHEROJ

Dragi moji prijatelji, ipak smo malo otisli u naucnu fantastiku, malo smo se odlepili od nase dragge planete zemlje. Nece se desiti u skorije vreme nista od toga i Vi to jako dobro znate, bar ja tako mislim.

sale11472

Naučna fantastika ???
Ajd da vidimo:

1903- Cilkovksi prvi teorijski tekstovi.
1926 - Godard raketa (sa tečnim gorivom)
1961 - Gagarin evo nas već u svemiru za nepunih 60 godina.
1969 - Apolo 11 Nil Armstrong skakuće Mesecu
1972 - Saljut1 počinje era svemirskih stanica i stalnog prisustva čoveka u svemiru.....

Naučna fantastika pa ne bih rekao.
Ako smo od nule dovde dogurali za nepunih 70 godina i to sve bržim tempom za 50-100 godina ni warp ne mora da bude nužno naučna fantastika ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NASA

Quote from: SUPERHEROJ on February 12, 2008, 01:28:13 am
Dragi moji prijatelji, ipak smo malo otisli u naucnu fantastiku, malo smo se odlepili od nase dragge planete zemlje. Nece se desiti u skorije vreme nista od toga i Vi to jako dobro znate, bar ja tako mislim.

::) ::)

offtopic:jel neko moze da mi kaze kako da izbrisem account?

NShappy

A od '72 do danas se nije ništa posebno napredovalo. Da se razumemo, ono što se urađeno do Apola do danas je samo iskorišćavanje već postojećih tehnologija ali novo nije urađeno skoro ništa. Što se radi danas, moglo se uraditi i pre 20-ak godina. Pitanje je bilo samo kada će se odobriti pare za ovo i ono i kada će određeni projekat (zbog para) doći na red.

Dokle god se za izbacivanje u orbitu kilograma nečega troši stotine tona nečeg drugog, i dokle god se u najbliže Zemljino okruženje putuje mesecima i godinama, velikog napretka nema.

Eventualni veliki napredak je moguć u dva slučaja. Ili da naprave nešto što će drastično da pojeftini odlazak gore (lift ili bem li ga šta (Virdžin je samo malo skok gore koji je još uvek jako daleko od samo obične orbite)) ili da se pronađe finansijska korist koja će donositi veću zaradu od troškova. Recimo taj helijum 3. (A u troškove i dalje spada potrošnja stotina tona nečega da kilo nečeg drugog ode gore)).

Dakle u narednih 100-150 godina, ili eto tako, sonde, bolji i bolji svemirski teleskopi, POVRATAK na Mesec, malo šetnje po Marsu, ili neko značajno otkriće koje će da ovo što radimo danas načiniti smešnim. Ali takvo otkriće nije ni na pomolu.

AshPiranha


::) ::)

offtopic:jel neko moze da mi kaze kako da izbrisem account?
[/quote]


samo admini mogu... mojne brises nalog, dodaj sve u ignore listu i nemoj da klikces na "show" posle.. :)

NASA


SUPERHEROJ

Quote from: NASA on February 12, 2008, 06:20:01 pm
pametna ideja! :)
sad imam pola ljudi na forumu na ignore ;D
To vise govori o tebi nego o "nama", bolje se vrati na temu pozdrav

sale11472

Quote from: NShappy on February 12, 2008, 06:09:41 pm

Dakle u narednih 100-150 godina, ili eto tako, sonde, bolji i bolji svemirski teleskopi, POVRATAK na Mesec, malo šetnje po Marsu, ili neko značajno otkriće koje će da ovo što radimo danas načiniti smešnim. Ali takvo otkriće nije ni na pomolu.


Pa verujem da su tako pesimisti pričali i u vreme svakog od navedenih "pragova"...
Zastoj o kome pričaš se nije desio 72 već dosta kasnije sa padom SSSR-a, kada prestaje trka za prestižom tako da nam danas ostaje nada u komercijalizaciju....
I Godarova raketa je bila u rangu današnjih igrački pa ne nikako ne treba potcenjivati ono što radi Brenson sa Virgin Galactic-om, sledeći koji uđe u trku moraće da ponudi orbitlani let, sledeći još više uostalom ako se ne varam već ima ekseprimenta sa privatnim orbitalnim stanicama (Bigelow) tako da ipak ne bih bio pesimista.

BTW takva otkrića o kojima pričaš nikada ali NIKADA nisu na pomolu.
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

NShappy


Sasa

Koliko smo istrazili... itd. je relativno. Mozemo govoriti da smo istrazili malo pogtovo kada znanje poredimo sa velicinom ne znanja. Ali, jedno jeste sigurno, znanje i poznavanje svemira se razvija strahovito brzo, prosto se umnozava. Uzmite samo da je svaka knjiga iz prakticne astronomije zastarela vec u toku stampanja. Danasnji podaci sutra ce vec biti stari.

Ali, moramo biti svesni, da mnogih otkrica nauke nismo svesni, a nismo ni dorasli da ih budemo svesni. Neka vazna vest iz mikrobiologije vecini ljudi ce se ciniti nevaznom.

Nauka se ubrzanim korakom razvija. Uostalom, na posredan nacin o tome govori i cinjenica da danas zivi vise naucnika nego u celokupnoj istoriji covecanstva.

Kizza

Quote from: Sasa on February 14, 2008, 01:09:16 am
Koliko smo istrazili... itd. je relativno. Mozemo govoriti da smo istrazili malo pogtovo kada znanje poredimo sa velicinom ne znanja. Ali, jedno jeste sigurno, znanje i poznavanje svemira se razvija strahovito brzo, prosto se umnozava. Uzmite samo da je svaka knjiga iz prakticne astronomije zastarela vec u toku stampanja. Danasnji podaci sutra ce vec biti stari.

Ali, moramo biti svesni, da mnogih otkrica nauke nismo svesni, a nismo ni dorasli da ih budemo svesni. Neka vazna vest iz mikrobiologije vecini ljudi ce se ciniti nevaznom.

Nauka se ubrzanim korakom razvija. Uostalom, na posredan nacin o tome govori i cinjenica da danas zivi vise naucnika nego u celokupnoj istoriji covecanstva.

Zanimljivo misljenje a jos je zanimljivije da kada ja to kazem za knjige mene ispljuju?
Nisi mi odgovorio na mejl,pitao sam te zasto ne mogu da okacim sliku?
Ako Ljudski život teče nepovratno kao reka,šta nas čeka u Okeanu?

Sasa

QuoteZanimljivo misljenje a jos je zanimljivije da kada ja to kazem za knjige mene ispljuju?


Zavisi u kom kontekstu nešto kažeš.

QuoteNisi mi odgovorio na mejl,pitao sam te zasto ne mogu da okacim sliku?


Izvinjavam se, ali se ne sećam da sam primio mejl. Sem toga ja ne znam ni sam da okačim sliku. Ne znam ni gde su se izgubili ovi što to znaju. A valda će se neko javiti :o)