• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

motor za teleskop

Started by vlado, February 09, 2008, 11:15:12 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vlado

Zamolio bih ucene ljude da mi pomognu  :)
Imam Sky-Watcher 750/150 mm na EQ-3-2 montazi. Zeleo bih da kupim motor za njega. Nsao sam dva na ovim sajtovima
http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/motors-%26-controllers/skywatcher/r-a--driving-motor-for-eq-3--mounts
i
http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/motors-%26-controllers/skywatcher/eq-3-2-engine-set-ra-and-de
E sad, mene naravno zanima, (posto mi treba samo singl axis RA motor za astrofotografiju) mogu li da uzmem ovaj jeftiniji. Mao su nejasni kod objasnjenja, a ja se ne razumem dovoljno.
Ukoliko neko ima odgovarajuci motor na prodaju neka se javi.
Unapred hvala

mravic

Xavisi sta hoces da slikas. Ako mislis samo sa jednim motorom da fotografises, onda montazu moras idealno da oseveris sto i nije bes jednostavan posao. Jer u protivnom ce ti se desiti da ti slika malo kasni ali ne po toj osi na koju stavis motor vec po drugoj osi.
Najbolje je imati oba motora i kontyroler a pratiti sa drugim teleskopom koji bi ti bio montiran paralelno sa ovim prvim. Ovaj drugi moze biti i manji refraktor. Bitno je da stavis na njega okular sa koncanicom, po mogucnosti osvetljenu i svako kasnjenje malo pomoci kontrolerom i odrzavati sliku u centru koncanice.
Nadam se da si shvatio. Ako nisi slobodno pitaj.
Ako mozes nabaviti za te pare, nabavi. Ja ti mogu nabaviti malo skuplje.
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

vlado

Hvala,
Shvatio sam, ali nemam drugi teleskop, niti imam okular sa koncanicom.
Meni nije jasno kako ovaj dec motor koriguje bezanje slike po dec osi?
http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/motors-%26-controllers/skywatcher/eq-3-2-engine-set-ra-and-de
Koliko ja vidim brzine su samo 2x, 4x i 8x. Ne vidim kako se kontrolise malo bezanje slike, i uopste kako se kontrolise dec motor kada ima samo jedan kontrolor, na kojem ne vidim takvu mogucnost?
Zao mi je sto nikad nisam video kako to izgleda, pa moram ovako da maltretiram ljude dobre volje.

sale11472

Hej pa koliko sam ja ukapirao kad počne da beži ti mu malo "dodaš gas" ako kasni i tako celu noć klikćeš po kontrolerima ;D No to bi verovatno neko od iskusnih Astrofotkaša mogao detaljnije da ti objasni (naravno ako ne bi završio sa svetom da nabaviš nešto ovakvo http://www.astroshop.de/en/telescopes/accessories/mountings--pipe-clips-%26-optics/mounts-%26-accessories/skywatcher/heq-5--mount , što jeste oličan savet i imam utisak da bi od tvog teleskopa napravilo OK astrofoto makinu)... E sad ako nemaš drugi teleskop tj guidescope dok ga ne nabaviš uvek možeš da koristiš piggyback metod pa da fotoaparat vodiš pomoću teleskopa mada je pitanje šta ta EQ 3-2 montaža uopšte može da izdrži....


Ovo je bilo neko moje razmišljanje čisto da imaš šta da čitaš dok se lokalni astrofotografi ne odlepe od o obrađivanja fotki koje su snimili još kada je zadnji put bilo vedro  ;)
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

mravic

Ako kupis motor samo po rektascenziji, a ne oseveris idealno, desice se posle kratkog vremena da ti objekat bezi po deklinaciji.
Kontrolerom samo ubrzavas ili usporavas motor, kao sto je Sale rekao. Ako uzmes oba motora, onda dobijes kontroler sa cetiri tipke. Levo desno, ubrzxavas i usporavas motor po rektascenziji a gore-dole ubrzavas ili usporavas drugi motor po deklinaciji. Kombinacijom ovih tipki, ti treba da u teleskopu odrzavas sto preciznije objekat u centru.

Kao sto je Sale rekao, mozes na teleskop postaviti fotoaparat sa objektivom, na drzac koji se zove pigi back ili svinjska ledja :) a teleskop ti sluzi da objekat drzis u centru vidnog polja. Ako koristis neki objektiv do nekih 100mm onda ovo pracenje i ne mora da bude sa okularom sa koncanicom, ali ako imas neki jaci objektiv 400-500mm onda je pracenje jako osetljivo ako ne zelis da ti zvezde budu crtice.
Sto je povecanje na tvom teleskopu sa kojim pratis vece to je i mogucnost greske manja.

Nadam se da nisam zakomplikovao :).
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk

Opticar

Korekcije u deklinaciji mozes da vrsis rucno i pri snimanju od oko 135mm ako radis sa 35mm filmom. Ako radis digitalnim aparatima koji imaju crop faktor 1.6 ili 1.5 ili imaju fullframe ali puuuno megapixela, moguce je da ostanu tragovi. Ipak, to je sve stvar vezbe. Dakle, ako hoces da snimas sirokougaone fotke neba, i vise nego dovoljan ti je samo RA motor i neka polujadna EQ2 montaza. Zapanjujuce je sta sve moze da se uradi sa takvom opremom. E sad, ako zelis da radis jako ozbiljne fotografije, bice ti potrebna oprema od najmanje 2500EUR (montaza, dobar mali apo ili njutn sa MPCC i jedan solidan DSLR).

vlado


vmiro

Ne znam koliko si spretan sa lemilicom i sklon samogradnji ali moj predlog ti je da nadjes negdje step motore iz starog 5.25" flopi drajva ili matricnih stampaca, a na netu mozes naci gotove kontrolere ili seme tako da ih mozes sam napraviti. Izacice te jeftinije + imaces pregrst dodatnih opcija. Prakticno mozes napraviti sistem za pracenje koji kosta mnoogo mnogo vise, reda par hiljada evra. Ne salim se, ozbiljan sam :) Najveci problem je vrijeme :(

mravic

Da, i mi u drustvu smo napravili odlicno pracenje sa tim steperom od velikog flopija. Sama i kratko uputstvo sa slikama imate na http://www.ad-univerzum.org.yu/motorizacija.html
www.univerzumad.com
Astronomsko opservatorija Night Hawk