• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Motorizacija telekopa

Started by vmiro, February 12, 2008, 09:34:52 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

vmiro

Hm, mozda bi ova tema trebalo da se zove "Kako sam motorizovao svoj teleskop" :)
Montaza koju imam je imala svoje stepper motore i kontroler integrisan u rucni kontroler (handpad), ali je ocajno radila, za bilo kakvu ozbiljniju astrofotografsku aktivnost bila je neupotrebljiva. Ipak, imao sam srecu da je bila motorizovana pa nisam morao da radim sve od nule, da pravim navoje, zupcanike i sl. a prilicno je robusnai trenutno bez problema nosi, pa sigurno 30kg :)



Kako spomenuh u nekom od skorasnjih postova, po internetu se moze naci dosta dobrih rijesenja za motorizaciju. Neka su dobro upakovana, nalickana i naravno dobro rade ali i kostaju. Mravic je u par navrata spominjao svoje rijesenje za pracenje: http://www.ad-univerzum.org.yu/motorizacija.html koje, vjerujem, radi bez premca.
S obzirom da mi je astronomija ipak hobi, nisam bas bio spreman da izdvojim vecu sumu novca za neku 'ultra-nabudzenu' montazu sa jakim motorima, kontrolerom sa bazom nebeskih objekata koja premasuje dobrih 100,000, displejom, bla bla... zato sam (slucajno) nasao, po meni, ubjedljivo najbolje rijesenje za motorizaciju teleskopa koje koristi stepper motore, a od nedavno i servo motore uz upotrebu enkodera. Velika prednost doticnog rjesenja je sto moze da kontrolise bukvalno bilo koji teleskop koji koristi steper motore, cak i velike Dobson teleskope na Al/Az montazi za koju je prvobitno i konstruisana.
Cijeli sistem se sastoji od kontrolera:



i softvera koji se izvrsava na PC racunaru bilo kojih performansi, pod DOS-om preko koga se vrsi kompletna kontrola teleskopa.
A tu je i 'handpad', za rucno kontrolisanje teleskopa sa dva moda microstep (sporo) i halfstep (brzo):



Nisam napomenuo da se radi o sistemu - scope.exe - koji je napravio Mel Bartels i kog je usavrsavao zadnjih nekoliko godina:
http://www.bbastrodesigns.com/BBAstroDesigns.html
Na sajtu postoje linkovi za uputstva kao i link ka Yahoo mail listi sa preko 2000 clanova. Inace lik je izuzetno predusretljiv, ako mu posaljete mail u vezi bilo cega vezanog za temu, vrlo rado ce odgovoriti.

A sta sve ovo cudo od ATM teleskop kontrolera moze....:

- sistem dizajniran za veliki broj razlicitih montaza i motora ukljucujuci altazimut montaze, ekvatorijalne montaze, GEM montaze....za bilo koji sistem sa mehanickom redukcijom izmedju 300:1 i 10,000:1. Za steper sisteme, bilo koji tip unipolarnog steper motora  ukljucujuci i male step motore iz 5.25" floppy drajvova i kao sto rekoh od skora i za servo motore...

- izvanredno 'glatko' kretanje motora koga je moguce pokretati sa 40 mikro-koraka (microsteps) po po punom koraku (fullstep).

- dovodjenjem veceg napona na steper motor moguce je postici velike brzine cak 5,000-10,000 polukoraka u sekundi sto je oko 1800 rotacija u minuti

- izuzetni programi usjeveravanja

- korekcija gresaka montaze, tj. nesavrsenosti montaze tj. PEC. upotreba dijagrama za evaluaciju greske

- podrzava LX200 protokol za kontrolu preko ekternog programa npr. Planetarijuma ili za Autoguiding (odlicna stvar) !

- Prikazivanje tacne pozicije teleskopa u realnom vremenu

- dosta test opcija za testiranje kablova, motora i samog softvera...

- mogucnost kontrole fokusera koji koristi step motor

- moguce je ograniciti kretanje po AZ/AL, odnosno RA/DEC da teleskop ne bi zakucao u montazu :)

- mogucnost pracenja kometa

- GoTo mogucnosti

Skoro kompletna lista se nalazi na http://www.bbastrodesigns.com/features.html

Jedina mana, koju pominju i na sajtu jeste sto je potreban laptop, ali nije potrebna nikakva masina od racunara, dosta ljudi koristi laptopove na 200-300MHz, a takve je moguce naci i za dzabaka...

Ja sam kontroler spakovao u kuciste od nekog starog racunara, zajedno sa napajanjem i rezervnim baterijama za rad "na terenu". Glomazno jeste ali radi ko sat i pruza vise nego sto treba za novac koji je ulozen.



Nazad na kucistu sam izveo dva DB9 konektora za RA i DEC motore, DB25 konektor za vezu sa racunarom na kom se izvrsava scope.exe i RJ45 zenski konektor za handpad. Iako izgleda mozda zavrseno ima jos mnogo stvari tu da se doradi, ali otom potom :)
I ono sto je najvaznije program scope.exe je besplatan. Na sajtu 'konstruktora' moguce je kupiti sve gotovo zajedno sa motorima, kontrolerom... Ima kao dva paketa, sa steper motorima ili sa servo motorima i sa cak bezicnim rucnim kontrolerom. A sve je moguce napraviti samostalno, na sajtu je i sema kontrolera zajedno sa kompletnom specifikacijom potrebnih komponenata. Sve komponente se mogu naci u radio klubu u beogradu. Moj handpad nije isti kao originalni ali je od komponenata iz radio kluba ispao i bolji (vizuelno) nego originalni, a funkcionalno isti :)

Eto, podjelih svoje iskustvo sa vama. Ako neko bude pokusao da pravi doticni sistem, ako sta treba tu sam, pomoci cu koliko mogu i koliko stignem ;)
Hm, ovo sve ispade kao reklama   ??? ;D

sale11472



Prava stvar od članka beš nešto što je ovom forumu trebalo. Još da vidimo neku sliku skalamerije u akciji...
Nego nisam baš razumeo el ti koristiš uz to i neki Laptop ili  ???
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

vmiro

Bice slika samo polako, malo to sporije kod mene ide...
Koristim neki stari laptop i pod DOS-om se izvrsava aplikacija. Laptop preko paralelnog porta povezujem na kontroler. I sva kontrola ide kroz softver. Kad uhvatim vremena snimicu kako to izgleda pa cu ovdje okaciti...
Mada, niko ne kaze da mora laptop, moze bilo kakva stara masina, ali eto laptop cisto zbog portabilnosti :)

marino

predivan rad!
evo da te odmah zamolim nesto...ajdde napisi i ilustriraj cijeli sustav pa da clanak objavimo u travanjskom broju M111 (www.m-111.org )
m
Vidulini Observatory

vmiro

Quote from: marino on February 13, 2008, 10:34:33 am
predivan rad!
evo da te odmah zamolim nesto...ajdde napisi i ilustriraj cijeli sustav pa da clanak objavimo u travanjskom broju M111 (www.m-111.org )
m


Naravno, napisacu nesto. Malo sam u skripcu sam vremenom, ali bice do kraja mjeseca ;)
Pozdrav

marino

odlicno!

posaljes na mail kad napravis...biti ce mi drago objaviti tako lijepi posao!
ne zaboravi i na slikice!
m
Vidulini Observatory