• Welcome to Forum Astronomskog Magazina. Please login or sign up.
 

Coronado PST

Started by Danijel, February 18, 2008, 08:05:37 pm

Previous topic - Next topic

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Danijel

Zanima me ima li netko s iskustvom oko ovog zanimljivog instrumenta? U zadnje me vrijeme kopka nešto oko njega i možda bih se bacio malo na "egzotično" promatranje Sunca. Kako na njega montirati fotoaparat, što treba za to, što se i kako s njime vidi i isplati li se investirati u to? Može li se Coronado montirati na optičku cijev, recimo afokalno i slično. Zanima me ima li netko s osobnim iskustvom oko toga, da napiše par riječi :)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Pa ja sam npr imao prilike da bacim pogled kroz jedan na Letenki prošle godine i šta da kažem mislim to ti je jedan mali teleskop ;D tj samostalna optička sprava sa svojim fokuserom u koji ubaciš okular (mislim da je 1.25" u pitanju) i posmatraš sunce kao kroz svaki drugi teleskop, isto važi i za montiranje fotoaparata na njega a nekako bi mu najbolje legla varijanta montaže "na krkače" (adekvatan prevod termina piggy-back sa engleskog ;) )
Ma najbolje da pitaš Janka pošto je pomenuti teleskop na Letenki bio njegov (ja sam samo demonstirao kako je koristan šešir širokog oboda u takvom posmatranju ;D ;D) ili nađi fotografije sa Astronomskog kampa Letenka 2007 na sajtu Astronomskog Magazina (good luck sa time ali google je prijatelj svih nas ;) ) ili na forumu http://www.astronomija.co.rs/forum/index.php/topic,1290.105.html pa pročešljajmalo temu
evo primera sa PST-om u glavnoj roli
http://www.dkguild.net/ash/letenka_2007/ prva pa PST i Saša  :)

http://www.flickr.com/photos/tomabandin/874562363/in/set-72157600959233496/
http://www.flickr.com/photos/tomabandin/874562427/in/set-72157600959233496/
A eto kako izgleda i fotkanje istim i Canon dSLR-om .....

Što se isplativosti tiče ko to zna ali Sunce bi trebalo da bude sve interesantnije ;) na Letenki nije bilo ni p o pega :(

Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Sasa

Vandergaaf, Slavko, Janko... hajde, valda ce neko da se javi. Ja sam samo gledao kroz njega. Ako se malo uvezbas mozes mnogo toga videti na Suncu. Zaista treba malo strpljenja i vezbe jer na prvi pogled ne vidis nista narocito, ali posle desetak minuta i nakon sto dobro podesis okular Sunce izgleda divno.

Danijel

Pa Sunce je moja stara ljubav ;D
Zato me Coronado i zainteresirao. Dio odgovora sam dobio od Janka, no htio bih čuti i ostale koji su imali prilike raditi s tim uređajčićem, iskustva su različita, a Coronado nije jeftin pa jel... ::) ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Quote from: danijel on February 19, 2008, 04:33:30 pm
Pa Sunce je moja stara ljubav ;D


Onda ćeš verovatno voleti i Coronado-a ;)
Doduše ono što su pomenuli na tvojoj Zvjezdarnici (da da i tamo lurkujem ;) ) da je dobar za popularizaciju IMHO ne stoji, naime ja nekih godinu dve vežbam posmatranje dvogledom (dogledno će biti valjda i neki teleskop ;) ) pa mi je trebalo prilično vremena da počnem da uočavam interesantne stvari.... sad mogu da zamislim sredovečnu gospođu koja je na AOB* u vreme prošlogodišnjeg BAV** stajala u redu, za veliki refratkor, iza mene kako se naginje da pogleda kroz PST i i i iiiiii pa ništa videla bi crveni krug i čisto sumnjam da bi bila nešto impresionirana :-\ Za takvu popularizaciju mislim da je ipak zgodniji tvoj dvogled uz Baader foliju preko objektiva i možda masku koja bi smanjila otvor objektiva na pola....
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

Hehe, slažem se, preskupa je to stvarčica za popularizaciju ljudima koji nikada nisu pogledali kroz teleskop. Čekam da se na Suncu počne nešto događati u obliku pjega pa ću pokušati malo fotkati kroz Baaderovu foliju i dalekozor. Ako mi uspije eto materijala za jedan fini članak kako snimiti Sunce s relativno skromnom i jeftinom opremom. Zato me i zanimalo jel se može i s kakvim fotićem fotkati kroz Coronado, odnosno da li netko ima takvih iskustava.

Sjetio sam se da mi je jedan kolega iz Slovenije poslao dvije fotke za Astronomsku sliku dana napravljene Coronadom pa sam mislio da bi to možda bilo nešto slično. Evo ih





No, ovo nije snimano fotićem tako da vjerojatno ništa od toga.
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

sale11472

Evo linkahttp://www.astronomija.co.rs/razno/osmatranja/letenka2007/izvestaji/radan/album/index.html do Radanovog albuma sa Letenke pa na 4. strani imaš šta su oni snimili kroz PST, nije nešto posebno interesantno ali nije ni Sunce bilo raspoloženo za saradnju, pa čisto ilustracije radi...
Po(t)pis:
TS 10x50 LE dvogled ;)
70/900 refraktor
180/950 ogledalo u izradi
Nova Igracka Celestron MiniMak 70 --- bio na snizenju jako povoljan pa nisam odoleo ;D
Ostalo ne smem od sramote da stavim na spisak dok ne završim ;D

Danijel

ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Sasa

Čekaj, ta slika iz albuma ne predstavlja dobro šta Coronado može. Ipak se ti još malo raspitaj.

Stojanov

February 21, 2008, 12:57:01 pm #9 Last Edit: February 22, 2008, 06:03:24 am by Stojanov
Novac koji ulozis u PST sigurno ce se isplatiti. Imao sam ga pune dve godine i mogu da tvrdim da je izvrstan instrument za H-alfa kako za vizuelnu upotrebu tako i za fotografiju. Za kratko vreme se stice iskustvo KAKO optimalno iskoristiti njegove mogucnosti. Sto se tice samog posmatranja , prvenstveno mislim na egzaktno podesavanje etalona Fabri-Pero na liniju H-alfa . Prsten na telu PSTa kojim se to izvodi nije bas najsrecnije resen ali posle izvesnog vremena rad sa njim postaje rutinski deo posla.
Kod fotografije je problem sto je ravan fokusa tesko dostupna bez odredjenih prepravki ( adaptera ) . Elegantno resenje je upotreba Cemax barlow. I prestaje da bude problem. Okular koji ide uz PST treba zaboraviti. Kupovinom Cemax okulara 12mm dobio sam jedan sasvim novi kvalitet sto se tice slike Sunca. Dakle, ako kupis PST, neizbezna je kupovina bar jednog okulara Cemax serije a ako preostane para ,  da razmislis o barlowu. Tako opremljenom PST nema se sta zameriti.Mozda ce te zanimati podatak da sam isprobao Cemaxov okular na objektima suncevog sistema. Izvrsno se pokazao kod Jupitera i Marsa. Bolji kontrast od nekih okulara koji se posebno preporucuju za ovo podrucje.

Poznati APM Telescopes iz Nemacke nudi posebno odabrane PST sa propustom opsega manjim od 0.8A. Po istoj ceni. Koliko ima istine u tome , ne znam. Naime, radi se o kvalitetu pomenutog etalona.Kod fabrickog testiranja , vise od polovine vec gotovih etalona odlazi u skart. Baca se.Ugradjuju se oni samo sa < 1.0A. Pojedini primerci imaju <0.8A . Do takvog PST treba doci! Mozda je to sto nudi APM.Postoji i skuplja varijanta sa 0.5A.
Na trzistu opreme za amatere pojavio se novi proizvodjac teleskopa za Halfa Sunca. Treba sacekati prve testove.

pozdrav
   

Danijel

OK hvala na ovako opsežnim podacima, budem još malo istraživao ;)
ZVJEZDARNICA APOLLO
SW MAK 127/1500 | NEQ6 Pro GoTo | Celestron 11" SCT

Stojanov

Kada neko cita tekst o jednom Maksutov ogledalu sa 1/10 Lamda ( i strasno bi voleo da ga ima ) pa odmah posle toga napise nesto o PST, nije cudo sto Angstrem zameni sa Lamdom !  Lapsus , evo ispravljeno - pre jutarnje kafe ;D

Bobo


Odlična recenzija..ako nemaš ništa protiv stavio bi tekst na stranice AD Beskraj?

Quote from: Stojanov on February 21, 2008, 12:57:01 pm
Novac koji ulozis u PST sigurno ce se isplatiti. Imao sam ga pune dve godine i mogu da tvrdim da je izvrstan instrument za H-alfa kako za vizuelnu upotrebu tako i za fotografiju.

Stojanov

Naravno da nemam nista protiv.

Mozda treba malo pojasniti pretposlednju recenicu u , hm , recenziji . Napisao sam da se pojavila konkurencija Koronadu. Prica pocinje ovako :
       Zaintrigiralo me je ime nove firme koja se bavi opt.instr. za Ha Sunca : Lunt Solar Systems.  A zna se da je David Lunt osnovao sa par genijalnih inzinjera firmu Coronado ! Za kratko vreme su osvojili trziste da su ostali proizvodjaci crkavali od muke. Onda se Meade polakomio i kupio Coronado za lepe pare. Ali neko nije bio zadovoljan ovom transakcijom. Niko drugi do sin Davida Lunta , Andrew Lunt ! Iskoristio je dugogodisnje iskustvo i lepo covek osnovao svoju firmu. Interesantno je sa KIM se udruzio . Sa F. Kelerom, osnivacem poznatog Astrooptik-a i M.Knopfom iz Astrotechnik-e koji je nista manje  nego dizajner i proizvodjac tubusa za TMB Hi-End Apohromate! Bolje nije mogao da nadje.
Lunt solarni teleskopi su refraktori sa precnicima 50,60 i 100mm kao i solarni njutn precnika 200. Garantuje se sirina propusta od <0.8A i skuplja verzija sa <0.5A. Najeftiniji je onaj sa precnikom od 50/600 sa <0.75A. Negde oko 750 eura. Promenjen je dizajn blok filtera kao i zasada nepoznata inovacija u konstrukciji etalona.
Takve konkurencije idu na ruku nama amaterima.Da ustedimo koji euro :)
Sve ovo gore nije za neko javno objavljivanje, vise je pod ...medju nama . Treba se malo strpeti i sacekati dalji razvoj dogadjaja. Ja sam i dalje za provereni PST. Dok se ne uverim u suprotno.